Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 20.01.2018

pretežno oblačno
1°C | 5°C
nedelja, 21.01.2018
1°C | 8°C
ponedeljek, 22.01.2018
-2°C | 5°C
torek, 23.01.2018
-1°C | 7°C
sreda, 24.01.2018
-2°C | 10°C
Opozorila
Petek, 19.1.2018 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
1°C
5°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Šport

Izlet na Dobrač


ŠPORT

| |
09.07.2013      10:50
A A

Izlet na Dobrač


Izlet na Dobrač (2.166 m), ki ga je PD Blagajana Polhov Gradec organiziralo 22. junija, je bil eden od vsakoletnih izletov čez mejo, pa vendar to niso bili povsem tuji kraji, saj smo večkrat omenili, da so bili nekdaj "naši". Ko smo na višini okrog 1.700 metrov izstopili iz avtobusa, smo se najprej ozrli proti domu. Julijske Alpe so bile kot na dlani: od desne proti levi so se vrstili Mangart, Jalovec, Triglav v ozadju, Škrlatica, Široka peč in okrog njih druge gore.


Del planincev PD Blagajana Polhov Gradec na vrhu Dobrača, ob njih slovenska cerkvica
Del planincev PD Blagajana Polhov Gradec na vrhu Dobrača, ob njih slovenska cerkvica
Deli:

Steza na vrh se vije nad Ziljsko dolino in vodi po senci. Sem pa tja je bilo treba preskočiti skale, nekajkrat pa smo previdno pogledali v prepadno globino. Ruševje se je počasi redčilo in na desni so se začele razprostirati planinske trate. Na začetku so jih pokrivali veliki prti temnih mračnic, po domače knofkov, nato pa preproge nizkih zlatic. Pod vrhom so na nas s travnatih planjav bistro gledali modrooki encijani, barvni kontrast pa so ustvarjale bele blazinice alpske velese. Pravi rožnati vrt. Obnovili smo tudi znanje, ki smo ga pridobili na izletu na pomladnem Ratitovcu, še prej pa ga je od prednikov pridobila Ančka. Cvetovi trobentice imajo na tulcu, ki vodi od cvetnih listov, izboklinico. Pri nekaterih cvetovih je ta tik ob cvetnih listih, pri drugih pa je od cvetnih listov nekoliko oddaljena, je bolj na sredi razdalje. Piskajo tiste trobentice, ki imajo pukelček tik ob cvetu.

Na vrhu Dobrača stojijo telekomunikacijski stolp, visok 164 metrov, gostišče in dve Marijini cerkvi. Vhod v avstrijsko cerkev preprečuje mreža, v spomin so jo postavili rudarji, slovenska pa tiči nekoliko skrita pod velikih križem in je dostopna v celoti. Kdor želi, lahko prižge svečo ali pa pozvoni na zvonček želja. Razgledovali smo se naokoli, gledali v Ziljsko in na drugi strani v Dravsko dolino, opazovali priljubljeno smučišče Mokrine in seveda bili dobre volje, saj smo brez napora prišli na vrh.

Vračali smo se po makadamski cesti. Ob njej so postavljene velike zaščitne ograje proti plazovom in zametom. Cesta je namreč tudi pozimi splužena in brez njih ne gre. Snežne kotanje so bile še polne snega. Ob poti je tudi znamenita ploščad, od koder se odpira pogled na podor, ki je leta 1348 (podatek s spleta: 25. januarja) zgrmel z gore in pod seboj pokopal več vasi. Zajezil je tudi Ziljo. Ploščad je iz mrežastega železa, visi nad globino in pogled skoznjo je kar zastrašujoč, saj seže globoko v prepad. Koliko let, ne let, stoletij je treba, da se rana v naravi pozdravi ... Ta se še do zdaj ni.

Prizadevanje koroških Slovencev za dvojezičnost se počasi obrestuje. Na tablah, ki opisujejo geološko preteklost gore, je tudi besedilo v slovenščini, slovenske opise pa smo opazili tudi drugod.

Izlet je vodila Anica Kavčič ob pomoči moža Toneta. Na koncu smo bili vsi pohvaljeni, organizatorji, pohodniki, voznik, skratka, celotna druščina z vseh vetrov iz okolice Ljubljane in še dlje. Pa tudi z vremenom smo bili zadovoljni.


Milka Bokal

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Dobrova-Polhov Gradec!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Naš časopis
Številka: 455
Izšla: 18.12.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Januar 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29
20.01.2018 | Kultura
Svetniki
20.01.2018 | Kultura
Svetniki
21.01.2018 | Kultura
Voden ogled Muzeja pošte in telekomunikacij za seniorje

Bodite prvi pri oddaji mnenja.