Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 15.12.2017

oblačno
Danes bo oblačno in deževno, ponekod bo še pihal jugozahodnik. Temperature bodo od 7 do 13, v severnih krajih okoli 3 °C.
6°C | 11°C
sobota, 16.12.2017
4°C | 10°C
nedelja, 17.12.2017
-2°C | 10°C
ponedeljek, 18.12.2017
-6°C | 9°C
torek, 19.12.2017
-3°C | 9°C
Opozorila
Petek, 15.12.2017 ob 11h
Dodatnega opozorila ni.
6°C
11°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Verske

BLAGOSLOV KRIŽA NA KOTI 1313


DOGODKI, VERSKE

| |
18.11.2014      10:31
A A

BLAGOSLOV KRIŽA NA KOTI 1313


Buški gamsi, odrasli skavti, smo bili pobudniki, da povabimo vse domačine k blagoslovu kovinskega križa, ki je postavljen v spomin in opomin padlim v 1. svetovni vojni ob stoletnici pričetka le-te. Križ, ki je sestavljen iz železne krivljene in varjene pločevine, sta postavila Marjan in Peter Zorč-Jurcuwa. Izdelal pa ga je ljubiteljski umetnostni kovač Iztok Klemenčič iz Lesc.


foto: Nataša Bartol
foto: Nataša Bartol
Deli:

Na sobotno oblačno jutro smo se najprej zbrali pri sveti maši v farni cerkvi, da smo se spomnili umrlih na krvavih poljih naše doline. Ozirajoč se proti nebu smo se odpravili na pot. Megla nas je spremljala celo pot, a se je vendarle toliko umikala, da smo po dveh urah hoje navkreber varno prispeli na koto 1313. Križ je blagoslovil dekan Viljem Čušin. Po kratkem obredu smo ubežali pred bližajočimi se plohami.

Odrasli skavti si nismo mogli kaj, da se ne bi spomnili na poti in ob blagoslovu papeževih besed v Redipulji:

"'Vojna je nespamet'. Vojna sprevrne vse, tudi povezanost med brati. Vojna je nespametna. Načrt njenega napredovanja je uničevanje; z uničevanjem se hoče razvijati! Pohlep, nestrpnost, hlepenje po oblasti so vzroki, ki peljejo vojno odločitev naprej. Te vzroke pogosto opravičujejo z ideologijo, toda pred tem je strast, je popačen nagib. Ideologija je opravičevanje, in če ni ideologije, je pa Kajnov odgovor: 'Kaj mi mar za mojega brata, kaj mi mar …?', 'Sem mar jaz varuh svojega brata?' (1Mz 4,9). Vojni ni mar za nikogar: za ostarele, otroke, mame, očete … 'Kaj mi mar?'  Vse te osebe, ki počivajo tu, so imele svoje načrte, imele so sanje, toda njihova življenja so bila prekinjena. Zakaj? Ker je človeštvo reklo: 'Kaj mi mar?' Tudi danes, po drugi polomiji še ene svetovne vojne, lahko govorimo o tretji vojni, ki bo z zločini, pokoli, uničenjem šla do konca … Če bi hoteli biti pošteni, bi morale prve strani časopisov nositi naslov: 'Kaj mi mar?' Kajn bi rekel: 'Sem mar jaz varuh svojega brata?' Tu in na drugem pokopališču je veliko žrtev. Danes se jih spominjamo. Je jok, je žalovanje in je bolečina. In od tod se spominjamo žrtev vseh vojn. Tudi danes je veliko žrtev … Kako je to mogoče? Mogoče je, ker so tudi danes v ozadju interesi, geopolitični načrti, pohlep po denarju in oblasti, in je vojna industrija, ki se zdi, da je tako zelo pomembna! In ti načrtovalci groze, vsi ti organizatorji spopadov, kakor tudi prodajalci orožja, imajo v srcu napis: 'Kaj mi mar?' Modri nasprotno prizna napako, začuti bolečino, se kesa, prosi odpuščanje in se zjoče. S srcem sina, brata, očeta, prosim vse vas in za vse nas, spreobrnjenje srca, da od 'Kaj mi mar?' preidemo v jok za vse padle 'nepotrebne morije', za vse žrtve nespameti vojne vseh časov. Jok. Bratje, človeštvo se mora zjokati, in zdaj je čas joka."

Buškim gamsom je mar. Zato smo se z blagoslovom križa poklonili padlim v spomin in opomin. 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI ŽUPNIJA BOVEC? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!