Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 29.03.2017

pretežno jasno
Popoldne bo pretežno jasno. Na Primorskem bo prehodno zapihala šibka burja. Najvišje dnevne temperature bodo od 19 do 24 stopinj C.
3°C | 25°C
četrtek, 30.03.2017
6°C | 24°C
petek, 31.03.2017
6°C | 23°C
sobota, 01.04.2017
6°C | 22°C
nedelja, 02.04.2017
7°C | 20°C
Opozorila
Sreda, 29.3.2017 ob 12h
Dodatnega opozorila ni.
3°C
25°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

8. februar - slovenski kulturni praznik - ......


KULTURA

| |
17.02.2016      10:57
A A

8. februar - slovenski kulturni praznik - Občina Miren-Kostanjevica - Temnica 2016


Organizator dogodka Društvo Simon Jenko Temnica in Znanstvenoraziskovalni center Slovenske akademije znanosti in umetnosti.


S pesnikom Miklavžem Komeljem je vodil pogovor dr. Oto Luthar
S pesnikom Miklavžem Komeljem je vodil pogovor dr. Oto Luthar
Deli:

Bližala se je osemnajsta ura in vse je bilo pripravljeno za pričetek slovesnosti ob kulturnem prazniku. Med nami je bil tudi že letošnji gost, umetnostni zgodovinar, prevajalec in pesnik Miklavž Komelj. Seveda smo se želeli z njim po bliže spoznati predvsem kot s  pesnikom. Toda pogled skozi vrata nam je v soju luči, ki osvetljuje pročelje stare šole nudil kaj žalostno podobo. Nizko spuščena megla nam ni dajala veliko upanja, da bo izvabila ljudi izpred televizijskih ekranov v toplih domovih, na počastitev praznika v staro šolo v Temnici. A ob osemnajsti uri se je izkazalo, da resnični ljubitelji kulture, slovenske besede, slovenske poezije in ne nazadnje ljubitelji pesnika Miklavža Komelja niso iskali izgovorov  v slabem vremenu. Organizatorjema je bilo v zadovoljstvo, ko je bilo potrebno  v dvorano prinesti več kot še enkrat toliko stolov, kot smo jih po naših predvidenjih  pripravili.

Začelo se je z izvedbo naše himne, ki jo je zapela gospodična Nina Pirec. Besedo je nato prevzel dr. Oto Luthar, ki  je vodil pogovor z Miklavžem Komeljem, večkratnim nagrajencem: dobitnikom Prešernove nagrade, dvakratnim Jenkovim nagrajencem, Veronikim, Rožančevim in Župančičevim nagrajencem.  Dr. Luthar nam ga je želel predstaviti predvsem kot pesnika in nam približati njegov pogled na poezijo. Ker se je vse skupaj odvijalo na Krasu in ker pesnik Komelj raziskuje Kosovelovo poezijo sta se dotaknila tudi poezije tega kraškega poeta. Dotaknila sta se tudi slovenskega pesnika in pisatelja Edvarda Kocbeka, ki je s svojo ustvarjalnostjo vplival na mnoge slovenske literate. Spomnila pa sta se tudi poezije pred kratkim umrlega pesnika, prevajalca in esejista Aleša Debeljaka.  

V drugem delu pa se nam je pesnik predstavil z delčkom svojega dela. Prebral nam je nekaj njegovih del. Moč pesmi, pesnikovih čustev, smo lahko zaznali skozi besede, prek interpretacije pesnika. Zanos s katerim je prebiral pesmi, nas je vsrkal, kot da bi bili za trenutek vsi  eno, povezani z istimi občutenji. Tudi če nismo povsem razumeli smisla vseh izrečenih besed, pa smo zaznali vsa čustva, ki jih pesem podaja.
Prireditev je zaokrožilo petje okteta Rožmarin.

Večer se je zaključil v sproščenem vzdušju in pogovoru s pesnikom.

V sproščenem klepetu ob skromnem prigrizku smo lahko ugotovili, da so naši literarni večeri presegli ne le meje naših bližnjih krajev, ampak da so presegli meje občine. Saj se je izkazalo, da je megleno vreme zaustavilo bolj domačine in da je velika večina ljubiteljev kulture prišla od drugod. V našo malo vasico so se prišli priklonit kulturi od Nove Gorice do Sežane. To, da prireditev tretje leto podpira Znanstvenoraziskovalni center Slovenske akademije znanosti in umetnosti, z dr. Otom Lutharjem na čelu, je prireditvi dalo zagotovo večje dimenzije in kulturni večer v Temnici postavili na višjo raven, ki si ga zasluži slovenski kulturni praznik tudi v naših bolj odročnih krajih.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI DRUŠTVO SIMON JENKO TEMNICA? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


OBČINA MIREN - Glasilo
Številka: 6
Izšla: 10.10.2016
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Marec 29 30 31 1 2 3 4 5 6 7
29.03.2017
Danes ni dogodkov.
02.04.201 | Družabni dogodki
TRADICIONALNI ŽAJBLJEV POHOD
02.04.2017 | Družabni dogodki
13. pohod po Poteh miru na Krasu 2017
05.04.2017 | Ostalo
Informacijska pisarna za invalide

Bodite prvi pri oddaji mnenja.