Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za četrtek, 19.10.2017

jasno
Danes bo na zahodu zmerno, ponekod občasno pretežno oblačno. Drugod bo precej jasno. Sredi dneva in popoldne bo ponekod pihal jugozahodnik. Najvišje dnevne temperature bodo od 18 do 24 stopinj C.
4°C | 22°C
petek, 20.10.2017
5°C | 21°C
sobota, 21.10.2017
7°C | 21°C
nedelja, 22.10.2017
7°C | 19°C
ponedeljek, 23.10.2017
6°C | 13°C
Opozorila
Četrtek, 19.10.2017 ob 6h
Dodatnega opozorila ni.
4°C
22°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice

Spominska komemoracija na zreškem pokopališču...


NOVICE

| |
17.03.2016      10:49
A A

Spominska komemoracija na zreškem pokopališčuDeli:
Na Gregorjevo je na zreškem pokopališču potekala spominska komemoracija dvajsetim padlim 9. marca 1944. Osrednja govornica je bila domačinka Karolina Črešnar, sicer vnukinja padlega talca Jožefa Kropeja. Himno in nekaj domoljubnih ter partizanskih pesmi pa so v kulturnem delu programa zapeli pevke in pevci Mešanega pevskega zbora iz Črne na Koroškem. Zbor je dobil ime po padlem partizanu, domačinu in pesniku Kristl Markoviču – Matu. V zboru prepevata tudi dve sorodnici enega od padlih talcev 9. marca 1944 v Zrečah – Jožefa Jerneja iz Črne na Koroškem. Tudi iz tega razloga  se je zbor z veseljem odzval na povabilo organizatorja, da so se s svojim nastopom tudi sami poklonili padlim talcem. Po programu je blagoslov opravil še zreški župnik Peter Leskovar. Četrtek, 9. marec 1944 se je neizbrisano zapisal v zgodovino Zreč. V jutranjih urah je vse vznemiril prihod vojaških vozil. Ustavila so se pred krajevno komando, pred hišo, ki je nekoč bila osnovna šola, kasneje pa vsakokratni oblasti služila za občinsko hišo. Veliko vojakov in dvajset mož je stalo na dvorišču. Vse bolj je postajalo jasno, da so to talci, in da se bo v kratkem zgodilo nekaj strašnega….Kdo so bili ti fantje in možje, ki so tukaj končali svoje življenje? Kako strašnih je moralo biti teh 250 metrov od zgradbe do kraja smrti. 20 mož, 20 zgodb, 20 stisk, 20 krikov po življenju…

Imena padlih talcev:

Anton Mernik iz Kunigunde

Jurij Mernik iz Koroške vasi

Jožef Kropej iz Koroške vasi

Ivan Leskovar iz Bartolovca

Alojz Kotnik iz Nove vasi na Blokah

Maks Korošec iz Gornje Radgone

Jožef Jernej iz Črne na Koroškem

Ivan Fonda iz Braslovč

Drago Bernat iz Novega mesta

Ivan Miklavc iz Trnovca pri Mozirju

Jurij Miler iz Brežic

Alojz Atelšek iz Rečice

Ivan Baš iz Braslovč

Vincenc Pirnat iz Srednjih Jarš

Henrik Pavlovič iz Maribora

Anton Rovšnik iz Gomilskega

Anton Rovšnik iz Braslovč

Rudolf Seršen iz Kapele

Anton Čebin iz Male Nedelje

Franc Truden iz Starega trga

 

 

0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Zreče!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!