Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 23.07.2018

delno oblačno
Danes dopoldne bo pretežno oblačno, predvsem v vzhodni polovici Slovenije bo tudi deževalo. Nekaj več sonca bo na Primorskem. Zapihal bo veter severnih smeri, na Primorskem povečini šibka burja. Popoldne se bo delno zjasnilo, še bodo možne posamezne krajevne plohe. Najvišje dnevne temperature bodo od 24 do 27, na Primorskem okoli 30 °C.
17°C | 30°C
torek, 22.07.2018
17°C | 26°C
sreda, 24.07.2018
16°C | 29°C
četrtek, 25.07.2018
17°C | 30°C
petek, 26.07.2018
18°C | 29°C
Opozorila
Ponedeljek, 23.7.2018 ob 6h
Dodatnega opozorila ni.
17°C
30°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Prostovoljstvo

Podirali smo tabuje


A A

Podirali smo tabujeDeli:

Sinoči se je v dvorani Kulturnega doma v Notranjih Goricah zbralo presenetljivo veliko oseb s čutom za sočloveka. Beseda je namreč tekla o darovanju organov po smrti. Gre za dejanje, katerega namen je zgolj in samo pomoč drugemu. Tu egoističnega momenta, ki ga lahko zasledimo pri drugih človekoljubnih dejanjih (občutek koristnosti, ponos, da si storil dobro dejanje ipd.), ni. Kajti potencialno »dobro delo« storimo po svoji smrti in pri samem dejanju tako rekoč nismo prisotni.  

Kar 16 oseb se je sinoči pred in po predavanju odločilo vpisati v register darovalcev organov po smrti. Glede na to, da se je vanj od leta 2000 (odkar se register vodi) do danes vpisalo zgolj 5.300 Slovencev (nekaj več kot ¼ % vseh prebivalcev Slovenije), smo včeraj občani Brezovice dosegli svojevrsten rekord. :-)  

 

Iskrena hvala vsem, ki ste se predavanja udeležili. Upam, da vam je ta pregnal še zadnje pomisleke, ki ste jih morda imeli pred njim. Najlepša hvala tudi Petru, ki nam je s pripovedjo o svoji življenjski poti od zdravega človeka do človeka, ki živi s presajeno ledvico in trebušno slinavko, namesto golih številk in podatkov, pred oči postavil resnično osebo. Osebo, ki je imela srečo, da se je v nekem trenutku točno določena oseba odločila narediti korak, ki smo ga sinoči delali mi.

 

Slovenija je po številu presaditev srca na milijon prebivalcev v mednarodnem merilu na najvišjem mestu; leta 2012 so jih presadili 28, leta 2013 30, predlansko leto je bilo presajenih rekordnih 33 src, lani 31. To pomeni desetine, stotine rešenih življenj. A ta srca mora nekdo darovati, kajne?

 

Mojca Pristavec Đogić

KORK Notranje Gorice

Foto: Eva Povirk
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI RDEČI KRIŽ SLOVENIJE - OBMOČNO ZDRUŽENJE LJUBLJANA - KO NOTRANJE GORICE? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Barjanski List
Številka: 18
Izšla: 29.06.2018
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Julij 23 24 25 26 27 28 29 30 31 1
23.07.2018
Danes ni dogodkov.
27.07.2018 | Šport
Bohinjske gore
27.07.2018 | Šport
Bohinjske gore

Bodite prvi pri oddaji mnenja.