Občine: Brežice, Kostanjevica na Krki, Krško, Radeče, Sevnica Občine: Benedikt, Cerkvenjak, Cirkulane, Destrnik, Dornava, Duplek, Gorišnica, Hajdina, Hoče-Slivnica, Juršinci, Kidričevo, Kungota, Lenart, Lovrenc na Pohorju, Majšperk, Makole, Maribor, Markovci, Miklavž na Dravskem polju, Oplotnica, Ormož, Pesnica, Podlehnik, Poljčane, Ptuj, Rače-Fram, Ruše, Selnica ob Dravi, Slovenska Bistrica, Središče ob Dravi, Starše, Sveta Ana, Sveta Trojica v Slovenskih goricah, Sveti Andraž v Slovenskih goricah, Sveti Jurij v Slovenskih goricah, Sveti Tomaž, Šentilj, Trnovska vas, Videm, Zavrč, Žetale Občine: Borovnica, Brezovica, Dobrepolje, Dobrova-Polhov Gradec, Dol pri Ljubljani, Domžale, Grosuplje, Horjul, Ig, Ivančna Gorica, Kamnik, Komenda, Litija, Ljubljana, Log - Dragomer, Logatec, Lukovica, Medvode, Mengeš, Moravče, Škofljica, Šmartno pri Litiji, Trzin, Velike Lašče, Vodice, Vrhnika Občine: Bloke, Cerknica, Ilirska Bistrica, Loška dolina, Pivka, Postojna Občine: Ajdovščina, Bovec, Brda, Cerkno, Idrija, Kanal ob Soči, Kobarid, Miren-Kostanjevica, Nova Gorica, Renče-Vogrsko, Šempeter-Vrtojba, Tolmin, Vipava Občine: Apače, Beltinci, Cankova, Črenšovci, Dobrovnik, Gornja Radgona, Gornji Petrovci, Grad, Hodoš, Kobilje, Križevci, Kuzma, Lendava, Ljutomer, Moravske Toplice, Murska Sobota, Odranci, Puconci, Radenci, Razkrižje, Rogašovci, Sveti Jurij ob Ščavnici, Šalovci, Tišina, Turnišče, Velika Polana, Veržej Občine: Črnomelj, Dolenjske Toplice, Kočevje, Kostel, Loški Potok, Metlika, Mirna, Mirna Peč, Mokronog-Trebelno, Novo mesto, Osilnica, Ribnica, Semič, Sodražica, Straža, Šentjernej, Šentrupert, Škocjan, Šmarješke Toplice, Trebnje, Žužemberk Občine: Ankaran, Divača, Hrpelje-Kozina, Izola, Komen, Koper, Piran, Sežana Občine: Hrastnik, Trbovlje, Zagorje ob Savi Občine: Bistrica ob Sotli, Braslovče, Celje, Dobje, Dobrna, Gornji Grad, Kozje, Laško, Ljubno, Luče, Mozirje, Nazarje, Podčetrtek, Polzela, Prebold, Rečica ob Savinji, Rogaška Slatina, Rogatec, Slovenske Konjice, Solčava, Šentjur, Šmarje pri Jelšah, Šmartno ob Paki, Šoštanj, Štore, Tabor, Velenje, Vitanje, Vojnik, Vransko, Zreče, Žalec Občine: Črna na Koroškem, Dravograd, Mežica, Mislinja, Muta, Podvelka, Prevalje, Radlje ob Dravi, Ravne na Koroškem, Ribnica na Pohorju, Slovenj Gradec, Vuzenica Občine: Bled, Bohinj, Cerklje na Gorenjskem, Gorenja vas-Poljane, Gorje, Jesenice, Jezersko, Kranj, Kranjska Gora, Naklo, Preddvor, Radovljica, Šenčur, Škofja Loka, Tržič, Železniki, Žiri, Žirovnica Kanal ob Soči
JUTRI
25°C
14°C
SOB.
25°C
13°C
Oceni objavo

Okraševli smo pirhe

Čeprav nekoliko zgodaj smo v Medgeneracijskem centru Pri Tinci pripravili delavnico okraševanja pirhov. V svojo sredino smo povabili člane društva Kobilja glava iz Dreke (Benečija).


V občini Dreka, naselju pod Kolovratom, na 13. km2 živi le še sto prebivalcev. Še pred sto leti je na tem teritoriju živelo preko tisoč štiristo prebivalcev. Po letu 1960 je njihovo število hitro upadalo. Ljudje so se preselili v bližnja mesta v dolini in si tam poiskali zaposlitev in lažje življenje.


Društvo Kobilja glava, ki si je nadelo ime po bližnjem hribčku, je bilo ustanovljeno leta 2007 z željo, združiti vse tiste, ki živijo daleč od Dreke, pa se še vedno radi vračajo domov ob praznikih, ali pa na poćitnice. Društvo je zelo aktivno in se trudi obujati in ohranjati stare, večinoma že pozabljene običaje. Eden takih je tudi barvanje pirhov. Prav v Dreki jih okrašujejo na poseben način – s praskanjem.Tako so zapisali: “Tela navada je tle tode šele živa, še posebno v Dreki, kjer pofarbane jajca “praskajo” z nožicjam, takuo de na icu ostane diženj”.


Po tradiciji so svoje drage obdarovali z lepo okrašenimi pirhi. Še posebej so jih bili veseli otroci, priljubljeni pa so bili tudi med fanti, ki so jih podarjali svojim srčnim izbrankam.


Pirhe so do prve svetovne vojne barvali izključno z naravnimi barvami (čebulno listje, kamilice, bršljan, trobentice,…). Motivi so bili zelo različni in standardni, vendar so se zadne čase nekoliko spremenili. Najpogostejši so motivi narave (sonce, zvezde, cvetlice, živali), velikonočni krščanski motivi ( kelih, žito, kruh, križ,…), razne girlande in kite, za zaljubljence pa srčka, golobčki. Vsak je okrasil pirh po svojem navdihu, pomembno je le, da ima vsak vzorček na obeh koncih, sledi “krancelj”, kar pa še ostane prostora vmes, naj vsak uporabi svojo domišljijo, da ga zapolni.


Delavnice, ki jo je vodil gospod Fabio Bonini iz Društva Kobilja glava, se je udeležila tudi državna sekretarka za Slovence po svetu, gospa Vesna Humar, ki je udeležencem na kratko predstavila, kako naša država skrbi in pomaga Slovencem, ki so po drugi svetovni vojni ostali ločeni od domovine, ali pa so jo in jo iz različnih vzrokov zapuščajo še danes.


Zahvala za organizacijo zelo zanimive delavnice gre gospe Jožici Strgar, dobri poznavalki Beneške Slovenije.




Oglejte si tudi