Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 28.05.2018

pretežno oblačno
Zvečer se bodo zlasti na zahodu in severu še pojavljale nevihte, možni so tudi močnejši nalivi. Ponoči bo delno jasno, zjutraj bo v notranjosti države nastala nizka oblačnost. Najnižje jutranje temperature bodo od 11 do 17 °C.
17°C | 30°C
torek, 27.05.2018
16°C | 30°C
sreda, 29.05.2018
17°C | 28°C
četrtek, 30.05.2018
16°C | 29°C
petek, 31.05.2018
16°C | 27°C
Opozorila
Nedelja, 27.5.2018 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
17°C
30°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Spomini skriljanskega viteza


KULTURA

| |
14.07.2017      12:31
A A

Spomini skriljanskega viteza


Ko je srednješolec Ivan Mamić prvič stopil z avtobusa v Ajdovščini, se ni utegnil niti razgledati po ulicah tega primorskega mesta sredi rodovitne Vipavske doline. Kot strela z jasnega se je namreč prikazal policist, ki so mu takrat morali reči miličnik, in ga – aretiral.


Predsednik HKD istra Joso Begić (z leve) in Ivan Mamić
Predsednik HKD istra Joso Begić (z leve) in Ivan Mamić
Deli:

Pisalo se je leto 1963. Aretirani mladenič, ki je na skrajni zahod takratne Jugoslavije prišel na delovno prakso, ni vedel, kaj se dogaja. Na ajdovski policijski postaji so ga popisali in izprašali, potem pa brez pojasnila zaprli. Brkati komandir »ljudske milice« je od njega hotel dobiti priznanje, da je v Ajdovščino prišel k bratu, ki ga bo ilegalno spravil čez mejo, k bratoma v Pariz. To je del zgodbe, ki jo je Ivan Mamić opisal v svojih spominih, člani njegove družine uredili in natisnili.
Krstna predstavitev knjige spominov primorskega politika in gradbenika Ivana Mamića (73) iz Skrilj je bila v Luciji. Mamićeva življenjska zgodba je nadvse zanimiva: Ivan, kasnejši parlamentarec in vitez Božjega groba, je celotno kariero naredil še pred svojim 18. rojstnim dnevom. Rojen je namreč na prestopno leto zadnjega februarja.
V goste Hrvaškemu kulturnemu klubu Istra (HKD) in koprskemu Klubu krščanskih izobražencev, ki sta organizirala literarno-etnološki večer, sta prišla tudi predsednica Nove Slovenije Ljudmila Novak in vipavski parlamentarec Jernej Vrtovec. Novakova je bila vabila vesela, ker se kot nekdanja ministrica za Slovence izven meja Republike Slovenije zanima za manjšinsko problematiko. »Ivan Mamić je bil v mandatu od 2000 do 2004 poslanec NSi. Kot praktičen kristjan si je prizadeval uveljaviti krščanske vrednote tudi v politiki. Zvest je Vipavski dolini, kot državljan pa tudi slovenski državi, kjer je na novo pognal korenine in si s svojo Nežko ustvaril dom. Gospod Ivan, pričujoča knjiga je prerez vašega bogatega in zanimivega življenja, ki vam je lahko v ponos, vašim naslednikom pa tudi v vednost, od kod izvirajo korenine vaše rodbine in kam so segle veje s sadovi vašega dela,« je povedala v pozdravnem nagovoru.

O nujnosti integracije in negovanju spomina na korenine je spregovoril tudi predsednik HKD Istra Joso Begić. Knjiga Punoljetan je napisana je v hrvaščini, Mamićevi materinščini. Nekaj zapisov je tudi v slovenščini. Uvod v knjigo sta prispevala koprski škof dr. Jurij Bizjak in prvi slovenski predsednik vlade, danes evroposlanec Lojze Peterle. Slednji je zapsial: “Iskrena hvala, dragi prijatelj - mož, oče, dedek, kristjan in krščanski demokrat, vitez, Dalmatinec in Vipavec Ivan, da si nas obogatil s svojimi spomini in tako postal še bolj naš.”
Tino Mamić
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ajdovščina!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Časopis Latnik
Številka: 197
Izšla: 26.04.2018
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Maj 28 29 30 31 1 2 3 4 5 6
28.05.2018 | Tečaji in delavnice
DAN ODPRTIH VRAT BRAINOBRAIN Mežica
29.05.2018 | Umetnost
Fejstival PUSTIMO ODTIS
29.05.2018 | Šole in vrtci
Naš večer ob 50-letnici šolskega glasila Iskre
01.06. - 02.06.2018 | Kultura
Fluvium Ars Fest II
01.06.2018 | Kultura
Večer pod Čavnom: O nastanku vasi Stomaž
28.05.2018 | Tečaji in delavnice
DAN ODPRTIH VRAT BRAINOBRAIN Mežica
29.05.2018 | Umetnost
Fejstival PUSTIMO ODTIS
29.05.2018 | Šole in vrtci
Naš večer ob 50-letnici šolskega glasila Iskre
31.05.2018 | Kultura
Pogovor z Radivojem Pahorjem na Slapu pri Vipavi
01.06. - 02.06.2018 | Kultura
Fluvium Ars Fest II

Bodite prvi pri oddaji mnenja.