Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 21.05.2018

pretežno oblačno
Danes bo delno jasno s spremenljivo oblačnostjo in večinoma suho, kakšna popoldanska ploha bo možna predvsem v severni Sloveniji. Še bo pihal severovzhodni do jugovzhodni veter, na Primorskem šibka do zmerna burja, ki bo dopoldne postopno oslabela. Najvišje dnevne temperature bodo od 18 do 23, na Primorskem do 26 °C.
12°C | 23°C
torek, 20.05.2018
12°C | 22°C
sreda, 22.05.2018
12°C | 22°C
četrtek, 23.05.2018
12°C | 24°C
petek, 24.05.2018
15°C | 25°C
Opozorila
Ponedeljek, 21.5.2018 ob 6h
Dodatnega opozorila ni.
12°C
23°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Prostovoljstvo

Vpis v register darovalcev organov in tkiv po ......


SOSED SOSEDU, PROSTOVOLJSTVO

| |
14.02.2017      7:35
A A

Vpis v register darovalcev organov in tkiv po smrtiDeli:

V začetku letošnjega leta je bilo v Sloveniji na čakalnem seznamu za presaditev organov registriranih 181 bolnikov (58 jih je čakalo na srce, 94 na ledvico, 1 na ledvico in jetra, 28 na jetra, 4 na ledvico in trebušno slinavko in 1 na trebušno slinavko). Bolniki na organ, ki ga potrebujejo za preživetje, pogosto čakajo predolgo.

Ob prebiranju te statistike marsikdo ostane hladen. To so podatki, ki se ga ne tičejo. Pa je res tako? Trenutek, ko bom jaz (ali nekdo od mojih bližnjih) za preživetje potrebovala presaditev organa, je morda oddaljen le kak dan, teden, mesec... Zgovoren je primer Mihe Gašperina (mimogrede - ekstremnega športnika), ki so mu pri 37-ih na rednem sistematskem pregledu ugotovili, da je hudo bolan in mu odpoveduje srce. Danes živi, ker se je nekoč neka oseba odločila, da organe po svoji smrti podari nekomu, ki bo zaradi te geste lahko živel naprej.

Nedavno tega me je presenetil podatek, da se je za vpis v register darovalcev doslej odločilo le okoli 5.000 Slovencev. 5.000?! Ker je možnost, da se pri takem številu za naše bolnike najde tkivno skladnega ter v vseh ozirih ustreznega darovalca izredno majhna, je Slovenija članica mednarodne organizacije Eurotransplant, ki koordinira ter organizira izmenjavo organov med transplantacijskimi centri Belgije, Nizozemske, Luksemburga, Nemčije, Avstrije, Hrvaške, Madžarske in Slovenije.

Za darovanje se lahko opredeli vsakdo, ki tako misli in čuti. Kdo je primeren darovalec, pa se določi po smrti na osnovi zdravstvenih podatkov. Morda bo za koga pomemben tudi podatek, da je zaznamek o vaši odločitvi postati darovalec dostopen točno določenemu zdravstvenemu osebju šele po vaši smrti.

 

Najbrž je tudi pri odločitvi za darovanje organov podobno, kot pri drugih »neugodnih« stvareh - šele ko bolnik postanemo mi sami, naš otrok ali druga ljubljena oseba, se resnično zavemo, kaj to pomeni. Zato vas v sredo 22. marca ob 18. uri vabimo, da se nam pridružite v dvorani Doma krajanov v Notranjih Goricah. Po kratkem predavanju boste imeli možnost, da pri pooblaščeni osebi izpolnite pristopno izjavo. S seboj imejte osebni dokument in zdravstveno izkaznico. Če se boste namreč odločili za vpis, je za postopek treba preveriti identiteto darovalca.
Na dogodku se nam bo pridružil tudi gospod s presajenima darovanima ledvico in trebušno slinavko. Iz prve roke boste lahko izvedeli, kaj zanj pomeni odločitev nekoga, da postane darovalec.

 

Naredite preprost korak za pomembno stvar.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI RDEČI KRIŽ SLOVENIJE - OBMOČNO ZDRUŽENJE LJUBLJANA - KO NOTRANJE GORICE? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Barjanski List
Številka: 16
Izšla: 27.04.2018
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Maj 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
21.05.2018
Danes ni dogodkov.
23.05.2018 | Kultura
Dan ljubezni
27.05.201 | Šport
Rodica in Črna prst
22.05.2018 | Ostalo
Okrogla miza na temo »Varnost v cestnem prometu«
23.05.2018 | Kultura
Dan ljubezni
24.05.2018 | Kultura
9. dobrodelna prireditev Stopimo skupaj
26.05.201 | Ostalo
Skavtske obljube
26.05.2018 | Šport
Špelin gozdni tek na Brezovici

Bodite prvi pri oddaji mnenja.