Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 25.02.2017

jasno
Zvečer in del noči bo oblačno s padavinami. Meja sneženja se bo v prvi polovici noči spustila do nadmorske višine okoli 500 m. Na Primorskem bo zapihala zmerna burja. V drugem delu noči bodo padavine ponehale in do jutra se bo od severa že večinoma razjasnilo. Najnižje jutranje temperature bodo od -1 do 5, v alpskih dolinah do -5 stopinj C.
2°C | 10°C
nedelja, 26.02.2017
-4°C | 11°C
ponedeljek, 27.02.2017
-2°C | 13°C
torek, 28.02.2017
5°C | 14°C
sreda, 01.03.2017
3°C | 13°C
Opozorila
Petek, 24.2.2017 ob 19h
V drugem delu noči in v soboto dopoldne bo burja predvsem na območju Vipavske doline v sunkih lahko dosegala hitrost med 90 in 100 km/h. Nato bo slabela.
2°C
10°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Turizem

Grad Podsmreka – razvojna priložnost !?


TURIZEM, GOSPODARSTVO, OBČINSKE

| |
21.01.2015      20:45
A A

Grad Podsmreka – razvojna priložnost !?Deli:

Občina Ivančna Gorica je v lanskem letu pridobila vse dokumente, ki dokazujejo, da je postala lastnica gradu Podsmreka brez odškodninskih zahtevkov. To pomeni, da se sedaj občina samostojno odloča, kakšna bo prihodnost gradu. Kot je dejal župan Dušan Strnad, si je grad že nekajkrat ogledal skupaj z Zavodom za varstvo kulturne dediščine. Je pa pomembno omeniti, da v enem delu gradu še danes živita starejša zakonca, katera zaenkrat lepo urejata okolico gradu. Dolgotrajni denacionalizacijski postopki so onemogočili vlaganja in gospodarjenje zato je grad v zelo slabem stanju, ena od streh pa je celo udrta. 


Skladno z razvojnimi usmeritvami v turizem bo Občinska uprava skušala pritegniti k sodelovanju investitorje, ki bodo videli v objektu in lokaciji priložnost za razvoj privlačne destinacije, pri tem pa jim zahteve Zavoda za varovanje kulturne dediščine ne bodo predstavljale prehudih ovir. V skladu z dosedanjim vključevalnim načinom dela, bo pred kakršnokoli odločitvijo tematiko obravnaval Občinski svet in podal okvirne smernice za nadaljevanje. 


Graščina je v Podsmreki stala že proti koncu 16. stoletja. Prvotno so jo pozidali plemiči Galli, kasnejši lastniki pa so jo še večkrat prezidali. Konec 19. stoletja jo je kupil ljubljanski trgovec Fortuna. V obdobju med 1. in 2. svetovno vojno je bil njen lastnik dunajski plemič Klarwill, ki je v graščini uredil knjižnico in zbirko umetnin. Nekaj časa je bil grad v lasti čebelarja Emila Rothschütza, ki je imel pomembno vlogo pri priznanju kranjske čebele. Po vojni je grad prešel v državno last. V njem je bil oddelek Slovenskega etnografskega muzeja s stalno razstavo o lončarstvu na Slovenskem.


Tekst in foto: Gašper Stopar
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ivančna Gorica!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!