Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 21.07.2017

pretežno oblačno
Popoldne bo povečini sončno, v notranjosti Slovenije bo nastalo nekaj vročinskih neviht. Najvišje dnevne temperature bodo od 28 do 34 stopinj C.
18°C | 33°C
sobota, 22.07.2017
18°C | 31°C
nedelja, 23.07.2017
19°C | 32°C
ponedeljek, 24.07.2017
20°C | 29°C
torek, 25.07.2017
17°C | 25°C
Opozorila
Petek, 21.7.2017 ob 13h
Do ponedeljka bo po nižinah sredi dneva in popoldne velika toplotna obremenitev.
18°C
33°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Lokalne skupnosti

Franc Ipavec: aktiven 90 letnik


LOKALNE SKUPNOSTI

| |
12.02.2012      17:45
A A

Franc Ipavec: aktiven 90 letnik


Sprašujem se, če je mogoče, da ima že 90 let, saj je prava korenina, vitalen, pokončen človek, mladostnega videza, ki še vedno vozi avto, cepi drva, nakupuje, dela na njivi, skratka nenehno je v gibanju in nikoli mu ne zmanjka dela.


Oče ima zelo rad naravo in ga z veseljem spremljam na potepanjih. Foto: Družinski arhiv.
Oče ima zelo rad naravo in ga z veseljem spremljam na potepanjih. Foto: Družinski arhiv.
Deli:

Tekst: Andreja Ipavec, Frančeva hči

Ali obstaja recept, kako se lahko človek ohranja tak, kot je moj oče. Prav gotovo je tu njegovo nenehno gibanje, zmernost, skromnost, nobenega pretiranega izobilja in njegov bistri in raziskovalni duh ter glasba, pesem, ki ga spremlja celo življenje.

In tu je še ljubezen do narave, hribov in vsega lepega, kar ga obdaja. Še nedavno se je povzpel na Kolovrat, in to čisto na vrh, kajti le od tam je lahko občudoval Benečijo, Alpe, Most na Soči .... Rad ima naravo okrog svojega rodnega Ročinja, ljub mu je Globočnjak pa Tolminski grad in grad na Doblarjem.

Moj oče je živa legenda, ki ogromno ve o teh krajih, vaseh, zaselkih in hribih ter ljudeh, ki so nekoč tu živeli, zato ga z veseljem spremljam na teh poteh.

Njegova mama Frančiška ga je rodila v Ročinju 29. januarja 1922. leta prav na svoj 30. rojstni dan. Bil je prvorojenec, sledilo pa je še 5 otrok. Kot prvorojenec in ker je bil drugačen od ostalih otrok, zelo priden in umirjen, je imel posebno mesto v družini. Edini se je tudi izučil za poklic. Ker je bil rad urejen, se je odločil, da bo postal krojač. Danes je poleg mojega očeta živa le še teta Pavla, ki živi na Bledu.

Doživel je tudi mnogo hudega. Kot italijanski državljan je bil mobiliziran v italijansko vojsko, po kapitulaciji Italije je bil v Grčiji, kjer so jih Nemci zajeli in odpeljali v taborišče v Nemčijo. Sam pravi, da mu ni jasno, kako je preživel vse te strahote in se po vojni celo peš vrnil domov.

Leta 1949 se je poročil z mojo mamo, Ano Kragelj z Doblarja. V revščini, res skromnem življenju tedaj, v hudem in dobrem sta živela, obstajala in še živita v slogi skupaj celih 63 let . Najprej sem se rodila jaz, dve leti za mano pa še moj brat Aleksander.

A tedaj je bilo življenje v teh krajih zelo težko, njegov poklic pa mu ni dajal dovolj za preživetje družine, zato sta z mamo iskala boljši kos kruha in pot ju je zaradi tega vodila od Bleda do Pirana, kjer sta se ustalila in oba delala do upokojitve.

V Piranu je pel pri Piranskem oktetu, tekmoval v oddaji Pokaži kaj znaš in zmagal, premagal je celo Lada Leskovarja. Nepozabno je bilo njegovo petje v piranski stolnici ali v cerkvi sv. Frančiška, kjer so se ljudje ozirali proti koru in se spraševali, kateri operni pevec bogati bogoslužje s takim angelskim glasom.


A on ni bil karierist, bil je in še vedno je skromen človek, ki je življenje posvetil družini. Tiho sta hrepenela, da se bosta nekoč vrnila domov, v deželo ob Soči. Njuna želja je bila živeti v naravi in z naravo ne ravno delati kmetije. Tako sta se po upokojitvi vrnila na Doblar.

Vedno je bil človek, ki je skušal vse sam narediti, pravi mojster za vse, a zame predvsem čudovit oče in kasneje dedek. Zelo ga je pretresla izguba najstarejšega vnuka Aljoša. A življenje gre na srečo naprej in potem sta prišli še dve vnukinji.

Pred 10 leti, torej za svoj 80. rojstni dan si je želel, da bi ti dve deklici krstili, kar smo mu tudi uresničili. Pri tem obredu je moj oče celo mašo sodeloval tako, da je na svoj sintisajzer igral in pel. Za to priložnost si je še sam zašil obleko, in to nič manj modno od Murine.

Od tedaj do danes se je marsikaj spremnilo, a rod gre naprej, saj je dočakal še rojstvi dveh pravnukinj. Res je srečen človek, izjemen mož, oče, dedek in pradedek. Spoštujemo ga in radi ga imamo.

Njegovo 90- letnico smo v krogu vseh, ki jih ima rad, lepo proslavili. Zdaj je najstarejši moški krajan na Doblarju in Ročinju. 

Če za koga velja, potem zanj zagotovo, da kdor hoče videti, mora gledati s srcem.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Kanal ob Soči!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Lokalni časopis Most
Številka: 52
Izšla: 30.06.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Julij 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
21.07.2017
Danes ni dogodkov.
22.07.201 | Ostalo
Tržni dan
22.07.201 | Ostalo
Delovna akcija
22.07.2017 | Ostalo
Prihod muzejskega vlaka v Kanal
22.07.2017 | Ostalo
Malonogometni turnir za pokal Cafe Libero
29.07.201 | Ostalo
Pohod na Watzmann
29.07.201 | Ostalo
Tržni dan
22.07.201 | Ostalo
Tržni dan
22.07.201 | Ostalo
Delovna akcija
22.07.2017 | Ostalo
Prihod muzejskega vlaka v Kanal
22.07.2017 | Ostalo
Malonogometni turnir za pokal Cafe Libero
29.07.201 | Ostalo
Pohod na Watzmann

Bodite prvi pri oddaji mnenja.