Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 25.11.2017

oblačno
Ponoči se bo od zahoda postopoma pooblačilo, nekaj jasnine bo zjutraj še na severovzhodu. Tam bo ponekod pihal jugozahodnik. Najnižje jutranje temperature bodo od 0 do 6, na Primorskem od 7 do 10°C.
7°C | 14°C
nedelja, 26.11.2017
6°C | 8°C
ponedeljek, 27.11.2017
-5°C | 10°C
torek, 28.11.2017
-4°C | 8°C
Opozorila
Petek, 24.11.2017 ob 16h
Dodatnega opozorila ni.
7°C
14°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Omerza: arhivi so še bolj zaprti


KULTURA

| |
10.09.2014      13:52
A A

Omerza: arhivi so še bolj zaprti


Na literarnem Večeru pod Čavnom je znani publicist Igor Omerza poudaril, da v praksi opaža, kako so postali slovenski arhivi bolj nedostopni kot pred novim zakonom.


Publicista Igor Omerza (levo) in Tino Mamić
Publicista Igor Omerza (levo) in Tino Mamić
Deli:

Nekdanji visoki politik LDS Igor Omerza, ki ga zadnja leta poznamo kot avtorja več knjig o slovenski novejši zgodovini, je v domu krajanov v Ajdovščini v besedi in sliki predstavil delovanje tajne jugoslovanske policije Udbe. Le-ta je nadzirala 120.000 ljudi, kar v dvomilijonskem narodu predstavlja izredno visok odstotek.

"Najbolj od vseh je Udba nadzorovala rimokatoliško Cerkev," je rekel Omerza. Najbolj nadzorovana oseba je bil pesnik in politik Edvard Kocbek, ki so ga vohuni nadzorovali celo na smrtni postelji in pogrebu. "Udba ni imela nasprotnikov. Imela je samo sovražnike," je poudaril publicist Omerza. 

Na vprašanje moderatorja večera Tina Mamića, kako kot nekdanji politik levice doživlja napade s strani levice, je Omerza odgovoril: "Levica zmotno misli, da brskanje po arhivih koristi desnici. Še vedno sem po prepričanju liberalec. Odkrivanje zgodovine pa je pomembno, da se kaj podobnega kdaj ne ponovi."

Omerza je pripričan, da Udba danes nima več politčne moči, vendar določene sile v ozdaju še vedno  pritiskajo na politiko, ker se bojijo razkritij iz arhivov. Demos je po njegovem mnenju premalo naredil, da bi preprečil uničevanje arhivov. Največ gradiva pa je bilo uničenega tik pred prvimi svobodnimi volitvami leta 1990. Danes je ostala samo desetina vsega, pa še to je z novim zakonom, o katerem je odločal referendum, vse bolj težko dostopno. "Moji kolegi mi pravijo, da je gradivo sedaj težje dobiti kot prej," je poudaril Omerza.

Tino Mamić je povedal, da ima doma dosje obmejne policije, ki ga je njegov prijatelj "ukradel" s tovornjaka za uničenje arhivskega gradiva. "Morali bi ustanoviti arhiv, ki bi bil povsem odprt in kamor bi lahko tudi posamezniki prinesli svoje dragoceno gradivo. Mogoče kar tukaj, v Ajdovščini," je predlagal Mamić.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ajdovščina!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Časopis Latnik
Številka: 192
Izšla: 24.11.2017
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.