Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 24.10.2017

jasno
Danes bo pretežno jasno, v vzhodni Sloveniji občasno zmerno oblačno. Pihal bo okrepljen severni do severovzhodni veter, ki bo ponehal zvečer in v noči na sredo. Najvišje dnevne temperature bodo od 13 do 17, na Primorskem do okoli 19 stopinj C.
3°C | 20°C
sreda, 25.10.2017
4°C | 19°C
četrtek, 26.10.2017
4°C | 20°C
petek, 27.10.2017
7°C | 19°C
sobota, 28.10.2017
8°C | 16°C
Opozorila
Torek, 24.10.2017 ob 9h
Severni veter bo zjutraj in deloma dopoldne ponekod pod Karavankami in Kamniškimi Alpami ter v višjih legah v sunkih presegal hitrost 70 km/h.
3°C
20°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice

GEV Gamsi so se odzvali povabilu Italijanskih ......


GASILCI IN ZAŠČITA

| |
24.11.2014      18:44
A A

GEV Gamsi so se odzvali povabilu Italijanskih kolegov


Sobota 22. novembra 2014 je bil lep sončen a kljub temu mrzel dan in kot nalašč primeren za izmenjavo izkušenj pri gašenju požarov v visokogorju med italijanskimi gasilci in gasilci enote Gamsi, tokrat v organizaciji kolegov iz Italije, katerega se je na predstavitev njihovega gašenja, delovanja njihovih enot ter prikazne vaje udeležila delegacija bovških Gamsov, katero so sestavljali Miro Bozja poveljnik GZ Bovec in enote GEV Gamsi, Bogdan Kurczewski poveljnik PGD Srpenica in namestnik poveljnika GEV Gamsi ter Edi Melinc poveljnik OŠCZ Bovec.


Deli:
Vaja se je izvajala v kraju Meduno v provinci Pordenone. Za dobro sodelovanje in strokovno pomoč pri prevajanju celotnega dogodka nam je bil v pomoč kolega iz PGD Šempeter pri Gorici Tadej Devetak. 

Naš obisk se je pričel ob deveti uri, kjer nas je v Medunu sprejel inšpektor Corpo Forestale Friuli Venezia Giulia g. Antonio Capovilla s katerim smo se nato odpravili v kraj Redone, kjer se je izvedla vaja. Vsi zbrani in po pozdravnih nagovorih se je izvedel brifing, kjer je vodja vaje g. Armando Rossa Gastaldo vsem sodelujočim v vaji predstavil scenarij vaje. Vaja se je odvijala na lokaciji, kjer je že enkrat divjal gozdni požar in je teren tudi zelo zahteven in nevaren za delovanje posredovalcev pri samem gašenju. Scenarij vaje je predvideval sodelovanje gasilcev v štirih sektorjih. Vodje in člani posameznih sektorjev so med drugim imeli nalogo oziroma izvesti sledeče scenarije. Prvi oddelek je imel nalogo pripraviti žičnico za transport gasilske opreme in motorne brizgalne do predela, kjer se je nato črpala voda iz reke do sektorja dva. Gasilci so pripravili traso za napeljavo žičnice. Z motornimi žagami so si utirali pot v zelo strmem in previsnim predelom, ob tem pa so bili tudi primerno varovani z vrvmi .Očistiti so morali celotno traso poraščeno z grmičevjem in drevesnimi krošnjami. Gasilci drugega oddelka so v sektorju  2. pripravili prostor za vodni bazen 2000l vode ter namestili  črpalko za gašenje napadalnih skupin. Tretji oddelek je iz sektorja dva, po zelo strmem terenu z zgornje strani navzdol s primernim varovanjem gasilcev napeljal c vod in drugo prenosno motorno črpalko namestil nekje v sredinskem predelu tlačnega voda za dovod vode v bazen. Četrti oddelek pa je  pripravil vse potrebno za gašenje požara na strmem terenu. Uredili so si  sidrišča za varovanje gasilcev pri gašenju. Seveda smo si celotno vajo v živo ogledali tudi mi in na koncu ob analizi vaje podali tudi naše ocene. Povem lahko, da so se italijanski -Gamsi odrezali zelo dobro in seveda njihov trud in prikaz v vaji tudi pohvalili. Po končani vaji smo se srečali tudi s predstavniki civilne zaščite Friuli Venezia Guilia, kateri so nam predstavili njihovo delovanje in organiziranost, pozdravil nas je tudi župan njihove občine in se zahvalil za medsebojno sodelovanje. Corpo Forestale oziroma njihov komandant, nam je predstavil njihove pristojnosti in delovanje njihove enote, katera šteje 70 zelo dobro izurjenih pripadnikov enote, sicer delujoča kot profesionalna enota v sestavu Corpo Forestale (gozdna policija). Z zanimanjem pa so vsi prisluhnili tudi predstavitvi enote Gamsi, katero je predstavil Miro Bozja poveljnik enote. Po vseh predstavitvah je nato sledila razprava v kateri so si bili vsi prisotni istega mnenja, da sta oba sestava tako italijanski kot slovenski v bistvu zelo podobna, predvsem po opremljenosti in taktiki delovanja, nekoliko se razlikujeta v načinu usposabljanja, saj se italijanski gasilci usposabljajo v okviru njihove službe, največ razlik pa je seveda v načinu delovanja saj so italijanski kolegi vsi profesionalno vpeti v ta sistem gašenja, Gamsi pa to delo opravljajo prostovoljno a toliko bolj predano. Tudi glede uporabe  helikopterjev so na boljšem, saj imajo neprimerno bolj organizirano službo, način usposabljanja, dežurstvo ter njihovo uporabo. Kljub vsemu temu, pa italijanski gasilci zelo cenijo naše delovanje in organiziranost na področju gašenja požarov v visokogorju, saj so si tudi oni ogledali našo vajo v Bovcu. Za konec se je gostiteljem za povabilo in njihovo gostoljubje zahvalil tudi poveljnik CZ Občine Bovec Edi Melinc, med direktorjem Corpo Forestale FVJ in poveljnikom GZ Bovec pa je nastal dogovor in obveza, da v prihodnjem letu izvedejo najprej skupno usposabljanje članov obeh enot in eno skupno vajo na obmejnem območju.

 

Foto: MB

 

 
Povezave:www.gzbovec.si
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI GASILSKA ZVEZA BOVEC? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


GASILSKA ZVEZA BOVEC
GASILSKA ZVEZA BOVEC
TRG GOLOBARSKIH ŽRTEV 008
Tel:041 650 341
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 24 25 26 27 28 29 30 31 1 2
24.10.2017 | Ostalo
PRIŽGIMO LUČ ZA MIR
29.10.2017 | Kultura
OB STOLETNICI PLINSKEGA NAPADA

Bodite prvi pri oddaji mnenja.