Logo MojaObčina.si

Kobarid

JUTRI
19°C
4°C
NED.
19°C
4°C
Deli
4172

75 let od poboja domačinov iz Stanovišč

Vas Stanovišče v Breginjskem kotu je bila požgana kar dvakrat. Prvič ob koncu Kobariške republike, 2. novembra 1943, ko so Nemci po zavzetju republike prodirali proti Breginju v besu požgali vas in drugič osemdeset dni pred koncem druge svetovne vojne, 19. februarja 1945. Tega dne so borci 1. čete 1. bataljona Operativnega štaba za Zapadno Primorsko pod vasjo sprožili mino, ki je poškodovala vozilo in ranila nekaj vojakov. Nemški major je kasneje umrl v Starem selu. Od požgane vasi so ostali le zidovi in pepel, enajst domačinov pa so Nemci odpeljali v Borjano in jih pri mostu ustrelili. Krajevna organizacija ZB Kobarid je v starem delu vasi 26. aprila 2015 postavila spominsko obeležje. 

 

V sredo, 19. februarja 2020 je delegacija članov ZB iz Breginja in Kobarida obiskala grobnico domačinov na pokopališču v Sedlu in na vsako ime položila nagelj. Pri obeležju v vasi Stanovišče so se spomnili požiga vasi in pri mostu v Borjani enajstih ustreljenih domačinov. Ob 80 letnici dogodka, pa bo Krajevna organizacija ZB Kobarid pripravila večjo spominsko slovesnost.

 

Tekst in foto:

Vojko Hobič

Všečkaj objavo

Oceni objavo

Oglejte si tudi