Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 24.10.2017

pretežno jasno
Ponoči se bo od zahod zjasnilo in zjutraj bo povsod pretežno jasno. Predvsem v severni in vzhodni Sloveniji bo pihal okrepljen severni veter. Najnižje jutranje temperature bodo od 3 do 8, v zatišnih legah okoli 0 stopinj C.
4°C | 17°C
sreda, 25.10.2017
3°C | 14°C
četrtek, 26.10.2017
3°C | 19°C
petek, 27.10.2017
6°C | 19°C
sobota, 28.10.2017
8°C | 15°C
Opozorila
Ponedeljek, 23.10.2017 ob 17h
Dodatnega opozorila ni.
4°C
17°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Lokalne skupnosti

Moški pevski zbor TD Briše – družba, ki tudi ......


KULTURA, LOKALNE SKUPNOSTI

| |
24.03.2014      13:04
A A

Moški pevski zbor TD Briše – družba, ki tudi v vsakodnevnem življenju drži skupaj


Polhov Gradec, 15. februar – Moški pevski zbor Turističnega društva Briše je svojo 20. obletnico praznoval skupaj s prijatelji; ob tej priložnosti je v dvorani KD Jakoba Trobca pripravil bogat koncert in se spomnil vseh pevcev ter zborovodij, ki so soustvarjali zgodovino zbora.


Praznovanje 20. obletnice MoPZ TD Briše
Praznovanje 20. obletnice MoPZ TD Briše
Deli:

Ideja o ustanovitvi pevskega zbora znotraj Turističnega društva Briše se je porodila med člani, kar je prav gotovo eden izmed pomembnih razlogov, da zbor še danes deluje in prepeva. Večina članov je bila pred dvajsetimi leti še fantov, ki so se radi družili in prepevali. "A zakaj ne bi takrat najbolj aktualne podoknice dopolnili še s katero od pesmi, ki bi lahko popestrila katero od vaških prireditev," so si rekli, prišla je pobuda, in tako se je začelo iskanje članstva, ki je bilo po besedah povezovalca še najbolj podobno vojaškemu naboru. "Vsi zdravi moški, stari od 18  do 100 let, z Briš in iz okolice, naj se zglasijo na avdiciji, ki bo pri Bitencu. Pridejo naj tudi tisti, ki nimajo posluha, saj to ni razlog, da ne bi bili rekrutirani," je pisalo v vabilu. V pevske vrste se je takrat vključilo dobrih dvajset  fantov in mož, zadnja leta pa jih stalno poje še šestnajst, kar je popolnoma primerljivo z vojsko, saj se jih tudi s fronte navadno vrne precej manj, kot se jih tja poda. Palico zborovodje je sprva prevzela Nadja Založnik, takrat učiteljica glasbene vzgoje v polhograjski osnovni šoli. Trudila se je z glasovi, upevanji, intonacijami, in sčasoma so pesmi iz ust Moškega pevskega zbora TD Briše zvenele prijetno, čeprav se je kdaj pa kdaj še zgodilo, da so zapeli tudi večglasno, kot je to zahtevalo notno črtovje. Nadja Založnik se jim je pridružila tudi ob tokratnem praznovanju in pod njenim vodenjem je zbor zapel tri pesmi, ki so prebile led koncerta.

Tako kot tokrat na odru je v tretjem letu delovanja moškega zbora Založnikova vajeti in dirigentsko palico predala Marjanu Malovrhu, ki je sprva sodeloval v zboru kot pevec, obenem pa kot zborovodja cerkvenega jutranjega zbora, v katerem še danes prepeva večina članov. Skupaj so nadaljevali začeto delo. Zbor vsa leta redno sodeluje na letni območni reviji pevskih zborov, se udeležuje pevskega srečanja na Gori, zapoje ženam in dekletom ob materinskem dnevu, že nekaj letu pripravlja srečanje moških zborov in skupin Pod grajsko lipo ter že skoraj dvajset let organizira božično-novoletni koncert Pesem miru. V dvajsetih letih se je v njihovem repertoarju nabralo kar precej pesmi, različnih tematik in žanrov, a posebej ljuba jim je narodna pesem, najraje pa zapojejo tiste "ta domače" – od Slaka, Avsenika, Fantov z vseh vetrov in drugih, pravijo člani zbora. Tudi jubilejni koncertni list je bil pisan, vseboval je mnogo ljudskih in nekaj umetnih ter tudi narodno-zabavnih priredb, seveda pa tudi tokrat ni šlo brez pesmi Žabe, po kateri je briški zbor znan daleč naokoli. Pesmi pridno pilijo na tedenskih vajah, zadnja leta pa se poslužujejo tudi intenzivnih vaj na Višarjah. Vaje navadno zaključijo s pogovorom o aktualnih gospodarskih, političnih, športnih in drugih temah, saj kot pravijo: "Kdor poje, slabo ne misli." Zato tudi med pevci in hkrati sovaščani ni nobenih večjih zamer in prepirov. Zbora torej ne druži le pesem, temveč tudi prijateljstvo, postali so družba, ki tudi v vsakodnevnem življenju drži skupaj. "Skupaj se žalostimo, skupaj veselimo, velikokrat tudi pošteno nasmejimo," pravijo. Tako pri petju kot v življenju pa se člani dopolnjujejo s svojimi boljšimi polovicami, ki v večini prepevajo v Ženskem pevskem zboru Danica. Glasove so združili tudi na tokratnem koncertu in skupaj zapeli pesem Rož, Podjuna, Zila. Zatem je ženski zbor, ki ga vsa leta vodi zborovodkinja Olga Ulokina, samostojno zapel še nekaj ljudskih.   

Po izčrpanem koncertnem repertoarju so se z besedo zahvale spomnili še vseh pevcev, ki so v dvajsetih letih zboru dali svoj pečat, ter obema zborovodjema, Nadji Založnik in Marjanu Malovrhu, ki so jima ob tej priložnosti poleg besed zahvale izročili simbolno darilo. Čestitke v imenu Občine Dobrova - Polhov Gradec je zboru izrekel podžupan Franci Rejec, ki se je med drugim zahvalil za njihov prispevek h kulturnemu ustvarjanju. Poskrbljeno pa je bilo tudi za prijetno presenečenje slavljencev – torto z dvajsetimi svečkami, ki so jih člani Moškega pevskega zbora TD Briše skupaj upihnili, torto pa razrezali in razdelili medse in občinstvo, s katerim so se veselili in proslavljali še dolgo v noč.

 

Nadja Prosen Verbič

Foto: npv

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Dobrova-Polhov Gradec!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Naš časopis
Številka: 452
Izšla: 25.09.2017
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.