Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za četrtek, 19.10.2017

jasno
Ponoči bo predvsem ob morju zmerno do pretežno oblačno, ponekod lahko občasno tudi megleno. Drugod bo precej jasno. Zjutraj bo po nekaterih kotlinah megla. Najnižje jutranje temperature bodo od 3 do 8, na Primorskem od 8 do 11 stopinj.
7°C | 22°C
petek, 20.10.2017
7°C | 20°C
sobota, 21.10.2017
9°C | 20°C
nedelja, 22.10.2017
9°C | 15°C
ponedeljek, 23.10.2017
7°C | 14°C
Opozorila
Sreda, 18.10.2017 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
7°C
22°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice

Cene pomoči na domu za upravičence ostajajo ......


OBČINSKI SVET

| |
22.04.2013      22:00
A A

Cene pomoči na domu za upravičence ostajajo enake


Pomoč družini na domu je javna služba na področju socialnega varstva, kot jo narekuje zakon o socialnem varstvu. Obsega socialno oskrbo upravičenca v primeru invalidnosti, starosti ter v drugih primerih, ko socialna oskrba na domu lahko nadomesti institucionalno varstvo. Občina mora po omenjenem zakonu zagotavljati mrežo javne službe pomoči družini na domu.


Program izvajata dve socialni oskrbovalki.
Program izvajata dve socialni oskrbovalki.
Deli:

Storitev pomoč na domu za Občino Dobrova - Polhov Gradec opravlja Center za socialno delo (CSD) Ljubljana Vič - Rudnik na podlagi sklenjene pogodbe. Program izvajata dve socialni oskrbovalki, ki sta redno zaposleni na tem CSD. Povprečno število uporabnikov po mesecih je 31.

Od Inštituta Republike Slovenije za socialno varstvo je občina prejela analizo stanja izvajanja pomoči na domu za leto 2011, ki zajema vseh 210 slovenskih občin. Iz analize med drugim izhajajo naslednji podatki, ki se nanašajo na leto 2011:

  • povprečna potrjena cena, ki jo plača uporabnik storitev pomoči na domu na uro, je po slovenskih občinah v navedenem obdobju znašala 5,10 EUR, povprečna cena za uporabnika v osrednjeslovenski regiji je bila 4,30 EUR (najmanj 0,00 EUR, največ 8,30 EUR), v Občini Dobrova - Polhov Gradec pa 5,60 EUR;
  • celotni stroški storitev pomoči na domu na uro so v Sloveniji v povprečju znašali 17,30 EUR, v osrednjeslovenski regiji 16,50 EUR (najmanj 12,40 EUR, največ 26,20 EUR), v Občini Dobrova - Polhov Gradec pa 17,90 EUR;
  • v povprečju so slovenske občine zagotavljale 71,40 % subvencije k ceni;
  • socialne oskrbovalke so v Sloveniji v letu 2011 opravile povprečno 103,1 efektivne ure na mesec, v osrednjeslovenski regiji 100,6 ure (najmanj 66 ur, največ 121 ur), v Občini Dobrova - Polhov Gradec pa 120 ur.

Cene storitve pomoč na domu so oblikovane na osnovi Pravilnika o metodologiji za oblikovanje cen socialnovarstvenih storitev. Stroški storitev so sestavljeni iz stroškov vodenja (strokovna delavka, koordinatorica) in stroškov neposredne socialne oskrbe (stroški dela in materialni stroški neposrednih izvajalk). Subvencijo občine mora potrditi pristojni organ občine. Poleg subvencije cene je občina dolžna zagotoviti še pokrivanje cene delne ali celotne oprostitve za tiste upravičence, ki zaradi socialne ogroženosti sami niso sposobni plačati stroškov. Cena za uporabnika se določi tako, da se celotni stroški storitev, zmanjšani za subvencijo občine, preračunajo na efektivno uro.

Razlog za spremembo je Pravilnik o metodologiji za oblikovanje cen socialnovarstvenih storitev, ki je spremenjen začel veljati v letu 2012. Bistvena sprememba je način financiranja storitev. Določeno je, da občina v celoti financira "le" stroške strokovne priprave v zvezi s sklenitvijo dogovora; stroške vodenja in koordiniranja ter stroške za neposredno izvajanje storitve na domu uporabnikov pa je dolžna financirati najmanj v 50 odstotkih. Prej je občina v celoti financirala stroške strokovne priprave v zvezi s sklenitvijo dogovora, stroške vodenja in koordiniranja; stroške za neposredno izvajanje storitve na domu uporabnikov pa najmanj v 50 odstotkih.

Drugi razlog, ki vpliva na spremembo višine cene socialnovarstvene storitve, je posledica zmanjšanja skupnega števila efektivnih ur izvajanja pomoči na domu za 9 % oz. za 10 ur mesečno, kar je skladno z določili Pravilnika o standardih in normativih socialnovarstvenih storitev.

Glede na spremembe, ki jih je pri izračunu cene pomoči na domu upošteval CSD Ljubljana Vič - Rudnik, je mogoče ugotoviti, da se cena storitev povečuje za 2,84 % glede na leto 2012, in sicer s 15,61 EUR na 16,95 EUR (povečanje za 1,34 EUR), čeprav bo dejanski skupni mesečni strošek manjši, kot je bil v letu 2012. Takšno povišanje je posledica zmanjšanja skupnega števila efektivnih ur izvajanja pomoči na domu.

Pri pripravi predloga cene pomoči na domu za leto 2013 je CSD Ljubljana Vič - Rudnik sledil temu, da cena pomoči na domu za uporabnika ostane nespremenjena. Posledično to pomeni, da bo subvencija iz proračuna občine višja, po novem 67,15-odstotna (prej le 64,31-odstotna).
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Dobrova-Polhov Gradec!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Naš časopis
Številka: 452
Izšla: 25.09.2017
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.