Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 21.10.2018

delno oblačno
Ponoči in zjutraj bo pretežno jasno, zjutraj bo po nižinah megla. Najnižje jutranje temperature bodo od 3 do 8, na Primorskem ob šibki burji do 12 °C.
12°C | 19°C
torek, 22.10.2018
12°C | 19°C
sreda, 23.10.2018
6°C | 20°C
četrtek, 24.10.2018
6°C | 19°C
petek, 25.10.2018
8°C | 21°C
Opozorila
Petek, 19.10.2018 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
12°C
19°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice

Desetprstno slepo tipkanje ni hec!


ŠOLSTVO, DOGODKI

| |
20.06.2018      10:05
A A

Desetprstno slepo tipkanje ni hec!


Na Osnovni šoli Šturje v Ajdovščini so imeli v letošnjem šolskem letu 'krožek tipkanja', kar pomeni 10-prstno slepo tipkanje na računalniku. S pridobljenim znanjem si zelo olajšamo delo, ker ga hitreje opravimo in z manjšim naporom.


Deli:

Glede na dolgoletne in bogate izkušnje s tečaji desetprstnega slepega tipkanja na Ljudski univerzi v Ajdovščina, sem imela v zadnjih letih dva primera, ko so me po nasvetu psihologa in specialnega pedagoga, starši prosili, če bi lahko poučevala njihove otroke, ki so imeli težave pri pisanju in branju. Strokovni delavci so menili, da bi jim to znanje omogočilo lažje in hitrejše pisanje. Lahko bi pisali na računalnik domače naloge, domače branje in če bi jim uspelo, bi lahko pisali na svoj računalnik tudi v šoli pri pouku. Moram povedati, da mi je v 20-urnem programu uspelo vse naučiti 10-prstno slepo tipkati. Prav to poučevanje pa me je nagovorilo, da bi lahko na ta način pomagala in olajšala delo tudi drugim otrokom. Ker učenci obvladajo računalnik in so zelo spretni, jim to učenje ne predstavlja velikih težav. Zato sem ponudila ravnateljici Osnovne šole Šturje, ki jo obiskujeta tudi moja vnuka, da sem pripravljena v šolskem letu 2017/18 izvesti 25-urni brezplačni pouk in sicer eno šolsko uro tedensko. Predlagala sem, da bi s soglasjem staršev najprej vključili otroke, ki imajo te težave in ker imajo v računalniški učilnici 20 računalnikov, bi vključili lahko še druge otroke. Ravnateljica ga. Lea Vidmar je bila nad pobudo navdušena in obljubila sodelovanje. Tako so s svetovalno službo in pomočnico ravnateljice pripravili seznam otrok. Ker je bilo težko uskladiti urnik, zaradi šolskih in izven šolskih dejavnosti, se vsi povabljeni niso vključili. Zato smo ponudili vpis v krožek tudi učencem 6. a in 6. b razreda. Najprej je bilo vpisanih 18 učencev, vendar zaradi raznih obveznosti in ugotovitve, da je potrebno krožek redno obiskovati in tudi resno delati, so postopoma zapustili krožek. Ostalo je devet učencev, ki so redno obiskovali krožek in se tudi naučili pisati. Od njih pa je odvisno, kar sem jim 'položila' na srce, da bi vsak dan vsaj 15 minut vadili. Lahko pišejo samo hitrostne vaje, to je en stavek 15 minut. S tem ne bodo pozabili slepega tipkanja in pridobili bodo na hitrosti, kar jim bo v življenju prišlo še kako prav. Lahko rečem, da sem vesela in predvsem zadovoljna, da mi je uspelo izvesti program in da je vztrajala do konca polovica vključenih učencev. Ko sem jih vprašala, kaj menijo o krožku tipkanja in če so se dovolj naučili, so v en glas odgovorili: "Zabavno! Super! Sploh si nismo predstavljali, kako to gre!" Učenka Sara pa je rekla: "Meni je po šestih urah pouka, krožek tipkanja, predstavljal pravo sprostitev in to nam bo koristilo v življenju!" Ker so bili tudi učenci super in so redno prihajali h krožku ter vestno delali, so si na zadnjem srečanju zaslužili sladki sladoled. To je bila zame še ena nova izkušnja. Iskrena hvala ravnateljici Lei Vidmar in njeni pomočnici Ireni Knafelc za razumevanje in sodelovanje.

Vera Kodrič

Foto: Irena Knafelc
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ajdovščina!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!