V mesecu junij so članice Društva za razvoj civilnih iniciativ Most Žalec tudi letos preživele nekaj nepozabnih dni na tradicionalnem medgeneracijskem taboru v sodelovanju s Centrom za socialno delo Savinjsko-Šaleška, enota Žalec. Letos so se družili v Termah Olimia pod sloganom »S smehom in prijateljstvom v poletje«.
Tabor, ki neprekinjeno poteka že od leta 1995, ima poseben namen – spodbujati medgeneracijsko sodelovanje, prenos izkušenj, medsebojno razumevanje ter ustvarjanje prostora za solidarnost in pomoč. V njem se na edinstven način srečujejo in povezujejo tri generacije: otroci, starejši in srednja generacija, ki s strokovno podporo skrbi za vsebinski in organizacijski okvir.
Poleg vsakoletne osrednje teme, ki usmerja program, je največja vrednost tabora prav v živih medosebnih stikih. Udeleženci so skozi igro, ustvarjalne delavnice, pogovore in skupno bivanje gradili medsebojno zaupanje, razumevanje in občutek pripadnosti.
Za otroke je bila to še posebej dragocena izkušnja – prejeli so toplino, pozornost in podporo s strani starejših, ki so v njih videli vnuke, s katerimi lahko delijo del svoje življenjske modrosti. Posebej ganljivi so bili večeri, ko so članice skupin za samopomoč pripovedovale zgodbe iz mladosti, ki so v otrocih vzbudile radovednost, empatijo in spoštovanje do starejših.
Letos nam bo ostal v spominu tudi koncert skupine Tabu, nastop udeležencev »Pokaži, kaj znaš« ter obisk Koče pri čarovnici in Minoritskega samostana v Olimju. Zadnji dan smo zaključili s kosilom na Jelenovem grebenu in druženjem z jeleni.
Udeleženci tabora so znova potrdili, da – ne glede na starost – vsi potrebujemo povezanost, bližino in občutek, da smo sprejeti. Prav tabori, kot je ta, so pomemben prispevek k socialni vključenosti in grajenju bolj povezanih skupnosti.
Tudi v Slovenski filantropiji PE Hiša Sadeži družbe Žalec v poletnih mesecih ne zmanjka živahnega dogajanja. Med počitnicami tam poteka otroški počitniški tabor, ki otrokom ponuja raznolik program in priložnost za dragoceno medgeneracijsko povezovanje.
Na njihovo prijazno povabilo so se odzvali tudi člani Društva Most Žalec, natančneje skupina Mavrica, ki se sicer redno srečuje prav v prostorih Hiše Sadeži družbe. Skupaj z otroki so preživeli dan, poln sodelovanja, učenja in srčnih trenutkov.
Posebno doživetje je bilo ob pripovedovanju Iva in Lidije, ki sta otroke popeljala v čas obiranja hmelja nekoč in z njimi delila počitniške spomine iz mladosti. Pogovor je nadgradil tudi mlad fant s kmetije, ki je slikovito opisal, kako danes poteka gojenje in obiranje hmelja – od rasti na žičnicah do obiralnih strojev. Nastala je zanimiva izmenjava znanja o hmeljarstvu v občini Žalec – včeraj in danes.
Za telesno razvedrilo je poskrbela Stanka, ki je otroke vodila skozi razgibavanje in športne igre z žogo, pri tem pa poudarila pomen varnega gibanja. Kulturno noto dnevu je dodala Fani, ki je s svojim toplim glasom brala pravljice in otroke popeljala v čarobni svet domišljije.
Skupaj so gradili prijateljstvo, sodelovali, se poslušali in učili drug od drugega. Ob koncu srečanja je štirinajst otrok in štiri odrasle spremljal lep občutek bližine – ter obljuba, da se še srečajo. Počitnice so še dolge, priložnosti za druženje pa nešteto.
Zahvaljujemo se Občini Žalec, Centru za socialno delo Savinjsko-Šaleška, enota Žalec, udeležencem medgeneracijskega in poletnega tabora, ter vsem podpornikom programa. Tovrstnega sodelovanja si želimo tudi v bodoče in verjamemo vanj. Hvala vsem!
Društvo Most Žalec in Hiša Sadeži družbe Žalec




