Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 24.09.2018

pretežno jasno
Zvečer bo zmerno do pretežno oblačno, predvsem v hribovitem svetu zahodne Slovenije bo občasno rahlo deževalo ali rosilo. Krepil se bo jugozahodni veter.
13°C | 18°C
torek, 23.09.2018
12°C | 18°C
sreda, 25.09.2018
4°C | 16°C
četrtek, 26.09.2018
3°C | 16°C
petek, 27.09.2018
1°C | 20°C
Opozorila
Nedelja, 23.9.2018 ob 18h
V drugi polovici noči in jutri zjutraj bodo najmočnejši sunki severnega vetra ponekod v severni in severovzhodni Sloveniji lahko presegli hitrost 70 km na uro.
13°C
18°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Zdravje in lepota

Najvišje priznanje svetovnega združenja ......


ZDRAVJE IN LEPOTA

| |
24.10.2017      17:22
A A

Najvišje priznanje svetovnega združenja Tekmovanju za čiste zobe


Svetovno zobozdravniško združenje (FDI) je Stomatološki sekciji Slovenskega zdravniškega društva podelilo najvišje priznanje za njen program Tekmovanje za čiste zobe ob zdravi prehrani. Vodenje tekmovanja poteka z Vrhnike – vodi ga Matej Leskošek, ki od leta 2007 dela v Zdravstvenem domu Vrhnika in je hkrati tudi vodja zobozdravstva v zdravstvenem domu. Torej si na nek način lahko to priznanje lasti tudi Vrhnika.


Predsednik FDI prof. dr. Patrick Hescot izroča priznanje vodji tekmovanja Mateju Leskošku, dr. dent. med. (levo)
Predsednik FDI prof. dr. Patrick Hescot izroča priznanje vodji tekmovanja Mateju Leskošku, dr. dent. med. (levo)
Deli:

Organizacija je priznanje podelila avgusta v Madridu in sicer je bil preventivni program razglašen za najbolj inovativnega na svetu. Za ta naslov se je potegovalo več kot 100 članic svetovne zobozdravstvene organizacije, v ožji izbor so prišle 4 države, med drugim tudi Slovenija. Kot smo že omenili, program že dolga leta vodi Matej Leskošek, dr. dent. med., ki je v pogovoru za Naš časopis dejal, da priznanje razume kot dokaz prave poti po kateri Slovenija stopa že skoraj štiri desetletja, hkrati pa je to tudi dobra popotnica za prihodnost. Da gre za je izjemen uspeh tako na državni kot na lokalni ravni, je pritrdil tudi direktor Zdravstvenega doma Vrhnika Roman Strgar, ter dodal, da je še kako ponosen, da tako priznanje prevzema njihov zaposleni.

Tekmovanje za čiste zobe je začela prim. mag. Tatjana Leskošek Denišlič, dr. dent. med., leta 1979 na OŠ Kette Murn v Ljubljani, od tam pa se je v naslednjih letih z njeno vztrajnostjo in dokazovanjem dobre prakse razširilo na praktično vso Slovenijo. V projektu je v lanskem letu sodelovalo že 740 slovenskih osnovnih šol, zavodov in domov za otroke s posebnimi potrebami. V skoraj štirih desetletjih tekmovanja je zobna gniloba pri slovenskih otrocih drastično upadla: KEP indeks se je iz 5,1 (v letu 1987) zmanjšal na 1,8 v letu 2013. Rezultat bi lahko bil še ugodnejši, a zadnja leta opažajo, da se ustna higiena zopet slabša. Razlog pripisujejo nezavidljivemu gospodarskemu stanju, globalni krizi, povečani nesigurnosti in nenazadnje revščini. Za nameček je potrebno tudi več dobre volje in potrpljenja kot nekoč, da se otrokom privzgoji redno umivanje zob.

Priznanje je potrditev pravilne odločitve pred desetletji in trdega dela zobozdravstvenih delavcev, šolskega kadra, staršev in nenazadnje tudi otrok. Če je to delo pravilno ovrednotila svetovna zobozdravstvena organizacija, ni vrag, da ga ne bi z ugodnejšimi finančnimi jasli podkrepila tudi država. Kot je v izjavi za javnost zapisal predsednik slovenske stomatološke sekcije prim. Gorazd Sajko, dr. dent. med., bi bilo prav, da bi pristojna ministrstva podprla tekmovanje v svojih prizadevanjih ne le na deklarativni ravni, ampak tudi na konkretni ravni. Z nekaj tisoč evri državnih sredstev bi bilo delo zelo olajšano. Nenazadnje je potrebno otroke tudi nagraditi, saj jim, žal, zdravje še ni vrednota oziroma motiv, kot je nam, odraslim.

Gašper Tominc, foto: arhiv ML
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI Naš časopis? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 462
Izšla: 27.08.2018
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
September 24 25 26 27 28 29 30 1 2 3
25.09.2018 | Umetnost
CANKAR V ČASU
27.09.2018 | Kino
Filmsko dopoldne: VSI VEJO
03.10.2018 | Občinski dogodki
Predavanje o nevarnosti ob železniški nesreči
25.09.2018 | Umetnost
CANKAR V ČASU
27.09.2018 | Kino
Filmsko dopoldne: VSI VEJO
28.09.2018 | Kino
Kino Vrhnika: SKRIVNO ŽIVLJENJE MAČK
28.09.2018 | Kino
Kino Vrhnika: NA OBALI CHESIL
29.09.2018 | Kino
Kino Vrhnika: GAJIN SVET

Bodite prvi pri oddaji mnenja.