Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 21.07.2017

pretežno oblačno
Ponoči bo precej jasno, le na severu bo več oblačnosti. Ob meji z Avstrijo ni povsem izključena kakšna ploha ali nevihta. Najnižje jutranje temperature bodo od 14 do 20 stopinj C.
19°C | 32°C
sobota, 22.07.2017
19°C | 34°C
nedelja, 23.07.2017
19°C | 34°C
ponedeljek, 24.07.2017
19°C | 28°C
torek, 25.07.2017
16°C | 28°C
Opozorila
Četrtek, 20.7.2017 ob 19h
Do ponedeljka bo po nižinah sredi dneva in popoldne velika toplotna obremenitev.
19°C
32°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice

Dalmatinske pesmi ogrele Polhov Gradec


NOVICE

| |
08.12.2014      19:10
A A

Dalmatinske pesmi ogrele Polhov Gradec


V soboto, 6. decembra, so v veliki dvorani KD Jakoba Trobca zaigrale akustične strune tamburice in kitare. Šest članov klape Srdela iz Makarske pri Splitu je pokazalo in dokazalo, da za navduševanje publike ne potrebujejo električnih ali računalniških pomagal, le svoj glas in dalmatinski melos!


Deli:

Koncert je bil že drugo leto organiziran pod okriljem TD Polhov Gradec in je dodobra napolnil dvorano. Občinstvo je rade volje sodelovalo s pevci, jim ploskalo in jih tudi na koncu z dolgim aplavzom privabilo nazaj v zelo segreto vzdušje. V dveh urah so predstavili klasične dalmatinske uspešnice in tudi svojo novo zgoščenko Marineta, kar je sicer ime plaže v obalnem mestu Makarska. Odmor med koncertom je bil tako idealna priložnost za nakup zgoščenke, pa tudi za debato, pokušino »kuhančka« in drugih pijač v preddverju dvorane. Po koncertu pa smo se družili še naprej in pesem se je vedno znova razlegala tudi v mali dvorani, brez ozvočenja, a s še več srčnosti.  

Duhovit in, kot sam pravi, »malo čuden« je bil Gregor Čuden, ki je povezoval dogajanje na odru in hkrati dodatno razgrel publiko s šalami na račun Dalmacije: »Dalmatinec pelje po plaži na povodcu svojega osla in si poje: Dalmatinac sam …  I-ja, i-ja, mu odgovarja osel.«

Pogovor razkrije tradicijo

Pogovoru za Naš časopis se je z veseljem odzval Nikša Gilić kot najstarejši član klape Srdela. In ne le to, Nikša, ki nastopa kot bas pevec, je edini član, ki vztraja vse od prvotne sestave klape, vsi drugi člani so se že zamenjali, saj je klapa Srdela najstarejša stalno delujoča hrvaška skupina, ki poje vse od prvega Omiškega festivala daljnega leta 1967, torej 47 let! Kot zanimivost, na odru je igral na tamburico tudi njegov sin. In njihov glas seže dejansko v deveto vas – nastopali so v polovici evropskih držav pa tudi v Avstraliji in na Novi Zelandiji. Nikša pa ima na Slovenijo dosti spominov, saj je pred upokojitvijo 24 let delal v Dalmaciji kot zastopnik slovenskih pohištvenih podjetij Meblo in Lipa Ajdovščina. Pravi, da v Sloveniji nastopajo že sedmo leto po vrsti, in sicer na povabilo viškega Antonovega doma, no, drugič in ne zadnjič pa so bili dan pred viškim nastopom gostje naše občine.

In še anekdota, ki se je spomni iz mladih let ... Njegov oče in stric sta si služila kruh kot prevoznika in sta med svetovnima vojnama v ljubljanski tovarni naročila kamion na osnovi Magirusa. Vse lepo in prav, a na vratih je bil v imenu podjetja oziroma lastnika kar trikrat napačno napisan trdi namesto mehki č, zato pravi, da na strešico v svojem priimku ni občutljiv. Da ima smisel za humor, pa pove tale domislica: »Rusi kažu, da su slali psa na mjesec … mi ga imamo svaki dan na Suncu …« Res je, vročine Dalmaciji ne manjka in nekaj sonca je ob srčnem nastopu klape Srdela prineslo tudi v našo občino!

 

Sebastjan Vehar
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Dobrova-Polhov Gradec!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Naš časopis
Številka: 450
Izšla: 26.06.2017
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.