Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 25.06.2017

oblačno
Ponoči se bo postopno jasnilo, zjutraj pa bo na severozahodu in severu spremenljivo oblačno. Tam so možne že manjše padavine. Najnižje jutranje temperature bodo od 15 do 22 stopinj C.
20°C | 27°C
ponedeljek, 26.06.2017
16°C | 30°C
torek, 27.06.2017
17°C | 32°C
sreda, 28.06.2017
18°C | 30°C
četrtek, 29.06.2017
19°C | 25°C
Opozorila
Sobota, 24.6.2017 ob 18h
V večernem času so še možne močnejše nevihte s sunki vetra in nalivi.
20°C
27°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Sosed sosedu

Nova zbirka v pralnici grajskega parka


SOSED SOSEDU

| |
25.03.2014      8:18
A A

Nova zbirka v pralnici grajskega parka


Občina je v lanskem letu s pomočjo evropskih sredstev obnovila pralnico v grajskem parku. V obnovljenem objektu pa se je iz eksponatov, prinesenih iz tehniškega muzeja v Bistri, uredila manjša zbirka.


Del tekstilne in kmetijske zbirke
Del tekstilne in kmetijske zbirke
Deli:

Predmeti iz kmetijske, tekstilne in gozdarske zbirke so razstavljeni v steklenih vitrinah. Pri kmetijski in tekstilni zbirki gre za predmete, kakršne so uporabljali tudi podeželski ljudje iz naših krajev. Podobni predmeti (kolovrat, komat, šivalni stroj ...) se še vedno najdejo na kaki izmed kmetij. Gozdarska zbirka pa vsebuje predmete, povezane s smolarstvom, ki je bilo včasih zelo razširjeno, a vezano večinoma na borove gozdove. Smolo so predelovali v terpentinovo olje in kolofonijo, uporabljali so jo tudi v zdravilne namene.

Ker gre za dejavnost, o kateri ni veliko podatkov, vabimo krajane k sodelovanju. Če imate kakršnekoli podatke o smolarstvu v naših krajih, vas prosimo, da jih posredujete po elektronski pošti info@dobrova-polhovgradec.si ali na naslov Občina Dobrova - Polhov Gradec, Stara cesta 13, 1356 Dobrova. Zanimajo nas informacije o načinu pridobivanja smole, o tem, za kakšne namene so uporabljali smolo, iz katerih drevesnih vrst so jo pridobivali ipd.

Zelo dobrodošle bi bile tudi kakršnekoli fotografije ali predmeti v povezavi z nabiranjem smole, kmetijstvom in tekstilno dejavnostjo. V primeru, da bi se nabralo dovolj uporabnih podatkov, fotografij ali predmetov, bomo razstavno zbirko v pralnici dopolnili z lokalnimi podatki.

 

Vid Klančar, Helena Čuk
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Dobrova-Polhov Gradec!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Naš časopis
Številka: 449
Izšla: 29.05.2017
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.