Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za četrtek, 22.11.2018

oblačno
Ponoči bo oblačno, zlasti ponekod na severu bo nastala megla. Najnižje jutranje temperature bodo od -2 do 3, na Primorskem do 9 °C.
6°C | 7°C
petek, 23.11.2018
6°C | 9°C
sobota, 24.11.2018
6°C | 10°C
nedelja, 25.11.2018
6°C | 9°C
Opozorila
Sreda, 21.11.2018 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
6°C
7°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Šport

Svizci na tematski poti Rupnikove linije


ŠPORT, DRUŠTVA

| |
26.12.2016      20:10
A A

Svizci na tematski poti Rupnikove linijeZadnja skupinska slika Svizcev v letu 2016
Zadnja skupinska slika Svizcev v letu 2016
Deli:

Zadnji pohod v letu 2016 je potekal v okolici Vrhnike. Z avtobusom smo se odpeljali na Zaplano do Gostišča Mesec, kjer smo si privoščili jutranjo kavico in čaj.

Na parkirišču pred gostilno je informacijska tabla o poteku Rupnikove linije in tu  smo pričeli približno tri kilometrsko krožno pot, ki ima 120 metrov višinske razlike.

V času tik pred drugo svetovno vojno je bila na Zaplani zgrajena Rupnikova linija, sistem utrdb, ki jih je Kraljevina Jugoslavija začela graditi na ozemlju zahodne Slovenije v pričakovanju italijanskega napada. Ime je linija dobila po jugoslovanskem generalu slovenskega rodu Leonu Rupniku. Obrambna črta na ozemlju današnje Slovenije ni bila nikoli vključena v neposredne spopade, saj je bila zaradi umika jugoslovanske vojske zapuščena še pred splošnim italijanskim napadom.

Ob hoji z grička na griček smo si ogledovali različne tipe bunkerjev. Podali  smo  se lahko celo v notranjost nekaterih še ohranjenih bunkerjev, ki jih italijanska vojska po zasedbi tega ozemlja kljub načrtnemu uničevanju ni porušila.

Pot je zelo lepo urejena, dobro označena, z velikimi informacijskimi tablami  ob posameznih bunkerjih, da lahko preberemo, kakšno vlogo je imel. Ob poti  so tudi lične klopi za  nabiranje novih moči.

Še zanimivost - ob poti se nahaja pet energetskih točk, ki imajo dobrodejen vpliv na različne dele telesa. V njih je treba postati od 20 do 30 minut. Za pot bi potrebovali še več časa, za postanke na energetskih točkah pa višje temperature.

Po vrnitvi k gostišču Mesec smo se z avtobusom prepeljali del poti po asfaltu, nato pa  peš nadaljevali po trasi plinovoda do gostišča Pr'Krajnc. Po prijetnem kosilu in kramljanju smo s pregledom naših poti zaključili pohodniško leto 2016 in dobili plan za naslednje leto. Pozdravit nas je prišla tudi gospa Elica Brelih.  V prijetnem klepetu in  voščilih za novo leto smo se poslovili.

 

Zapisali: Mija Ocepek in Jožica Kenig

 

Fotografije: Sonja Zalar Bizjak
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vrhnika!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 464
Izšla: 05.11.2018
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.