Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 23.10.2018

pretežno oblačno
Ponoči bo v zahodni Sloveniji pretežno jasno. Drugod bo delno jasno, na jugu bo več oblačnosti. Na Primorskem bo pihala šibka do zmerna burja, drugod severovzhodnik.
4°C | 16°C
sreda, 24.10.2018
8°C | 22°C
četrtek, 25.10.2018
6°C | 19°C
petek, 26.10.2018
9°C | 19°C
sobota, 27.10.2018
12°C | 19°C
Opozorila
Ponedeljek, 22.10.2018 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
4°C
16°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Šport

Zimzeleni po Kosovelovi poti


ŠPORT, DRUŠTVA

| |
28.01.2018      20:48
A A

Zimzeleni po Kosovelovi potiDeli:

Razveselili smo se lepega jutra in se odpeljali proti Sežani. Na Kras, v to edinstveno in tako raznoliko pokrajino, kjer je živel z naravo in ustvarjal tudi pesnik Srečko Kosovel.

»Vsaka skala, vsako drevo, vsak grm, vsaka cesta, vsaka ima svojo povest. Pojdi čez Kras na tiho gmajno med molčeče bore  in poslušaj. Ali razumeš? Pojdi in poslušaj! In skala ti pove svojo povest, povest o življenju. Kaj zato, če je bilo življenje bridko in samotno, bilo je.«( S. Kosovel, Skala).

 Ustavili smo se pred sežansko Ljudsko univerzo, ki je bila Kosovelova rojstna hiša. Kmalu po rojstvu se je družina preselila v Pliskovico, nato pa v osnovno šolo v Tomaju, kjer je obiskoval osnovno šolo. V realko se je vpisal v Ljubljano, po maturi  je študiral slavistiko v Ljubljani.

Pesnil je pod vplivom »moderne«,  najobsežnejši del pa govori o Krasu in družbenih krivicah. Konec februarja 1926 se je po nastopu v Zagorju, ko je ponoči čakal na vlak, prehladil in zbolel. Po vrnitvi v Tomaj je star komaj 22 let umrl.

Z mislimi na Srečkovo življenje smo pričeli  pohod po poti, ki jo je mnogokrat prehodil, po Kosovelovi poti.   Na učni gozdni poti, ki je prijazna, sproščujoča in poučna, smo veliko zvedeli o drevesih, ki tu rastejo, posebno o hrastih in črnih ter rdečih borih. Na razgledni točki nas je pozdravil Nanos, Vremščica, vasi Šmarje in Komen z vinogradi. Ob učni poti je tudi presahli vodni vir, kjer so se osvežili kosci in živina. V bližini je jama Matere Božje, kjer je bil kapnik z njeno obliko.

Nato smo prišli med vinograde vasi Šmarje, od tu naprej pa po kraški pokrajini: suhi zidovi, kamenje, kraška gmajna, bori, skratka Kras, katerega je imel Kosovel najrajši. In se čudili presenetljivi privrženosti kraškega človeka tej naravi še danes.

Pred Tomajem smo se med vinogradi obrnili proti vasi Godnje, kjer smo si ogledali najlepši kal z urejeno okolico.

V vasi Godnje smo na zaprtem kmečkem dvorišču doživeli presenečenje, ki sta nam  ga pripravila Ivanka in Vinko s kraškimi dobrotami in seveda teranom. Z izrednim zadovoljstvom smo tako zaključili prelep dan.

Zapisal: Andrej Štular

Slike: Željko Jadanić, Sonja Zalar Bizjak
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vrhnika!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 463
Izšla: 01.10.2018
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
22.10.2018 | Tečaji in delavnice
Domača kozmetika kot pomoč zdravju
22.10.2018 | Kultura
Gledališki abonma in izven: Županova Micka
27.10.201 | Ostalo
DAN ODPRTIH VRAT V BIVŠI VOJAŠNICI 26. OKTOBER
27.10.2018 | Družabni dogodki
Muzikal Mamma Mia!
28.10.2018 | Kino
Kino Vrhnika: Luis in vesoljčki
28.10.2018 | Kino
Kino Vrhnika: KO IZGUBIŠ VSE
28.10.2018 | Kino
Vsi vejo

Bodite prvi pri oddaji mnenja.