Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 24.10.2017

pretežno jasno
Ponoči se bo od zahod zjasnilo in zjutraj bo povsod pretežno jasno. Predvsem v severni in vzhodni Sloveniji bo pihal okrepljen severni veter. Najnižje jutranje temperature bodo od 3 do 8, v zatišnih legah okoli 0 stopinj C.
4°C | 16°C
sreda, 25.10.2017
3°C | 15°C
četrtek, 26.10.2017
4°C | 19°C
petek, 27.10.2017
7°C | 18°C
Opozorila
Ponedeljek, 23.10.2017 ob 17h
Dodatnega opozorila ni.
4°C
16°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Šport

Zaključna prireditev jubilejnega 30. ......


ŠPORT, OSNOVNA ŠOLA

| |
04.06.2013      12:58
A A

Zaključna prireditev jubilejnega 30. Tekmovanja za čiste zobe ob zdravi prehrani


30. maja letos smo v Dvorani Kodeljevo (Dvorana Tivoli je bila predvidena za obnovo pred evropskim košarkaškim prvenstvom) zaključili jubilejnih 30 let preventivno naravnanega Tekmovanja za čiste zobe ob zdravi prehrani.


Množica otrok v športni dvorani
Množica otrok v športni dvorani
Deli:

Na sicer deževen četrtek smo v Dvorani Kodeljevo pričakali več kot 1600 otrok in njihovih učiteljev iz zmagovalnih razredov  Slovenije. Obiskali so nas tudi visoki gosti – tako predsednik RS g.Borut Pahor, predsednik Stomatološke sekcije SZD g.Gorazd Sajko, dr.dent.med., direktor Zdavstvenega doma Ljubljana g. Rudi Dolšak, mag.posl.ved in MBA, direktor ZD Vrhnika g. Tomaž Glažar, univ.dipl.ekon , predsednik SZD g.prof.dr.Pavle Poredoš, ga.predsednica RSK za stomatologijo prof. dr.Martina Drevenšek in drugi…

V letošnjem šolskem letu je tekmovanje uspešno zaključilo 730 slovenskih osnovnih šol (med njimi je bilo 48 šol in zavodov za otroke s posebnimi potrebami).

Letošnji NAJ razred Slovenije je kombinirani 4,5 razred osnovne šole z italijanskim učnim jezikom iz Pirana (Scuola elementare Vicenzo e Diego de Castro unita di Pirano) z razredničarko ga. Ornello Kunst.

Regijski zmagovalec za širšo ljubljansko regijo pa je bil ''naš'' 5.a OŠ Ivana Cankarja z Vrhnike z razredničarko ga.Tinkaro Kristan.

 

Otroci ne marajo dolgih govorov, zato smo program podredili tej želji: učenka OŠ Kette Murn, devetošolka Vida, je najprej učiteljem v zahvalo, saj so naši zvesti pomočniki, zapela pesem Whitney Houston, žur pa so uprizorili člani skupine ČUKI. Verjeli ali ne, sam naš predsednik Pahor jim je dal vetra v jadra igranja.

Ob letošnjem jubileju nam je  uspelo izdati Zbornik (hvala ZD Vrhnika za finančno pomoč) – že četrti po vrsti, v katerem smo zobozdravstveni delavci Slovenije, ki delamo z otroki, povzeli naš vztrajen in učinkovit trud za dobro naših šolarjev.

 

Prizadevanja zobozdravnic in zobozdravnikov ter sester, ki delamo z otroki, so v dolgih letih  le prinesla otipljive rezultate – ustna higiena osnovnošolcev je veliko boljša kot je bila pred desetletji in zobne gnilobe je pri njih občutno manj. Seveda je Tekmovanje le eden od kamnov v mozaiku preventivnih dejavnosti med osnovnošolci, je pa res, da našemu tekmovanju ni para ne v evropskem in ne v svetovnem merilu.

Stomatološka sekcija SZD, ki organizacijsko in strokovno bedi nad tekmovanjem že 30 let je ta preventivno naravnani projekt vzela za svojega in vsa ta leta (trije predsedniki sekcije so se medtem že zamenjali – od prof.dr.Matjaža Rodeta  preko prim.Janeza Vrboška do sedanjega Gorazda Sajka,dr.stom.) »diha« s tekmovanjem. To vsekakor daje čvrsto oporo nam izvajalcem, ki se lahko pohvalimo z:

 

 • skoraj 98%udeležbo slovenskih osnovnih šol v tekmovanju
 • 100% udeležbo otrok s posebnimi potrebami
 • veliko naklonjenostjo šolskih vodstev in učiteljskega kadra
 • razumevanjem s strani Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS), ki je že pred dolgimi leti uvidel daljnosežnost preventive in plačuje delo izvajalcev pri kontrolah plaka med tekmovalci
 • vsestransko podporo naših matičnih zdravstvenih zavodov
 • zobozdravstvenimi delavci, ki vestno, vztrajno, srčno in učinkovito vodijo tekmovanje  na svojih področjih in organizirajo tudi lokalne prireditve;
 • in v raziskavi Z zdravjem povezano vedenje v šolskem obdobju (HBSC 2010), ki jo je že tretjič zapored izvedel Inštitut za varovanje zdravja, se je med drugim izkazalo, da si mladi več umivajo zobe kot so si.

 

 

Seveda pa smo soočeni tudi z dejstvi, ki ne vzbujajo optimizma:

 • zadnjih nekaj let opažamo tako v prestolnici kot na področju cele Slovenije, da se stanje ustne higiene naših varovancev po malem slabša
 • KEP indeks pri 12-letnikih se je dvignil na 1.9
 • pogrešamo nadaljevanje dela z otroki po prehodu iz osnovne v srednjo šolo
 • vse manj je kolegic in kolegov zobozdravnikov, ki se odločijo za delo z otroki

 

Menim, da bo vsem nam ta zaključna prireditev ostala v najlepšem spominu – šolarji so si „prisvojili“ našega predsednika, pel je na odru skupaj s ČUKI in otroci, se rokoval, se podpisoval, tudi na roke, ljubeznivo kramljal z učitelji in posvetil nam je debelo uro svojega časa. Pred odhodom je obljubil, da nam bo pomagal pri iskanju sponzorjev – tega pa smo bili najbolj veseli prav prireditelji, saj bi nam s tem odpadla praktično največja skrb.

Naj spodnje fotografije pričarajo vzdušje na naši osrednji zaključni prireditvi.

 

                                                                                                  Matej Leskošek dr.dent.med.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vrhnika!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 452
Izšla: 25.09.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 23 24 25 26 27 28 29 30 31 1
23.10.2017
Danes ni dogodkov.
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
PLESNA ŠOLA URŠKA VRHNIKA - PLESNI TEČAJ SALSE
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
PLESNA ŠOLA URŠKA VRHNIKA - PLESNI TEČAJ SALSE
27.10.2017 | Kino
Kino Vrhnika: TRD OREH 2
27.10.2017 | Kultura
Kojk je u Beukah fejst
27.10.2017 | Šole in vrtci
Kino Vrhnika: THOR: RAGNAROK
28.10.2017 | Kino
Kino Vrhnika: MOJ MALI PONI
28.10.2017 | Kino
Kino Vrhnika: ŽAGA 8
29.10.2017 | Kino
Kino Vrhnika: MOJ MALI PONI
29.10.2017 | Kino
Kino Vrhnika: MILICE 2
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
PLESNA ŠOLA URŠKA VRHNIKA - PLESNI TEČAJ SALSE
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
PLESNA ŠOLA URŠKA VRHNIKA - PLESNI TEČAJ SALSE
26.10.2017 | Kino
FILMSKO DOPOLDNE: LEDENA BABICA
26.10.2017 | Kino
FILMSKO DOPOLDNE: LEDENA BABICA
26.10.2017 | Kino
Kino Vrhnika: ŽAGA 8

Bodite prvi pri oddaji mnenja.