Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 26.04.2017

pretežno oblačno
Danes bo v vzhodnih krajih občasno še nekaj sonca, drugod pa bo večinoma oblačno. Zjutraj bo občasno deževalo na širšem območju Julijskih Alp ter ponekod na Notranjskem in Kočevskem, čez dan se bodo padavine krepile in se občasno pojavljale še ponekod v osrednjih krajih in na severu do Koroške. Pihal bo okrepljen jugozahodnik, ob morju jugo. Najvišje dnevne temperature bodo od 12 do 19, v vzhodnih krajih do 22 stopinj C.
10°C | 16°C
četrtek, 27.04.2017
13°C | 16°C
petek, 28.04.2017
11°C | 17°C
sobota, 29.04.2017
5°C | 15°C
nedelja, 30.04.2017
2°C | 18°C
Opozorila
Sreda, 26.4.2017 ob 9h
Od danes do petka dopoldne bo padla večja količina dežja. Zato bodo v četrtek močneje narasli vodotoki v zahodni in južni ter deloma v severni Sloveniji, v noči na petek in v petek dopoldne pa tudi drugod. Danes in jutri zvečer bo povišano tudi plimovanje morja.
10°C
16°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Turizem

Spletli smo prve košare v okviru delavnic


TURIZEM, DOGODKI

| |
12.02.2015      9:18
A A

Spletli smo prve košare v okviru delavnic


Na tokratni delavnici pletenja košar smo imeli priložnost to tradicionalno obrt natančno spoznati. Veseli smo, da smo na delavnici gostili kar dva mojstra. Svojo obrt sta nam predstavljala gospod Janez Krišelj in gospod Jože Štefe.


Spletli smo prve košare
Spletli smo prve košare
Deli:

V uvodu sta  mojstra predstavila nekaj zgodovinskih zanimivosti in različne ročno izdelane lesene pletene izdelke ter njihov namen nekoč in danes. Ogledali smo si klasično cajno, camboh, leso, košaro za v nahrbtnik, pomanjšan koš… Včasih so bili leseni izdelki dnevno uporabljeni. Gospodinje so v njih nosile izdelke iz polja in vrta, gospodarji so v koših nosili drva…  Tedanji mojstri so imeli veliko dela, da so zadovoljili vse potrebe in naredili zadostno število izdelkov za vse, ki so jih potrebovali. Ob vsej moderni opremi in tehnologiji je prvotni namen uporabe pletenih lesenih izdelkov danes postal močno okrnjen. Vse bolj popularni postajajo manjši, spominski izdelki, mojstri pa poudarek pri izdelavi dajejo estetskemu vidiku.

Mojstra sta spregovorila tudi o različnih materialih, izbiri in obdelavi vej (mojstra uporabljata leskove veje), izdelavi viter, ročajev, podlag… Predstavila sta nam značilno oblačilo in opremo pletarja ter demonstrirala različne postopke s pomočjo katerih izdelamo lesene cajne.

V izdelovanju »preprostih« (za nas, začetnike izredno zahtevnih) opletov smo se preizkusili tudi sami. Skupino vajenk je skozi celoten postopek vodil mojster Janez Krišelj.  Želel je, da se svoj preprosti oplet izdelamo čisto od začetka. Sami smo najprej pripravili šablono, jo obrisali in označili ne-prano število lukenj za rebra. Ob pomoči mojstra smo izvrtali luknje za količe in jih zalepili v podlago.

Mojster Jože Štefe je svoji skupini nekoliko olajšal delo in za svoje vajence vnaprej pripravil polizdelek košare z rebri med katere so začeli vpletati. Natančno jim predstavil pripravo viter za vpletanje in jih vodil skozi postopek vpletanja košar. Vajenci so ob vodenju izdelovali svoje vitre in pletli košare.

 

Dolgotrajno in natančno delo bomo nadaljevali na prihodnji delavnici.

Vas je opis pritegnil? Bi se nam radi pridružili? Prijavite se na na mail info@preddvor-tourism.si ali helena.krampl@preddvor.si ali pa nas pokličite na telefonsko številko 05 914 88 46. Vabljeni, da skupaj z nami spoznate tradicionalno pletenje košar.

 

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI ZT PREDDVOR? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
April 26 27 28 29 30 1 2 3 4 5
26.04.201 | Družabni dogodki
Kolesarjenje upokojencev Preddvor
27.04.2017 | Tečaji in delavnice
Spomladanske ustvarjalne delavnice
29.04.2017 | Tečaji in delavnice
Sobotna bralna urica
05.04. - 26.04.2017 | Turizem
Sredina potopisna predavanja
26.04.201 | Družabni dogodki
Kolesarjenje upokojencev Preddvor
27.04.2017 | Tečaji in delavnice
Spomladanske ustvarjalne delavnice
29.04.2017 | Tečaji in delavnice
Sobotna bralna urica
05.04. - 26.04.2017 | Turizem
Sredina potopisna predavanja

Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo