Logo MojaObčina.si

Ajdovščina

DANES
6°C
2°C
JUTRI
7°C
-1°C
Deli
10646

Sinji vrh v Kulturnem centru Lojze Bratuž

V četrtek, 18. januarja je bilo v Kulturnem centru Lojze Bratuž v Gorici (It) odprtje razstave likovnih del, ki so nastala v dveh projektih na Sinjem vrhu nad Ajdovščino in sicer. V prvi projektu 'Slovenija odprta za umetnost', ki je potekal junija 2017 so sodelovali slikarji in kiparji iz Slovenije, Armenije, Avstrije, Bosne in Hercegovine, Hrvaške, Iraka, Italije in Mehike. Projekt ima 25 let delovanja. V drugem projektu 'Umetniki za Karitas', ki je potekal avgusta 2017 pa so sodelovali slikarji in kiparji iz Slovenije, Nemčije, Nizozemske in Turčije. Projekt ima 23 let delovanja. Prvi in drugi koloniji sledijo potujoče razstave, ki sodobno likovno umetnost prinašajo med širše množice, razstave 'Umetniki za karitas' pa vsebujejo tudi dobrodelno noto in opozarjajo na stiske ljudi ter vabijo k pomoči.
Za tiste, ki kulturnega centra Lojze Bratuž v Gorici ne poznajo naj povem, da je to velik center, kjer prirejajo različne kulturne in pogovorne dogodke, poleg tega pa je tu glasbena šola in različne dejavnosti. In kdo je bil Lojze Bratuž, po katerem se je katoliški dom Slovencev na drugi strani meje poimenoval: Lojze Bratuž je bil Slovenec in glasbeni pedagog, ki je z vodenjem slovenskim pevskih zborov pomagal ohranjati slovenščino v času, ko je bila zaradi fašizma prepovedana. Poročen je bil s pesnico Ljubko Šorli, imela sta sina in hčerko. Njegovo delovanje je jezilo fašiste, zato so ga počakali pred cerkvijo in ga prisilili k pitju strojnega olja. Zaradi tega je umrl dan pred svojim 35. rojstnim dnevom.

S predsednico Kulturnega centra gospo Franko Žgavec že dolgo sodelujemo in je vsa leta soorganizatorka razstave 'Umetniki za karitas' v Gorici. Zbralo se je veliko ljudi saj je bilo iz obeh projektov razstavljenih več kot 100 likovnih del. Glasbeni poklon je izvedel Mladinski pevski zbor Emil Komel pod vodstvom zborovodkinje Damjane Čavdek Jug. Razstavo pa je odprl sinjevrški gospodar Kristjan Vidmar, ki nadaljuje in nadgrajuje pot, ki jo je začel njegov oče Hieronim. Seveda je navzoče tudi povabil, da obiščejo Sinji vrh.

Po ogledu slik smo večer nadaljevali v komorni dvorani Kulturnega centra v okviru že tradicionalnih 'Srečanj pod lipami'. Na temo 'Prepletanja umetnosti in dobrodelnosti' smo v pogovoru sodelovali Franka Žgavec, predsednica KC Lojze Bratuž in dolgoletna kulturna delavka na Goriškem, Anamarija Stibilj Šajn, likovna kritičarka in strokovna sodelavka obeh kolonij ter Jožica Ličen, sodelavka Karitas. Večer je povezoval Jože Bartolj, slikar in kulturni urednik na Radiu Ognjišče. Prepletanje umetnosti in dobrodelnosti smo osvetlili z več zornih kotov, sama sem že več krat ponovila, da človek ne živi samo od kruha in da je umetnost in kultura hrana za dušo vsakega človeka, ki ni nič manj potrebna kot hrana ali obleka, zato je tudi to pomoč, ki jo sodobni človek, v nenehnem pehanju za materialne dobrine, še kako potrebuje.

Glasbeni poklon je na violini zaigrala Lavra Vezjak, večer pa smo sklenili z okusi iz Sinjega vrha, ki sta jih postregla Beti in Kristjan.  
Jožica Ličen

Všečkaj objavo

Oceni objavo

Število glasov: 0

Oglejte si tudi

Komentarji

Za komentiranje se morate prijaviti.
Na ta prispevek še ni komentarjev. Bodi prvi!
Digitalni marketing v Slovenij