Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 18.11.2018

pretežno oblačno
Ponoči bo na Primorskem še precej jasno, v notranjosti Slovenije pa se bo postopno pooblačilo. Še bo pihal veter vzhodnih smeri, na Primorskem zmerna do močna burja. Jutranje temperature bodo od -3 do 2, na Primorskem okoli 4 °C.
1°C | 5°C
torek, 19.11.2018
1°C | 3°C
sreda, 20.11.2018
1°C | 1°C
četrtek, 21.11.2018
2°C | 5°C
Opozorila
Sobota, 17.11.2018 ob 18h
V nedeljo bodo najmočnejši sunki burje predvsem v Vipavski dolini lahko presegli hitrost 100 km/h.
1°C
5°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice

98 let Marije Zupančič iz Ajdovca


NOVICE

| |
22.03.2018      12:10
A A

98 let Marije Zupančič iz AjdovcaDeli:

23. februarja je zavidljivih 98 let praznovala gospa Marija Zupančič iz Gornjega Ajdovca. 

Gospa Marija izhaja iz družine s štirimi otroci. Pri starosti 45 let je odšla v Celovec, kjer je služila v Mohorjevi hiši. Pomagala je v kuhinji in pove, da ji je bilo zelo lepo. Z njenim delom so bili zelo zadovoljni, ponudili so ji celo bivanje do smrti, a njeno srce jo je vleklo drugam. Po dopisovanju z Zupančič Hinkom, ki je bil v otroštvu njen sošolec, jo je ta namreč povabil k sebi v Ameriko, v Cleveland. Tako je naslednje leto odšla v domov, nato pa v Zagreb, da je uredila papirje za v Ameriko.

Ob prihodu v Cleveland, je najprej tri tedne živela pri Hinkovi sosedi, po poroki pa se je preselila k njemu. Mož ji najprej ni pustil delati, skrbela naj bi le za dom, ona pa si je želela delati in stika z ljudmi. Zelo rada se je rada pogovarjala s starejšimi sosedi, kasneje pa začela pri njih pospravljati. Izdelovala je tudi narodne noše, preko tristo jih je naredila in tudi sama oblikovala simbole na avbi, ki so jo krasili klas, križ, nagelj in grozd. Rokovala se je tudi z predsednikom Bushem ob njegovi izvolitvi, ko je v narodni noši predstavljala Slovenijo in na to srečanje ima še posebej lep spomin. V smehu pove, da je bila v Ameriki vedno ˝tista Slovenka, ki dela narodne noše˝, v Sloveniji pa ˝tista Američanka˝. Po srcu in duši je bila in še vedno je Slovenka in tudi doma sta z možem vedno govorila Slovensko.

Oktobra 2008 sta se z možem vrnila v Slovenijo, sedaj je že štiri leta vdova. Živi pri nečaku Kuhelj Stanetu, ki z družino zanjo lepo skrbi, še posebej pa njegova žena Ivanka, ki je tudi aktivna članica KORK Žužemberk. Zdravje ji še vedno dobro služi, tudi bere brez očal.  Ob njenem jubileju smo jo obiskale predstavnice KORK Žužemberk in ji zaželele še veliko srečnih in zdravih dni.
5 (1 glas)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Žužemberk!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!