Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 23.07.2018

delno oblačno
Ponoči bo pretežno oblačno, zjutraj se bo dež od vzhoda razširil nad osrednji del države, vmes bo tudi kakšna nevihta. Na zahodu bo ostalo večinoma suho. Zjutraj bo zapihal veter severnih smeri, na Primorskem povečini šibka burja. Najnižje jutranje temperature bodo od 13 do 17, ob morju okoli 19 °C.
16°C | 29°C
torek, 24.07.2018
14°C | 29°C
sreda, 25.07.2018
15°C | 29°C
četrtek, 26.07.2018
16°C | 29°C
petek, 27.07.2018
15°C | 28°C
Opozorila
Nedelja, 22.7.2018 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
16°C
29°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice

Šeststo ur dela za novo pletno


NOVICE

| |
19.08.2017      1:26
A A

Šeststo ur dela za novo pletnoPri svojem delu  Anže / v sredini/ ni sam, pomagajo mu mojstri Aleš Žmitek, Klemen Odar, Tomaž Kunčič, občasno tudi sosed Jure Kunčič. Anže  upa, da jih bo v prihodnosti še več. Želi, da bi še kdo od mladih prišel, da bi znanje izpopolnjevali skupaj in nadaljevali to staro blejsko obrt.
Pri svojem delu Anže / v sredini/ ni sam, pomagajo mu mojstri Aleš Žmitek, Klemen Odar, Tomaž Kunčič, občasno tudi sose...
Deli:

Blejski pletnarji z letošnjim turističnim obiskom Bleda, ki jim zagotavlja vsakdanji kruh, morajo biti zadovoljni. Vendar tokrat ne izpostavljamo pletnarjev, temveč pletno.

Anže Logar, inženir lesarstva, je eden redkih izdelovalcev pri nas, ki se ukvarja z gradnjo premične lesene kulturne dediščine. Obiskala sem ga v njegovi delavnici v Zazerju na Mlinem.

 

Anže je s svojo ekipo delal na treh čolnih na enkrat. '' Trenutno popravljamo čoln, ki ga je izdelal gospod Janez Polak pred desetimi leti, treba ga je renovirati,'' pripoveduje Anže, ko me vodi skozi svoje delavnice. ''In kako pogosto morajo čolni iz vode na remont?'', vprašam.

Vsako leto, čeprav se trudijo, da bi ta interval podaljšali.

'' Opažamo, da so lastniki lesenih čolnov postali zelo skrbni in veliko pozornosti posvečajo prav vzdrževanju čolnov,'' pravi mojster Anže. '' Najkasneje po dveh letih pa je treba čoln potegniti na suho, ga presušiti, pokrpati in prebarvati.''

V podjetju Anžeta Logarja si prizadevajo ohranjati na nadaljevati Polakovo dediščino, saj gre za premično kulturno dediščino, ki ne sme v pozabo.

Večina čolnov na Blejskem in Bohinjskem jezeru, pa tudi na sosednjem Koroškem, je iz macesnovega lesa, ki je pri nas avtohtona sorta in ga je razmeroma lahko dobiti.

Iz macesna so navadno tudi kraljice na jezeru - pletne.

'' Pletne na suho potegnemo vsako leto, saj so zaradi tega, ker so namenjene javnemu prevozu, še posebej pod drobnogledom Uprave za pomorstvo, ki jih vsako leto pregleda'', pravi Anže. Tako se vsako leto od novembra do velike noči trudijo, da jih obnovijo.

'' Pletne še nikoli niso bile tako vzdrževane, ko so danes,'' pravi, kar se seveda tudi vidi že na daleč -  vse so lepe in vse se svetijo. Pletna lahko na enkrat pelje 18 ljudi, če jo pravilno in redno vzdržujemo, pa z lahkoto pluje tudi dvajset ali petindvajset let. 

Laikom, ki se morda s pletno peljemo dvakrat na leto, se zdijo vse enake.

'' To se na prvi pogled zares zdi, vendar ni tako. Obstajajo konstrukcijski detajli, ki določajo vsako ladjo posebej. Seveda bodo vsi lastniki zagovarjali svoje, vendar je treba ujeti pravo konstrukcijo zato, da pletna ni pretežka, da ne pušča, da ni predloga in podobno. Trudimo se, da bi te lastnosti nenehno izboljševali,'' je povedal Anže Logar.

Za svoje delo je bil večkrat nagrajen, nazadnje na blejskem vodnem festivalu, kjer je dobil nagrado za svoj prispevek k boljši, trajnostni družbi.

In koliko dela je potrebnega za novo pletno?

'' Če vprašate naročnika, za katerega jo delam v tem trenutku, preveč,'' smeje odgovarja Anže. Vendar je ta ''preveč'' vedno relativen, saj so prav nenehne konstrukcijske izboljšave in uvajanje novih znanj tisto, kar določa Anžeta in njegovo ekipo. Za novo pletno je potrebnih šesto ur dela.

'' Na srečo grem tudi sam na ladjo, saj ima oče pletno in tako lahko na jezeru preizkusim, kaj je dobro in kaj ne'', pravi.

Anže je skozi ves pogovor večkrat ponovil, da si predvsem prizadevajo ohraniti kulturno dediščino izdelovanja lesenih čolnov. '' Moja velika želja je, da bi se na Bledu našel prostor, kjer bi lahko postavil muzej lesenih plovil.''

Prepričana sem, da se mu bo želja uresničila. Škoda bi bilo, če se mu ne bi. Pletna je vendarle pletna.

 

 


 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI Blejske novice? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Blejske novice
Blejske novice
CESTA SVOBODE 13
Tel:(04) 575 01 00
Koledar dogodkov Preglej vse
Julij 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
22.07.2018
Danes ni dogodkov.
23.07.2018 | Ostalo
28. Festival Okarina Bled 2018
28.07.2018 | Ostalo
Prireditve ob krajevnem prazniku KS Zasip
28.07.2018 | Ostalo
Plesni večer
30.07.2018 | Ostalo
Sejem domače in umetnostne obrti

Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo