Logo MojaObčina.si
DANES
25°C
6°C
JUTRI
22°C
7°C
Oceni objavo

Ob prvi obletnici lansiranja globalne strategije za eliminacijo raka materničnega vratu – celjski Stari grad žarel v turkizni barvi

Ob prvi obletnici lansiranja globalne strategije za eliminacijo raka materničnega vratu – celjski Stari grad žarel v turkizni barvi.

Zavezo Slovenije k eliminaciji raka materničnega vratu smo tudi letos obeležili z osvetlitvijo slovenskih znamenitosti v turkizni barvi, ki je simbolična barva prizadevanj za preprečevanje raka materničnega vratu. Tako je bil v sredo, 17. novembra, s turkizno barvo osvetljen tudi celjski Stari grad. Podpori strategije eliminacije raka materničnega vratu so se letos pridružili v Društvu za boj proti raku regije Celje in Območni enoti Celje NIJZ v sodelovanju z Mestno občino Celje.

»V celjski zdravstveni regiji je odzivnost žensk v programu ZORA nad slovenskim povprečjem, so pa med občinami velike razlike,« je povedala prim. dr. Alenka Trop Skaza, epidemiologinja in predstojnica Območne enote Celje NIJZ, in pojasnila: »V obdobju od 2017-2020 je bila odzivnost žensk najboljša v občinah Vransko in Laško, kjer se je vabilu ginekologov na pregled odzvalo več kot 80 odstotkov žensk, starih od 20 do 64 let. V sedmih občinah regije pa je odziv žensk pod 70 odstotki. Glede starosti žensk, ki se ne odzovejo vabilu, izstopa starostna skupina od 50 do 64 let. Glede precepljenosti šestošolk proti HPV smo v šolskem letu 2019/20 dosegli 66-odstotno precepljenost. Najvišja precepljenost je v upravni enoti Celje, kjer je bilo v času poročanja o cepljenju proti HPV okužbi cepljenih skoraj 76 odstotkov šestošolk. V letošnjem šolskem letu je cepljenje v breme obveznega zdravstvenega zavarovanja omogočeno tudi za šestošolce. Poudariti velja, da imajo do cepljenja proti HPV v breme obveznega zdravstvenega zavarovanja pravico tudi mlade ženske, ki iz različnih razlogov cepljenja niso opravile, so pa bile v šolskem letu 2009/10 šestošolke (t. i. zamudnice). V večini primerov gre za ženske, rojene v letu 1998.«

Prizadevanja za eliminacijo raka materničnega vratu je podprla tudi Mestna občina Celje. Župan Bojan Šrot je ob tem povedal: »Mestna občina Celje se z veseljem priključuje prizadevanju Svetovne zdravstvene organizacije, Zveze in Društva za boj proti raku regije Celje ter Nacionalnega inštituta za javno zdravje. Skrb za zdravje naših občank in občanov je ena izmed prioritet pri našem delu. Že 30 let smo člani mreže Zdravih mest in na najrazličnejše načine skrbimo za promocijo zdravega načina življenja. Vesel sem, da se naše občanke tako dobro odzivajo v program ZORA in da je odzivnost nekoliko nad slovenskim povprečjem.«

Kljub pandemiji covida-19 v Sloveniji beležimo uspehe na področju boja proti raku materničnega vratu, saj so se v teh časih ženske redno udeleževale preventivnih ginekoloških pregledov. Poleg tega smo v šolskem letu 2021/22 prvič pričeli s cepljenjem dečkov proti HPV, ki je pomembno zaradi zaščite pred boleznimi, ki jih povzročajo okužbe s HPV ter zaradi doprinosa k kolektivni imunosti. V novembru smo tudi v Sloveniji obeležili prvo obletnico lansiranja globalne strategije Svetovne zdravstvene organizacije za eliminacijo raka materničnega vratu. Slovenija bi lahko na podlagi odličnih rezultatov, ki jih dosega s presejalnim programom ZORA, postala celo ena prvih evropskih držav, ki bi ji to uspelo. Dva od treh ciljev Svetovne zdravstvene organizacije za eliminacijo raka materničnega vratu Slovenija namreč že izpolnjuje, to sta več kot 70-odstotna udeležba žensk v programu ZORA in ustrezno zdravljenih več kot 90 odstotkov odkritih predrakavih sprememb materničnega vratu. Tretji cilj je doseči 90-odstotno precepljenost deklic proti HPV. Ta cilj še ni dosežen, so pa prvi rezultati glede populacijskega učinka cepljenja v Sloveniji spodbudni.

Povezava do sporočila za javnost programa ZORA, Onkološki inštitut Ljubljana je dostopna TU.

Oglejte si tudi