Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 23.06.2017

pretežno oblačno
Danes bo večinoma sončno, predvsem popoldne bodo krajevne nevihte, ki bodo lahko tudi močnejše. Manj verjetne bodo na Primorskem. Pihal bo zahodni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 30 do 36 stopinj C.
18°C | 32°C
sobota, 24.06.2017
19°C | 35°C
nedelja, 25.06.2017
19°C | 33°C
ponedeljek, 26.06.2017
18°C | 33°C
torek, 27.06.2017
17°C | 30°C
Opozorila
Petek, 23.6.2017 ob 6h
Sredi dneva in popoldne bo v večjem delu Slovenije velika toplotna obremenitev.
18°C
32°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Verske

Drugi adventni večer - ne vojnam!


VERSKE

| |
05.12.2014      13:45
A A

Drugi adventni večer - ne vojnam!


Sinočnji gost drugega adventnega večera na Škofijski gimnaziji Vipava je bil prim. dr. Vasja Klavora s temo 'Fronta med narodi – ne vojnam'. V spomin na 100. obletnico izbruha prve svetovne vojne nam je spregovoril človek, ki ga štejemo med najboljše poznavalce tega obdobja.


Deli:
Vasja Klavoraje o soški fronti pri Mohorjevi založbi Celovec izdal že pet knjig. Znani kirurg, nekdanji primorski poslanec Desusa in nekdanji podpredsednik Državnega zbora, je v predavanju orisal ključne dogodke, ki so pripeljali do fronte na Krasu. Orisal je potek dogajanj ter nas spomnil na nekatera človekoljubna dejanja nasprotnih strani. Kot zdravnik in humanist ima odklonilen odnos do vojne in trpljenja in zato je njegov način pisanja nekoliko drugačen od pisanja zgodovinarjev. Soška fronta in Kras sta bili zelo težki bojišči. Trpljenje vojakov ene in druge strani je bilo v izrednih težkih geografskih in vremenskih razmerah izredno hudo. Osnovni motiv vojakom je bilo preživetje in preprečitev tujcu prehod na slovensko ozemlje, pa čeprav so takrat ti kraji spadali pod Avstro-Ogrsko monarhijo. Vojna ni prizadela samo vojakov, ampak tudi civilno prebivalstvo, ki je v večini preživelo v begunskih taboriščih.

Poslušalci ob njegovi pripovedi nismo mogli ostati ravnodušni in spomin na te dogodke ne more in ne sme zbledeti.

Niko Ličen
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ajdovščina!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Časopis Latnik
Številka: 187
Izšla: 26.05.2017
Poglej Pdf
Prelistaj E-izdajo

Bodite prvi pri oddaji mnenja.