Logo MojaObčina.si
DANES
24°C
10°C
JUTRI
24°C
11°C
Oceni objavo

Peto srečanje z županjami in župani slovenskih občin

V Kongresnem centru Brdo na Brdu pri Kranju so se 22. 2. 2023 v sodelovanju Ministrstva za gospodarstvo, turizem in šport (MGTŠ), Slovenske turistične organizacije (STO) in Skupnosti občin Slovenije (SOS) srečali županje in župani slovenskih občin.

Srečanja se je udeležil tudi župan Občine Bovec Valter Mlekuž, razprava pa se je pod sloganom »Povezani zmoremo več in veliko bolje« osredotočila na pomen sodelovanja lokalnih oblasti pri nadaljnjem razvoju slovenskega turizma.

»Tokratno srečanje z župani je bilo hkrati spoznavne in delovne narave, njegov osrednji namen pa spodbujanje intenzivne razprave in krepitev sodelovanja. Novo turistično strategijo, načrte ter osrednje prihajajoče projekte na področju turizma so prisotnim županjam in županom predstavili minister za gospodarstvo, turizem in šport Matjaž Han, generalna direktorica Direktorata za turizem na Ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport (MGTŠ) Dubravka Kalin, direktorica Slovenske turistične organizacije mag. Maja Pak ter predsednik Odbora za turizem pri Skupnosti občin Slovenije Peter Misja so zapisali na spletni strani Ministrstva za gospodarstvo, turizem in šport.

Minister za gospodarstvo, turizem in šport Matjaž Han je poudaril pomen vloge Občin pri soustvarjanju turistične ponudbe:

»Turizem je globalna gospodarska dejavnost, ki se razvija lokalno. Dejstvo je, da se strategija, ki smo si jo skupaj zastavili, začne uresničevati v vsakem kraju, vsaki vasi. To je možno zgolj ob tesnem sodelovanju z občinami – ne nazadnje je turizem pomemben vir prihodka tako za občinski proračun kot številne občane, ki so v tej panogi zaposleni. Turizem daje številnim krajem utrip in pogosto spodbudi izgradnjo ali obnovo javne infrastrukture, ki je v prvi vrsti resda namenjena turističnim gostom, a imajo od nje velike koristi tudi občani. Tega se župani vodilnih turističnih destinacij že dobro zavedajo.«

Tudi generalna direktorica Direktorata za turizem Dubravka Kalin je ob predstavitvi Strategije slovenskega turizma 2022–2028 ter javnih razpisov za spodbujanje razvoja turizma in oblikovanja celoletne turistične ponudbe poudarila pomen sodelovanja in povezovanja:

»Butične, vrhunske turistične produkte in doživetja lahko ustvarjamo le skupaj. S strani Ministrstva za gospodarstvo, turizem in šport razpisujemo spodbude za vlaganja v turistično infrastrukturo, a razvoja turizma na lokalni ravni si morajo želeti in ga spodbujati tudi župani. Turizem je dejavnost, ki ima visok multiplikativni učinek na druge gospodarske dejavnosti, generira nova delovna mesta in ugodno vpliva na dvig kakovosti bivanja lokalnega prebivalstva.«

Direktorica STO, mag. Maja Pak, je izpostavila trajnost kot zeleno nit slovenskega turizma:

»Na Slovenski turistični organizaciji smo ponosni na že 62 destinacij, vključenih v Zeleno shemo slovenskega turizma, ključno in v mednarodnem okolju večkrat nagrajeno orodje za prepoznavanje in spodbujanje trajnosti v panogi. Odgovorni turizem prihodnosti bo ob zadovoljstvu turistov v ospredje postavljal skrb za okolje in naravo, pa tudi dobrobit lokalnih skupnosti, ki sprejemajo goste v svoj življenjski prostor. Zato je izrednega pomena, da država in občine panogo razvijamo z roko v roki in imamo pred očmi skupne cilje.«

Predsednik Odbora za turizem pri Skupnosti občin Slovenije Peter Misja pa je dejal:

»Uspešnost in razvoj turizma je vsekakor odvisen od dobrega poznavanja, razvoja in predvsem dobrega sodelovanja občine in vseh deležnikov v občini. Pomembno je tudi povezovanje med občinami in državo. Dobra promocija, ki jo skupaj zagotavljajo država, turistično gospodarstvo in občine, daje rezultate. Lokalne skupnosti smo vedno aktivno sodelovale pri pripravi zakonskih aktov, strategij in promocijskih aktivnosti, pa tudi pri vzpostavljanju ustreznih pogojev, ki pozitivno vplivajo na razvoj turizma.«

Pomemben del srečanja so posvetili razpravi, v kateri so župani lahko podali svoja mnenja, razmišljanja in pobude. Župan Občine Bovec Valter Mlekuž je v svojem izvajanju poudaril pomembnost povezovanj na vseh ravneh in vlaganje v infrastrukturo:

»Zgornje Posočje je prav gotovo primer dobre prakse, saj smo se Občine Bovec, Kobarid in Tolmin tudi na področju turizma že pred leti povezale in ustanovile Javni zavod za turizem Dolina Soče. Ledino smo seveda orali na Bovškem, kar je eden od razlogov, da je sedež zavoda v Bovcu, vendar se ves čas zavedamo, da se ne moremo deliti na občinske meje, saj gosta ne zanima, v kateri občini je, temveč kaj lahko doživi na širšem območju. Tako razmišljanje in konkretno delovanje nam dokazljivo prinaša tudi konkretne rezultate. Za razvoj turizma pa je seveda nujna vsa potrebna infrastruktura. Tako cestna in komunalna kot seveda turistična infrastruktura. Če kdo, potem mi dobro vemo, kaj se zgodi, ko se zaustavi glavni generator celoletnega turizma. Ko se je zaustavila kaninska žičnica, so se zapirali hoteli, izgubili smo veliko delovnih mest in od takrat se do danes, kar deset let potem, turistična ponudba še ni opomogla. Na Bovškem je res vse več investitorjev, zagotovo pa je prava smer razvoj butičnega, trajnostnega turizma. Ni rešitev v kvantiteti, temveč v kvaliteti. Vendar še tako dober hotelir ne more preživeti brez celoletnega turizma. Obrobna območja nismo Ljubljana, kjer hotelirji polnijo hotele na čisto drugi osnovi. Zato je naloga nas vseh, države in Občine, da poskrbimo za ugodne pogoje tudi za razvoj turističnega gospodarstva. Samo tako bomo ustvarili pomembno dodano vrednost tudi obrobnim območjem v Sloveniji.«

Na MGTŠ so se, zadovoljni s potekom in zaključki tokratnega srečanja, zavezali k upoštevanju predlogov in mnenj vseh razpravljavcev:

»Njihov prispevek, ki si ga prek najrazličnejših kanalov želimo tudi v prihodnje, bomo upoštevali pri snovanju prihodnjih korakov na področju turizma na državni ravni. Le s skupnimi močmi bomo lahko zagotovili, da bo turizem v Sloveniji v skladu z zastavljeno vizijo resnično ustvarjal večjo vrednost za vse.«

zapisal: MILAN ŠTULC

foto: MGTŠ

Oglejte si tudi