Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 17.10.2017

oblačno
Danes bo pretežno jasno. Zjutraj in dopoldne se bo po nižinah in ob morju zadrževala megla. Najvišje dnevne temperature bodo od 18 do 23 stopinj C.
7°C | 23°C
sreda, 18.10.2017
9°C | 21°C
četrtek, 19.10.2017
10°C | 22°C
petek, 20.10.2017
9°C | 21°C
sobota, 21.10.2017
12°C | 19°C
Opozorila
Torek, 17.10.2017 ob 10h
Dodatnega opozorila ni.
7°C
23°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Branje slovenskega leposlovja se obrestuje in ......


KULTURA

| |
08.12.2014      10:21
A A

Branje slovenskega leposlovja se obrestuje in nagrajuje


V Lavričevi knjižnici smo uspešno zaključili že osmo sezono bralne značke Primorci beremo. Gost svečane podelitve priznanj je bil tržaški pisatelj, novinar, popotnik, alpinist Dušan Jelinčič. Da so njegove knjige dobro brane, kaže tudi to, da so bili njegovi romani letos že četrtič uvrščeni v bralni seznam.


Deli:

V sproščenem pogovoru s pisateljem smo izvedeli, kako nastajajo njegove knjige, o nagradah, ki jih je zanje prejel, o njegovih popotovanjih, o njegovih treh odpravah v Himalajo. Sam pravi, da je »Himalaja samo višji nivo mojega popotništva«. Leta 1986 se je kot prvi alpinist iz dežele Furlanije - Julijske krajine povzpel na vrh himalajskega osemtisočaka Broad Peaka (8047 m), se leta 1990 z mednarodno odpravo Alpe - Jadran podal na Mount Everest (8848 m), leta 2003 pa je osvojil 8035 m visok Gašerbrum II. Dušan Jelinčič pravi, da je pisatelj, ki je tudi alpinist. Sicer pa so njegovega dela različnih žanrov - od ljubezenskega in eksistencialnega romana do pravljično mitološke Bele dame Devinske, spominskih povesti in zgodovinskega romana.

Spomnili smo se njegovega očeta Zorka Jelinčiča, ki je bil poznan narodno buditeljski, kulturni in planinsko organizacijski delavec (po njem se imenuje koča na Črni prsti) in med ustanovitelji in voditelji TIGR-a. Tudi njegovo delovanje na različnih področjih je sin, nekatero bolj literarno, drugo bolj dokumentarno, opisal v svojih delih.

Letos so lahko bralci v okviru projekta Primorci beremo 2014 izbirali kar med 64 knjižnimi deli, za zasluženo priznanje in knjižno nagrado pa je bilo potrebno prebrati pet proznih del in eno pesniško zbirko. Kot knjižna nagrada je bila letos knjiga, roman gostujočega pisatelja Bela dama Devinska, ki jo je vsem nagrajencem avtor tudi podpisal. Posebno nagrado, članarino za leto 2015, si je prislužila gospa Milojka Lemut, ki je prebrala vseh 64 knjig. Šopek cvetja pa je prejela tudi najstarejša bralka, gospa Mima Stibilj, ki je povedala, da ji je bila najbolj všeč knjiga o Gregorčiču Planinska roža, ker je sedaj končno zvedela, kdo je bila ta Gregorčičeva planinska roža, in pa knjiga Cirila Zlobca.

Tudi letos so bralci Lavričeve knjižnice na vrhu po številu bralcev, ki so sodelovali in tudi zaključili ta bralni projekt, in po številu prebranih knjig. Prav gotovo je to tudi zasluga zaposlenih v izposoji, ki spodbujajo k prebiranju del avtorjev, ki so na letnem seznamu. Bralno značko je letos osvojilo kar 125 bralcev, skupaj so prebrali 1172 knjig. Po posameznih oddelkih naše knjižnice pa so številke naslednje:

Ajdovščina     zaključilo 59 bralcev  prebrali so 656 knjig

Vipava                            23                                 204

Podnanos                        10                                  85

Potujoča                         11                                  164

Dobravlje                         8                                    63

Skupaj                           125                                 1172

Prvič smo letos sodelovali tudi z Vitadomom - domom za starejše v Črnem Vrhu, kjer je študentka bibliotekarstva, naša praktikantka Ines Tominec, med bralnimi uricami za sodelovanje navdušila kar šest varovancev. Priznanja bodo dobili na slovesnosti v domu.

Vabljeni, da se nam 23. aprila 2015, ki je svetovni dan knjig, spet pridružite v bralni znački Primorci beremo 2015.

Zdenka Žigon
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ajdovščina!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Časopis Latnik
Številka: 190
Izšla: 29.09.2017
Poglej Pdf
Prelistaj E-izdajo

Bodite prvi pri oddaji mnenja.