Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 22.10.2017

oblačno
Danes bo oblačno. Zjutraj bo na zahodu začelo deževati, padavine bodo čez dan zajele vso državo. Predvsem v južni Sloveniji bodo tudi nevihte s krajevnimi nalivi. Zapihal bo okrepljen severni do severovzhodni veter, na Primorskem popoldne zmerna do močna burja. Meja sneženja se bo proti večeru spustila do nadmorske višine okoli 1200 m, v noči na ponedeljek pa tudi pod 1000 m. Najvišje dnevne temperature bodo od 8 do 14, na Primorskem do 18 stopinj C.
10°C | 13°C
ponedeljek, 23.10.2017
6°C | 13°C
torek, 24.10.2017
5°C | 16°C
sreda, 25.10.2017
3°C | 15°C
četrtek, 26.10.2017
4°C | 19°C
Opozorila
Nedelja, 22.10.2017 ob 6h
Danes popoldne bo na Primorskem zapihala zmerna do močna burja. Na izpostavljenih mestih bodo najmočnejši sunki vetra dosegali hitrost od 100 do 120 km/h. Že v drugi polovici noči na ponedeljek bo hitro slabela.
10°C
13°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Turizem

Veliki vrh nad Jezerskim (1742 metrov)


TURIZEM

| |
01.08.2014      8:03
A A

Veliki vrh nad Jezerskim (1742 metrov)


Pogled v Atlas Slovenije pove, da je v Sloveniji kar 83 vrhov z imenom Veliki vrh. (Najnižji je v Prekmurju, »visok« je 311 metrov.) Na enega od višjih pa smo se v nedeljo, 6. julija, namenili planinci PD Blagajana iz Polhovega Gradca. In to ne kar tako! V veliko veselje nam je bilo, da smo imeli s seboj vodnika kandidata, Uroša Malovrha, kateremu bo vodenje na nekaj turah dokončno potrdilo status vodnika. Vodstvo je prevzel ob mentorju Rajku Škrlju. Da ime gore skriva pravi pomen, pove to, da je za vzpon treba premagati višinsko razliko okrog 700 metrov, in to v približno dveh urah in pol.


Deli:

A o tem nismo razmišljali. Le kar visoko smo morali dvigniti pogled, ko smo parkirali v dolini za Jezerskim. Lepo poraščeni gozdnati vrh z nekaj skalami na vrhu se je bočil pred nami. Po cesti smo jo mahnili ob pogovoru o preteklih in prihodnjih turah, od katerih nas je še najbolj zaposlovala tista v mesecu avgustu, ki nas bo vodila v Karnijske Alpe, na Monte Zermula. Vse kaže, da postajajo Karnijci čedalje bolj priljubljeni.

Steza se je počasi usmerila v gozd, na začetku je mehka kot preproga, potem vse bolj prepredena s koreninami, proti vrhu pa strma in skalnata, na nekaj mestih tudi malce izpostavljena. Opozorilo vodnikov, naj »gledamo gor« oziroma »v zid«, je bilo seveda na mestu, a ženska radovednost v takih trenutkih mogoče deluje še bolj in je seveda z levim očesom poškilila tudi »navzdol«. Tudi v teh jezerskih gozdovih je nesrečni zimski žled naredil svoje in velika drevesa še čakajo na spravilo drvarjev. Če bodo seveda dočakala.

Ob postanku smo se zagledali v možica posebne vrste. Kup lepo zloženega kamenja, kar je primeren opis možica,  je našel mesto na več kot dva metra visokem štoru. Vrh je precej samoten, a pohodniki radi tako zaznamujejo svoje podvige. Gozd je počasi prehajal v ruševje, tudi rože so postajale vse bolj planinske, spominčicam so se nekoliko višje pridružili sleč in sončki, ki so z nami veselo pozdravljali greben pod vrhom. Tu smo raziskovali, katere gore se vidijo. Jezerska Kočna se je kazala v vsej svoji mogočnosti, pod njo pa se je kot tanka črta vil drobni slap Čedca. Do leta 2008 je bil s 132 metri najvišji slap v Sloveniji, potem pa so mu podori vzeli tovrstno prvenstvo. Tam za gorenjsko ravnino pa nismo mogli zgrešiti našega Tošča; značilna stožčasta oblika je njegov prepoznavni znak. Spust je bil ob taki višinski razliki previden, in ko smo ob prihodu do avtomobilov spet dvignili pogled precej pokonci, je bilo smiselno vprašanje enega od nas: Ali smo bili res tam gori?

 

Milka Bokal
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Dobrova-Polhov Gradec!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Naš časopis
Številka: 452
Izšla: 25.09.2017
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.