Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 26.11.2017

oblačno
Ponoči se bo od zahoda postopoma pooblačilo, nekaj jasnine bo zjutraj še na severovzhodu. Tam bo ponekod pihal jugozahodnik. Najnižje jutranje temperature bodo od 0 do 6, na Primorskem od 7 do 10°C.
4°C | 4°C
torek, 27.11.2017
-3°C | 5°C
sreda, 28.11.2017
-4°C | 6°C
četrtek, 29.11.2017
2°C | 2°C
Opozorila
Petek, 24.11.2017 ob 17h
Dodatnega opozorila ni.
4°C
4°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice

Posodobljena merilna postaja na Borovniščici...


NOVICE

| |
19.11.2013      3:04
A A

Posodobljena merilna postaja na BorovniščiciDeli:

Konec oktobra je Agencija RS za okolje (Arso) posodobila merilno mesto hidrološkega monitoringa površinskih celinskih voda na Borovniščici v Jelah. S prejšnje lokacije nad mostom ga je prestavila tik pod jelski most, uredila dostop do vode, predvsem pa skladno s prehodom v 21. stoletje vendarle nadgradila tehnologijo merjenja, med drugim tudi napajanje na sončne celice. "Namen vodomerne postaje Borovnica je s posodobitvijo ostal enak: to je spremljanje osnovnih hidroloških in fizikalnih veličin reke Borovniščice, torej vodostaja, pretoka in temperature. Največja pridobitev posodobitve je beleženje podatkov v digitalni obliki in z različnimi metodami (tlačni senzor v strugi, radarski senzor na mostu) ter posredovanje v realnem času, kar pomeni neposredno po izmeri, v zbirni center na sedežu Arsa. Na ta način bo prognostična služba pridobila dragocene podatke za spremljanje in napovedovanje poteka nizko- in visokovodnih gladinskih stanj," je nadgradnjo, ki bo davkoplačevalce stala okrog 20 tisoč evrov, opisal mag. Roman Trček. Merilno mesto na Borovniščici so vzpostavili že daljnega leta 1954, najvišjo gladino in pretok vode pa so namerili 20. 11. 1991, in sicer na kar 298 cm oz. 30,6 m³/s, čemur so se najbolj približale poplave 18. 9. 2010, ko se je gladina povzpela na 291 cm, pretok pa je dosegel 29,7 m³/s.

 

Damjan Debevec, foto: DD
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Borovnica!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 453
Izšla: 30.10.2017

Prelistaj E-izdajo

Bodite prvi pri oddaji mnenja.