Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 27.06.2017

pretežno oblačno
Ponoči bo precej jasno.
17°C | 31°C
sreda, 28.06.2017
18°C | 29°C
četrtek, 29.06.2017
17°C | 26°C
petek, 30.06.2017
16°C | 26°C
sobota, 01.07.2017
16°C | 26°C
Opozorila
Ponedeljek, 26.6.2017 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
17°C
31°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Šport

Tudi Sončki na Kjeclu in Socerbu nad Vipavsko ......


ŠPORT, DRUŠTVA

| |
22.02.2013      17:03
A A

Tudi Sončki na Kjeclu in Socerbu nad Vipavsko dolino


Podnanos, 19.02.2013 - Po označenih in neoznačenih poteh smo prehodili nam nepoznani del Vipavskih gričev. Še posebej nas je očaralo staro vaško jedro Podnanosa z ozkimi ulicami "gasami", kamnitimi hišami, oboki "velbi" - vse strnjeno okrog cerkve Sv. Vida, ki je še prekrita s kamnitimi strešnik "škrlami".


Naši pogledi so se večkrat ustavili na zasneženem Nanosu (Foto: Tatjana Rodošek)
Naši pogledi so se večkrat ustavili na zasneženem Nanosu (Foto: Tatjana Rodošek)
Deli:

S parkirišča v Podnanosu smo po asfaltu  mimo znane Tavčarjeve hiše prišli do vasi Orehovica in prečili potok Pasji rep. Polagoma smo  med vinogradi za vasjo prišli na obrobje  hriba, ob njem do zanimive kamnite kapelice. Pod njo je na visokem boru odzvanjal  čisti glas zvonca,  ko so  pohodniki vlekli za verižico in upali na izpolnitev skritih želja.

Hojo smo nadaljevali skozi borove in hrastove gozdove. Pod »gojzarji« je škripal sneg, na platno jasnega neba pa so se risale krošnje borovcev in hrastov. Mimo znamenja smo se zagrizli v kratko strmino in prišli na vrh  Kjecl z miniaturnim Aljaževim stolpom. Po gozdni poti smo se povzpeli še na vrh Socerb s cerkvico Sv. Socerba. Pod seboj smo gledali Vipavsko dolino,  strme stene nad njo  in od snega pobeljeni hrbet Nanosa.

Skozi obširna  področja porasla s hrastom, smo postopno prišli do grebenske poti, pod katero se je razprostiral Kras. V poplavi dreves je bilo le sem pa tja opaziti strnjeno vasico. Daleč na obzorju je bila Sežana,  na grebenu nasproti pa je iz temine dreves izstopala vas Tabor. Počasi smo se spuščali in mimo zamrznjenega ribnika pod cerkvijo Sv. Ane prešli na travno področje. Še vedno smo uživali ob pogledu na Nanos, ki je postajal vedno bližji, kakor da bi hodil z nami. Na grebenu pred seboj smo opazili  hiše vasi Vrabče, se sprehodili med kamnitimi hišami in se nato vrnili do križišča, kjer smo zavili proti  Podnanosu.

Asfalt smo kmalu zapustili in se po gozdni poti postopno spuščali v dolino. Med potjo smo  prečili potok Pasji rep. V zatrepu doline  Pasji rep nas je visoko v nasprotnem bregu pričakala ena sama hiša, naokoli pa  nešteta drevesa ozaljšana z bršljanom.  Potok Pasji rep je žuborel dalje, nas pa je spremljala tišina doline posute z vinogradi, vse do prvih hiš v vasi Orehovica. Skozi drevored orehovih dreves smo zapustili vas in se čez travnike vrnili do Tavčarjeve hiše v Podnanosu. Kratek ogled Podnanosa  je presenetil. Kraj  je navdušil s  svojo arhitekturo, ki me spominja na  stara obmorska mesta.

14 km  dolga prehojena pot je bila zaključena. Toliko na novo odkritega sveta v enem samem dopoldnevu, sem se nasmehnila. Skozi steklo avtobusa  sem opazovala vedno več snega v bežeči pokrajini. Vedno več snega, pomislim,  v meni pa vedno manj želja po tujini, ko je  tu doma še nešteto  skritih biserov, področij, kjer še nisem bila.

Zapisala:     Marija Dolinar

Fotografije s pohoda si lahko ogledate na spodnji povezavi.
Povezave:Sončki
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vrhnika!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 450
Izšla: 26.06.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Junij 27 28 29 30 1 2 3 4 5 6
27.06.2017
Danes ni dogodkov.
29.06.2017 | Kino
Kino Vrhnika: CHURCHILL
30.06.2017 | Družabni dogodki
Urbani vrt #6

Bodite prvi pri oddaji mnenja.