Logo MojaObčina.si

Kobarid

JUTRI
33°C
21°C
ČE.
31°C
19°C
4172

Vijolična barva na fasadah v znak boja proti raku trebušne slinavke

Občina Kobarid se je letos pridružila gibanju, ki vsako leto 21. novembra obeležuje svetovni dan trebušne slinavke.  Številne zgradbe po Sloveniji in svetu so tega dne osvetljene z vijolično bravo, v Sloveniji se je letos gibanju pridružilo prek 50 občin, v svetu pa poteka v več kot 30 državah. Govorimo namreč o raku, ki ima eno najbolj črnih statistik - pet let po diagnozi živi le še okoli štiri odstotke bolnikov, povprečno preživetje od diagnoze pa je 4,6 mesecev. Na leto v Sloveniji za tem rakom zboli okoli 400 ljudi in okoli 385 jih umre. Za primerjavo: pri raku dojk pet let po diagnozi živi več kot 85 odstotkov bolnic!

 

V slovenskem prostoru je sicer kampanijo sprožilo Združenje EuropaColon Slovenija, ki zastopa bolnike z raki prebavil, tudi z rakom trebušne slinavke. Njihova kampanja poteka pod geslom Skupaj smo v tem! in kot pravijo v Združenju, je ime kampanje izbrano z razlogom in namenom.  Na ta dan pri združenju opozarjajo in učijo tudi o znakih za hitrejše prepoznavanje bolezni. Kot pravijo, so znaki raka trebušne slinavke naslednji: splošno slabo počutje, bolečina v žlički in/ali v sredini hrbta, izrazita nepojasnjena izguba telesne teže, sivo blato, temen urin. 

 

 

Všečkaj objavo

Oceni objavo

Oglejte si tudi