Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 23.07.2018

delno oblačno
Zvečer in v prvem delu noči se bodo še pojavljale krajevne plohe in nevihte, nekatere bodo lahko močnejše. V drugi polovici noči se bo vreme prehodno umirilo. Najnižje jutranje temperature bodo od 13 do 18, ob morju okoli 20 °C.
17°C | 29°C
torek, 24.07.2018
17°C | 29°C
sreda, 25.07.2018
16°C | 29°C
četrtek, 26.07.2018
16°C | 30°C
petek, 27.07.2018
17°C | 29°C
Opozorila
Sobota, 21.7.2018 ob 18h
Do sredine noči na nedeljo bodo možna krajevna neurja.
17°C
29°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Turizem

Upokojenci z Vrhnike v Slavoniji


TURIZEM, DRUŠTVA

| |
06.10.2016      14:31
A A

Upokojenci z Vrhnike v SlavonijiDeli:

Zagotovo je še veliko krajev po Sloveniji za organizacijo izletov, a enkrat letno nas zamika, da pogledamo in doživimo kaj lepega tudi preko naših meja. Letos je bila dvodnevna Slavonija z Osijekom in okolico.

 

Po jutru se dan pozna, zato smo že v zgodnji dopoldanski uri bili na predstavitvi kobilarne v Đakovu. Prikazali so nam nastope konjev v zaprti jahalnici in povedali nekaj o vzreji in selekciji za populacijo lipicancev. In še eno znamenitost smo ogledali v Đakovu; to je katedrala sv Petra, zgrajena na kolišču s 7.000.000 kosi opeke, delo arhitekta Strossmayerja. Konji, kulinarika, narodne noše in katedrala, to je turizem Đakova.

 

Prečkali smo reko Dravo in prešli v pokrajino Baranja. V Kopaču smo se podprli z dobrim kosilom, nato je sledil ogled Kopačkega rita. Z multimedijsko predstavitvijo in strokovno razlago med plovbo po rečnem kanalu smo odkrivali vse lepote tega naravnega in zavarovanega ogromnega mokrišča. To je področje med Dravo in Donavo in je poseben zoološki rezervat, v katerem kar mrgoli življenja v vodi, nad vodo, ptic vseh vrst, večje divjadi, menda se tu nahaja okoli 2000 bioloških vrst, med katerimi so tudi edinstvene in ogrožene. Sprehodili smo se med trsjem po lepo urejenih lesenih potkah na kolišču. Park je res lepo urejen in privlačen za turizem.

Prenočili smo v Osijeku, drugi dan je sledil voden ogled mesta. Osijek je središče Osiješko-baranjske  županije, kulturno in industrijsko središče Slavonije. Pomembna prometna pot se odvija tudi po reki Dravi, zgodovinski zametki mesta pa so današnji Dolnji in Gornji grad. Ogledali smo trdnjavo, osrednji trg, mogočno katedralo, ki je delo istega arhitekta kot v Đakovu. Predno smo zapustili Osijek, pa še malo sprehoda po tržnici.

 

Z istim lokalnim vodnikom smo se prepeljali v Vukovar, mesto, ki te ne pusti ravnodušnega, ko poslušaš o vseh grozotah te zadnje vojne. Po25 letih so še vidne sledi, sicer je mesto obnovljeno. Žalosten je pogled na znameniti vodni stolp, na bolnico. Ogledali smo Muzej bitke za Vukovar. Brez besed ostaneš na pokopališču, na Ovčari, kjer je spominski dokumentacijski center in ob masovni grobnici, kjer so postreljeni iz vukovarske bolnice. Življenje se počasi normalizira, zgodovinarji pa bodo imeli še veliko dela.

 

 Slavonija je pokrajina, ki je posebna zlasti po prostranih ravninah, obdelanih poljih, zaradi panonskih dolgih vasi in predmestij, čudovit  je pogled na široko Donavo. Tudi vinogradov ne manjka za pridelavo dobre graševine. Znani pa so predvsem po suhomesnatih izdelkih in rakiji. To smo za zaključek potepanja okusili na kmečkem turizmu v Tordincih, kjer turistom znajo ponuditi prave gastronomske užitke. Vsi vodiči so bili pohvale vredni in z lepimi vtisi je sledila še nekaj urna vožnja proti domu.

 

Zapisala : Ivanka Sluga

Slike: Stane Kršmanc, Vinko Sluga
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vrhnika!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 461
Izšla: 02.07.2018
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Julij 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
22.07.2018
Danes ni dogodkov.
23.07.201 | Tečaji in delavnice
Počitniške Likovne Ustvarjalnice
23.07.201 | Tečaji in delavnice
Počitniške Likovne Ustvarjalnice

Bodite prvi pri oddaji mnenja.