Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za četrtek, 19.10.2017

jasno
Popoldne bo na zahodu zmerno, ponekod občasno pretežno oblačno. Drugod bo precej jasno. Ponekod bo pihal jugozahodnik. Najvišje dnevne temperature bodo od 18 do 25 stopinj C.
7°C | 22°C
petek, 20.10.2017
8°C | 20°C
sobota, 21.10.2017
9°C | 20°C
nedelja, 22.10.2017
10°C | 13°C
ponedeljek, 23.10.2017
7°C | 15°C
Opozorila
Četrtek, 19.10.2017 ob 14h
Dodatnega opozorila ni.
7°C
22°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Sosed sosedu

Skupnostno ustvarjanje Dobrova - Polhov ......


SOSED SOSEDU

| |
26.02.2015      20:02
A A

Skupnostno ustvarjanje Dobrova - Polhov Gradec


V želji, da bi oživili lokalno ustvarjalno skupnost, smo januarja v Občini Dobrova - Polhov Gradec organizirali delavnice in srečanja Skupnostno ustvarjanje, ki so bili namenjeni lokalnim ustvarjalcem.


Deli:

Polhov Gradec je idilično naselje ob vznožju hribov in ima veliko večji pomen, kot bi lahko sklepali po številu prebivalcev – teh je dobrih 600. Zaradi zgodovine nosi ime po tamkajšnjem hribovju in je kulturno središče Občine Dobrova - Polhov Gradec, nas pa je zanimalo, ali je tudi ustvarjalno središče. V občini namreč število prebivalcev z ustvarjalnim poklicem nadpovprečno narašča, delovna mesta pa temu ne sledijo, kar pomeni, da je v občini veliko več prebivalcev z ustvarjalnim poklicem kot ustvarjalnih delovnih mest. V skladu z željo ustvarjalcev po medsebojni bližini kraja bivanja in kraja dela ter konceptom policentrične mestne regije smo se odločili organizirati delavnice, ki bodo spodbudile k razvoju novih ustvarjalnih delovnih mest v občini. Glede na majhnost kraja je bil velik poudarek na upoštevanju lokalnega konteksta, razvojnih možnosti občine ter predvsem na željah in interesih domačinov.

Izhajali smo iz Miklavževega sejma, ki ga vsako leto decembra organizirajo v Polhograjski graščini in katerega se udeležuje kar nekaj lokalnih ustvarjalcev in rokodelcev. Cilj delavnic je bil spodbujanje razvoja članov skupnosti v skupnostnem, oblikovalskem in poslovnem smislu ter njihovo povezovanje. Hkrati smo pripravili idejno zasnovo novega sejma oziroma tržnice, ki bi odprla nove možnosti prodaje lokalnih izdelkov in prispevala k razvoju kraja.

Rokodelci, ki so sodelovali pri delavnicah Skupnostno ustvarjanje, se ukvarjajo z ilustracijo, zeliščarstvom, mlečnimi izdelki in vezenjem, izdelujejo mila, suho (papirnato) cvetje in lesene okrasne izdelke, pletejo ter pečejo kruh. V skupini smo opazili kar nekaj pozitivnih značilnosti, ki so odstopale od tistih, značilnih za urbane ustvarjalne skupnosti. Opazna je bila večja vloga tradicije in avtentičnosti, vsi vključeni pa so poudarili pomen ekološkega vidika in naravnosti.

Projekt smo zasnovali kot vajo v dveh delih: izboljšavo izdelkov in stojnic ter grajenje skupnosti. Srečanja so potekala enkrat na teden v prostorih Polhograjske graščine; tam smo ustvarili odprt in prijeten prostor, kjer so se ustvarjalci in rokodelci srečevali, se med seboj spodbujali, raziskovali, izmenjavali ideje, mnenja in osebne zgodbe. Na vodenih vajah in skozi pogovor smo se seznanili z resničnimi individualnimi potrebami lokalnih rokodelcev in njihovo motivacijo pri vzpostavitvi skupnosti.

Pomembnejše in kompleksnejše delo je bilo grajenje skupnosti ustvarjalcev, saj rokodelski sejem pomeni tudi skupnost trgovcev. Izkušeni prodajalci namreč vedo, da več prodajalcev privabi več kupcev in da večja izbira in raznolikost izdelkov večata prodajo. Če se rokodelski sejem ustanavlja in uveljavlja na novo, pa zahteva skupnost še toliko večjo povezanost, ker so začetki praviloma zahtevni. Spoznavanju, zbliževanju in empatiji smo zato namenili veliko pozornosti, saj bodo rokodelci potrebovali medsebojno pomoč, usklajevanje in tudi odrekanje. Z upoštevanjem vseh novopridobljenih veščin in znanj bo vzpostavitev kmečke tržnice za prodajo živil ter rokodelske tržnice z unikatnimi izdelki zagotovo lažja in uspešnejša.

Pri tem se je vloga Občine Dobrova - Polhov Gradec izkazala kot izjemno pomembna, saj je bila občina, kot organizatorka sejma in nosilka blagovne znamke Dobrote Blagajeve dežele, osrednji člen tega projekta. Poleg podpore župana Franca Setnikarja je bila še posebej pomembna vloga Helene Budin Čuk, ki je aktivno sodelovala na delavnicah, pomagala pri vzpostavitvi stika z lokalnimi ustvarjalci in bila neizčrpen vir informacij.

Veseli smo, da se je skupnost dobro odzvala. Že med delavnicami so lokalni ustvarjalci zavzeli določene vloge pri potencialni organizaciji nove lokalne tržnice ali sejma ter organizaciji rednih srečanj ustvarjalne skupnosti.


Naslednje srečanje, na katero ste vabljeni prav vsi, ki se ukvarjate z rokodelstvom, umetniško ali kulinarično dejavnostjo, bo potekalo četrtek, 5
. marca 2015, ob 17.00 v Polhograjski graščini. Informacije in prijave na info@dobrova-polhovgradec.si.

 

Sodelujoči pri projektu:

Urban Jeriha, Društvo Preboj; Tjaša Bavcon in Jasmina Ferček, Oloop; Aidan Cerar, Nataša Mršol in Barbara Boh, RCKE; Helena Čuk, Drago Cvikič, Simona Košir, Marija Končan, Maša Kozjek, Milan Meden, Sonja Sečnik, Margita Vehar in Anica Tomšič.

 

Avtorji: Urban Jeriha, Tjaša Bavcon, Aidan Cerar in Barbara Boh
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Dobrova-Polhov Gradec!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Naš časopis
Številka: 452
Izšla: 25.09.2017
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.