Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 24.11.2017

delno oblačno
Ponoči bo predvsem v zahodnih krajih zmerno do pretežno oblačno, več jasnine pa bo proti vzhodu, kjer bo zjutraj lahko po nekaterih nižinah nekaj megle. Jugozahodnik bo prehodno ponehal. Najnižje jutranje temperature bodo od 0 do okoli 6, v zatišnih legah severne Slovenije okoli -2, ob morju 10°C.
3°C | 14°C
sobota, 25.11.2017
5°C | 12°C
nedelja, 26.11.2017
4°C | 6°C
ponedeljek, 27.11.2017
-3°C | 4°C
Opozorila
Četrtek, 23.11.2017 ob 16h
Dodatnega opozorila ni.
3°C
14°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice

Tečaj gozdarjenja za varno delo v gozdu


NOVICE

| |
22.04.2014      11:23
1
A A

Tečaj gozdarjenja za varno delo v gozdu


Na prvi pomladni dan, 21. marca, nas je dobrih 40 tečajnikov iz Občine Dobrova - Polhov Gradec in sosednje horjulske občine na parkirišču pred OŠ Horjul poslušalo teoretični del izobraževanja za gozdnega delavca, pozneje pa smo se v bližnjem gozdu s čeladami na glavi udeležili še praktičnega dela, sečnje in vleke drevja iz gozda.


Jože in Janez, predavatelja z najuglednejše gozdarske šole v Postojni, sta nas veliko naučila in pri tem pokazala tudi svojo duhovitost.
Jože in Janez, predavatelja z najuglednejše gozdarske šole v Postojni, sta nas veliko naučila in pri tem pokazala tudi s...
Deli:

Gozd ni igrišče, temveč delovišče – v Sloveniji je samo lani pri napačnem spravilu lesa umrlo 15 ljudi! In najpogosteje se nesreče dogajajo starejšim lastnikom gozda, ki se počutijo dovolj izkušene in domače na svojem … Mar ni podobno pri lokalnih voznikih, ki vozijo kot šerifi? Vsak lastnik gozda se mora zavedati, da lahko sečnjo in spravilo lesa v njegovem gozdu po zakonu poleg njega izvajajo le usposobljeni gozdarji s potrdili. Inšpektor ima pravico pregleda kmetijskih strojev in opreme za spravilo lesa – ali ima vse ustrezne certifikate, varovala; v primeru uradne gozdarske dejavnosti pa moramo uporabno dovoljenje za žago in vitel obnavljati vsaki dve leti. V primeru delovne nesreče, sploh take, kjer je bolniški stalež daljši od 30 dni, zavarovalnica od poškodovancev terja vračilo denarja za zdravljenje, če se izkaže, da ob delu niso bili trezni ali pa niso uporabljali ustrezne opreme. Za oceno tega je pristojen delovni inšpektor, ki si ogleda kraj nesreče, saj je o delovni nesreči obveščen hkrati s policijo.

Za organizacijo poldnevnega tečaja gozdarjenja je dal pobudo zavod za gozdove, program pa so pripravili in vodili strokovnjaki z Gozdarske šole Postojna, ki so za kar najbolj nazoren prikaz s seboj pripeljali veliko opreme in različnih motornih žag. Velika zahvala pa gre tudi Občini Dobrova - Polhov Gradec, ki je za svoje občane pokrila celotno kotizacijo tečaja.

OPREMA

MOTORNA ŽAGA – Žaga ni žagi enaka, saj njena bistvena lastnost nikakor ni dolžina meča, ta je večinoma že kar predolg. Poleg vpetja v vzmeti za manj vibracij mora imeti dobra žaga kar tri varovala – spredaj, pred ročajem za primer nenadnega dviga, gumbek ob vzvodu za plin, le najboljše pa imajo tudi varovalo na ročaju za primer nenadnega premika, saj se z žago največkrat porežemo takrat, ko njen meč z eno roko izvlečemo iz odreza in nam opleta. Pomembno varovalo je aluminijasti zob pod verigo, ki jo zaustavi v primeru pretrganja. Ima vaša stara žaga ta aluminijasti zob še na svojem mestu? Pomembno je tudi delovanje stikala za izklop žage, saj pri podiranju drevesa velja pravilo, da je treba na koncu reza ustaviti žago, se umakniti ter opazovati in poslušati lomljenje in padanje drevesa, da se ne bi njegov vrh odlomil in padel na nas ali pomočnika – sečnjo praviloma izvajamo v parih. Poučen je tudi nenavadni primer iz prakse, ko se pri Logatcu delavcu vdrlo pod nogami in je zdrsnil v 14 metrov globoko kraško jamo, a je motorko še pravočasno ugasnil – če je ne bi, bi se zadušil, saj je obležala pod njim, on pa je, s številnimi odrgninami, obstal zataknjen višje, saj je bila jama k sreči ozka.

Poleg žage s seboj nosimo dva klina, sekiro in meter na vrvici za pravilen dolžinski razrez hlodov za prodajo.

ČELADA – Lahko nam reši glavo, ko se odlomi in pade suhi vrh debla, vendar uradno ne sme biti starejša od treh let, saj plastika zaradi sonca postane krhka. Na glavo si jo pritrdimo tako, da bo ostala na mestu tudi, ko se bomo nagnili navzdol; eden od tečajnikov je imel denimo pod brado dodatni trakec po vzoru kolesarske čelade. Skupaj z glušniki in zaščitno mrežo za obraz čelada stane od 30 evrov.

PROTIVREZNE HLAČE – Glavno zaščito predstavlja njihovo notranje polnilo, posebna pena, ki je izdelana iz zelo dolge in močne nitke; ta se v primeru zareza z motorko v trenutku zagozdi v vrtečo se verigo. Cene takih hlač so od 60 evrov, odvisno od vrste in znamke. Protivrezna pena je sicer običajno od istega proizvajalca, se pa razlikuje po kakovosti, debelini in glede na to, ob kakšni hitrosti še zaustavi verigo motorne žage, kar mora biti na hlačah zapisano (razred 1: 20 m/s, razred 2: 24 m/s, razred 3 kot najboljši: do 28 m/s).

PROTIVREZNI ČEVLJI – Naj ščitijo že gležnje in naj bodo za razred boljši od hlač, saj si običajno s konico motorke prizadenemo hujše rane. Cene so od 100 evrov.

VITEL - Vitel ne pomaga le pri izvleku podrtih debel, na tečaju smo si lahko ogledali, kako je inštruktor Jože pred odrezom debla z vitlom privzdignil izruvani štor, da se potem ne bi štor podrl nanj. Uporabljajo se ročni vitli na ročico, ki so najpočasnejši, vitli na motorki (oboji do 1,8 tone potega) ter največji, traktorski, ki imajo moči več kot dovolj – običajno od 5 do 8 ton potega zadošča čisto vsem potrebam, saj s škripcem dosežemo celo 16 ton potezne moči. Pri uporabi škripca moramo vedeti, da ima pri tem poteg dvojno silo zaradi prenosa prek koleščka, torej naj bo kavelj škripca dvojne moči glede na vitel. Privez na podrto deblo, ki je namenjeno prodaji, naj se izvede s platnenim povezovalnim trakom (gurtno) s certifikatom, ki mora zdržati večjo silo kot sam vitel, privez z verigo bi namreč deblo poškodoval.

Naj napišem še nekaj več o manj znanih vitlih na motorki, ki so manjše moči; uporabljamo jih na terenih, kjer ni cest, oziroma so namenjeni tistim bolj nedeljskim gozdarjem, ki nimajo traktorja. Vitel sidramo kar na zgornje drevo, če tega ni, pa si omislimo kovinska sidra, podobna ladijskim, za sidranje na prostem (ogledate si jih lahko na spletu). Pri nas so na voljo predvsem vitli na motorko dveh znamk; kanadski vitli Lewis se namestijo na motorko namesto meča in imajo do 1,8 tone potega, če imamo seveda motorko, močno vsaj 4 kW; z navadno motorno žago (2 kW) pa vitel potegne 900 kg, pri uporabi škripca torej 1,8 tone. Vitli Lewis so izjemno lahki, imajo le 16 kg (brez teže motorke), zahvaljujoč 50 m specialne jeklenice, ki ima le 4,6 mm premera; hitrost navijanja je okoli 20 metrov na minuto, v kompletu pa je tudi več adapterjev za različne motorne žage. Cena brez DDV je 1.100 evrov. Zastopnika za prodajo v Celju lahko pokličete na tel. številko 03/781 21 40. Slovenski proizvajalec vitlov in škripcev, ki svoje izdelke izvaža širom sveta že 30 let, je dolenjski Viig, d. o. o. Za približno 1.200 evrov (z DDV) ponujajo 35-kilogramski komplet s 6 mm debelo in 80 m dolgo jeklenico (tel.: 07/496 96 60, http://www.viig-forestry.com/).

SEČNJA DREVES V TREH REZIH

Najprej izrežemo trikotni del do približno tretjine premera, s čimer usmerimo drevo pri padcu. Nato zarežemo v deblo na nasprotni strani in potem še v srednji del debla, česar marsikdo od nas, tečajnikov, ni vedel. Tako preprečimo pokanje debla pri točki odreza, kar bi mu zmanjšalo vrednost pri prodaji. Deblo se razreže na 4 ali 5 metrov in spet moramo biti zelo pozorni na pravilnost postopka, da nam deblo ne poči. Vodoravno ležeče deblo z motorno žago najprej zarežemo zgoraj, čim globlje (odvisno od sile pregiba), potem pa z zadnje in sprednje strani. Vaja seveda dela mojstra …

 

Sebastjan Vehar 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Dobrova-Polhov Gradec!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 1 komentarjev
Janez Kranjski
Janez Kranjski Se strinjam0 Se ne strinjam0
Bravo šerif!

22.04.2014 ob 21:43:58 Odgovor Prekliči
1 komentarjev
Stran


Virtualni asistent
Naš časopis
Številka: 453
Izšla: 30.10.2017

Prelistaj E-izdajo

Bodite prvi pri oddaji mnenja.