Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 24.02.2017

oblačno
Ponoči in zjutraj bo povečini pretežno oblačno, ponekod na Primorskem tudi megleno, le na severovzhodu bo sprva še delno jasno. V zahodni polovici države se bodo pričele pojavljati padavine, drugod bo sprva še povečini suho. Jugozahodni veter se bo potopoma polegel. Najnižje jutranje temperature bodo od 2 do 11 stopinj C.
8°C | 10°C
sobota, 25.02.2017
4°C | 14°C
nedelja, 26.02.2017
-1°C | 11°C
ponedeljek, 27.02.2017
-1°C | 14°C
torek, 28.02.2017
3°C | 11°C
Opozorila
Četrtek, 23.2.2017 ob 19h
V severovzhodni Sloveniji bo zvečer in v noči na petek pihal okrepljen jugozahodnik s sunki med 70 in 90 km/h.
8°C
10°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Lutkovna umetnost med tradicijo in ......


UMETNOST

| |
30.11.2016      9:27
A A

Lutkovna umetnost med tradicijo in sedanjostjoDeli:

Leto, ki ga je Mestna občina Nova Gorica posvetila pionirju slovenskega lutkarstva Milanu Klemenčiču, kot pomembni osebnosti iz goriškega prostora, smo obeležili tudi v KD Stanko Vuk Miren – Orehovlje.

Najprej z lutkovno predstavo Peter Klepec, 18. novembra pa smo si ogledali še ozadje sveta lutk s predavanjem Lutkovna umetnost med tradicijo in sedanjostjo.

V goste smo povabili Mojco Valič, aktivno kulturno delavko na področju Goriške, ki se ukvarja s preučevanjem in izdelovanjem lutk ter z drugimi vejami kulture, od gledališča in filma vse do likovne umetnosti. Je tudi nosilka raznih delavnic in predavanj namenjenih kulturnemu izobraževanju tako mladih kot odraslih.

Na predavanju smo se seznanili z raznimi tipi lutk iz vsega sveta. Videli smo senčne lutke ki jih uporabljajo na Kitajskem in v Turčiji, kako se jih izdeluje ter z njimi uprizori predstave. Postopoma smo se pomikali k vedno bolj zapletenim lutkam, ki se jim lahko poleg trupa premika še roke s pomočjo palic, ki se upravljajo od spodaj. Iz posnetkov raznih predstav smo se lahko prepričali, da tudi nekateri tipi enostavnih lutk v rokah mojstra popolnoma posnemajo naravne gibe človeka.

Nam zelo znane marionete, ki se upravljajo preko vrvic od zgoraj, so med najbolj zapletenimi lutkami, saj imajo možnost pregibanja vseh sklepov in le zelo izkušena roka lahko upravlja z množico vrvic tako, da lutka na odru zaživi.

Veliko je bilo tudi posebnih, lokalnih primerov med katerimi je bil tip lutke značilen le za slovenske kraje.

Podrobnosti in zanimivosti, ki smo jih iz tega področja izvedeli je bilo vsekakor preveč, da bi se jih dalo strniti v nekaj stavkov. Gotovo pa je mnogim izmed nas vzbudilo željo, da bi si v prihodnosti z zanimanjem ogledali kakšno lutkovno predstavo.

Besedilo Andrej Brešan, fotografije Katarina Brešan
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI KULTURNO DRUŠTVO STANKO VUK Miren - Orehovlje? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


OBČINA MIREN - Glasilo
Številka: 6
Izšla: 10.10.2016
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Februar 24 25 26 27 28 1 2 3 4 5
24.02.2017
Danes ni dogodkov.
25.02.2017 | Družabni dogodki
KOSTANSKI PUST
26.02.2017 | Družabni dogodki
OTROŠKO PUSTNO RAJANJE
28.02.2017 | Družabni dogodki
OTROŠKO PUSTNO RAJANJE
25.02.2017 | Družabni dogodki
KOSTANSKI PUST
26.02.2017 | Družabni dogodki
OTROŠKO PUSTNO RAJANJE
28.02.2017 | Družabni dogodki
OTROŠKO PUSTNO RAJANJE

Bodite prvi pri oddaji mnenja.