Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 20.08.2018

jasno
Ponoči bo povečini jasno. Najnižje jutranje temperature bodo od 12 do 17, ob morju okoli 20°C.
17°C | 35°C
torek, 19.08.2018
17°C | 34°C
sreda, 21.08.2018
18°C | 35°C
četrtek, 22.08.2018
19°C | 35°C
petek, 23.08.2018
19°C | 35°C
Opozorila
Nedelja, 19.8.2018 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
17°C
35°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice

Nagrada za največje jamarsko odkritje ......


NOVICE

| |
14.03.2018      10:58
A A

Nagrada za največje jamarsko odkritje preteklega letaDeli:

O raziskovanju 1000 metrov globokega brezna, 'Macola J Huevos' na Kaninu, smo v Latniku že pisali. V jesenskih in zimskih akcijah smo brezno podaljšali na 2 kilometra dolžine. Raziskovanje nam je letos precej otežila debela snežna odeja. Na srečo smo poleti vhod označili z lesenim kolom tako, da smo ga sploh lahko našli.
Zadnja akcija je zahtevala tri ure kopanja 5 m globoko v sneg, da smo v jamo sploh lahko vstopili. Poplačani smo bili s poševnim rovom, ki smo ga našli 50 m nad dnom.
Kam pelje? Še ne vemo ker nam je zmanjkalo opreme.

6. marca je bila v Ljubljani že trinajsta podelitev Putickove nagrade. Nagrado, poimenovano po enem prvih raziskovalcev slovenskih jam, podeljuje Društvo za raziskovanje jam Ljubljana za največja jamarska odkritja preteklega leta. Nagrado je dobilo Jamarsko Društvo Danilo Remškar prav za raziskave v breznu Macola. Letošnja podelitev je bila še posebej zanimiva saj se je komisija odločila, da bo nagrado podelila kar dvema društvoma. Poleg ajdovskih jamarjev so nagrado podelili še Jamarskemu društvu Borovnica za raziskave v 1028 m globokem Breznu Hudi Vršič na Rombonu.
Glavni sponzor nagrade je podjetje Treking-šport, ki denarni del nagrade (1000 eur) ni hotel deliti na dva dela. Raje jo je pomnožil z dva in tako obe društvi osrečil z 'jurčkom' ali 'čukom'. Slučajno se tako imenuje tudi več kot 400 m globoka vertikala v Macoli.

Zanimivo je tudi to, da raziskovalci Macole raziskujemo tudi v Hudem Vršiču in obratno. Zato je bilo po podelitvi res veselo. Letos finančnih težav pri nabavi vrvi, vponk in ostale opreme ne bo. Zato verjamemo da bomo Macolo še poglobili in podaljšali.

Bogomir Remškar
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ajdovščina!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Časopis Latnik
Številka: 199
Izšla: 29.06.2018
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.