Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za četrtek, 25.01.2018

oblačno
Ponoči bo pretežno jasno, ponekod po kotlinah lahko nastane kratkotrajna megla. Najnižje jutranje temperature bodo od -5 do 0, v alpskih dolinah do -8, ob morju okoli 2.
0°C | 8°C
petek, 26.01.2018
6°C | 11°C
sobota, 27.01.2018
4°C | 11°C
nedelja, 28.01.2018
2°C | 10°C
Opozorila
Torek, 23.1.2018 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
0°C
8°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice

Narava splaknila gozdove namesto človeka


NOVICE

| |
06.08.2014      9:37
A A

Narava splaknila gozdove namesto človeka


Strokovnjaki zavoda za gozdove so ves čas po žledu, ki je prve dni februarja spravil na tla veliko lesa, opozarjali na pojav lubadarja in nujnost spravila smrekovine iz gozda do 15. maja. Devetega maja so imeli tiskovno konferenco in ugotovili, da se je v prvih treh mesecih posekalo 75 % več lesa kot običajno (1,4 mio. kubičnih metrov), kar je glede na razmere neverjetno malo, kaže pa na to, da se Slovenci težko organiziramo in še težje najamemo kvalificirano delovno silo za spravilo lesa. Isti dan je zavod za gozdove vsem 11.000 lastnikom gozda poslal pošto s pozivom, naj sanacijo končajo ali podajo pobudo za podaljšanje termina … Niti enkrat pa nisem zasledil opozorila zaradi naraslih hudournikov, ki bodo podrta drevesa pognali navzdol kot rušilni oven in podrli mostove!


Leseni most, s katerega je pred leti padel poštar z motorjem vred, s katerega smo pred 30 leti skakali na glavo skupaj s Francijem Koprivcem, poveljnikom civilne zaščite, ki živi točno nad njim ... Podrl ga je plavajoči hlod, voda sama ga ne bi odnesla ...
Leseni most, s katerega je pred leti padel poštar z motorjem vred, s katerega smo pred 30 leti skakali na glavo skupaj s...
Deli:

In ravno to se je zgodilo na poti hudourniške Male Božne – največje razdejanje v občini je nastalo v Petačevem grabnu, kjer so odrezani od sveta in se vozijo v dolino prek Črnega Vrha. V stilu oddaje Sekunde do katastrofe bi lahko analizirali dogodke, ki so v zgodnjih jutranjih urah po nekajurnem izredno močnem deževju spremenili pokrajino in povzročili za 100.000 evrov škode le na mostovih: pred betonskim mostom, ki ni uničen, kot so napačno javljali mediji, se je nabralo za 100 kamionov podrtega drevja in vejevja, večinoma smrekovine, in ta zamašek je vodi preprečil pretok pod mostom – v hudem nalivu, kakršnega ne pomnijo niti najstarejši, si je izdolbla novo strugo poleg mosta! Prerinila se je skozi petmetrsko plast asfaltne ceste, proda in zemlje, se razširila v desno za osem metrov in sprostila svojo ogromno energijo navzdol; ne dvomim, da je ta poplavni val, ob zrušitvi brega, krivec za poplavo gostilne Pograjski dom, kjer si je reka skrajšala ovinek ter preplavila parkirišče, zelenico in gostišče. 

Novinarji glavne medijske hiše v Sloveniji so situacijo v naši občini posneli in pripravili petnajstminutni prispevek v oddaji 24 ur, saj smo bili tokrat najbolj prizadeta občina, a so svoje delo opravili zelo površno, novinarka v visokih petah pač le težko stopi z asfaltne ceste ... Ker sem prejel več klicev, sem se lotil bolj temeljitega raziskovanja in fotografiranja škode; krivdo za razdejanje na mostovih je tokrat treba pripisati tudi plavajoči hlodovini, in ne le visokim vodam! Se bomo iz tega kaj naučili ali le podaljševali roke za pospravljanje gozdov?

 

Sebastjan Vehar

 

Na terenu sem srečal tudi vidno utrujenega župana Francija Setnikarja, ki je na terenu cele dneve in aktivno sodeluje pri analizi stanja ter pripravlja teren za čimprejšnjo odpravo škode. Že tekom nekaj dni bodo vzpostavili prevoznost cest in s pomočjo gasilcev in občinske službe za vzdrževanje se bo stanje normaliziralo. V interesu je, da se na mostu v Petačevem grabnu prevoznost uredi bolje kot doslej, torej ne le zamašitev ogromnega jarka. Trenutno prav tako potekajo dogovori z upravo za zaščito in reševanje o postavitvi začasnega kovinskega pontonskega mostu, kakršne uporablja in postavlja vojska.

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Dobrova-Polhov Gradec!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!