Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 23.07.2018

delno oblačno
Danes dopoldne bo pretežno oblačno, predvsem v vzhodni polovici Slovenije bo tudi deževalo. Nekaj več sonca bo na Primorskem. Zapihal bo veter severnih smeri, na Primorskem povečini šibka burja. Popoldne se bo delno zjasnilo, še bodo možne posamezne krajevne plohe. Najvišje dnevne temperature bodo od 24 do 27, na Primorskem okoli 30 °C.
17°C | 30°C
torek, 22.07.2018
17°C | 26°C
sreda, 24.07.2018
16°C | 29°C
četrtek, 25.07.2018
17°C | 30°C
petek, 26.07.2018
18°C | 29°C
Opozorila
Ponedeljek, 23.7.2018 ob 6h
Dodatnega opozorila ni.
17°C
30°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Šport

Svizci po Vertovčevih poteh


ŠPORT, DRUŠTVA

| |
08.10.2017      21:55
A A

Svizci po Vertovčevih potehSv. Marjeta  - prvi postanek na naši poti
Sv. Marjeta - prvi postanek na naši poti
Deli:

Po daljšem septembrskem deževju se je nebo zjasnilo. V četrtek, 21. 9. 2017, nas je na pohodu spremljalo sončno in toplo vreme. SVIZCI smo se tokrat podali v Vipavska Brda,  kjer nas je Sonja popeljala po Vertovčevih poteh.

Pot smo pričeli s počasnim vzponom v vasici Dolenje in takoj za vasico  imeli priložnost opazovati geološko sestavo tal. V plasteh fliša je bogato nahajališče fosilnih morskih ježkov, polžkov in školjk, nekoliko višje ob cerkvi svete Marjete, zgrajene leta 1646, pa je nahajališče redkih koral.

Pot smo nadaljevali proti vasi Planina. Proti severu se nam je odprl pogled na Trnovsko planoto z vrhovi Kucelj, Čaven in Sinji vrh. Na Planini smo se ustavili ob sedanji stavbi krajevne skupnosti, ki je bila okrog leta 1750 last kartuzijanskega  samostan iz Bistre. V okolici Planine dobro uspeva vinska trta sort zelen, pinela, rebula in  malvazija ter sadno drevje in kostanj. Tu je od leta 1808 do leta 1813 služboval duhovnik Matija Vertovec. Domačine je učil vinogradništva, vinarstva in kletarstva. Bil je prvi, ki je sistematično pristopil k pedagoškemu poučevanju otrok in odpravljanju nepismenosti odraslih.

Čez preval Trešnik smo nadaljevali pot med vinogradi do zaselka Jakulini, kjer smo se ustavili ob Vertovčevi rojstni hiši. Leta 1784 rojeni Matija Vertovec je eden najpomembnejših strokovnih piscev 19. stoletja.  Kot duhovnik je služboval v Vipavi, na Planini in v Podnanosu, kjer je leta 1851 umrl. Svoje življenjsko poslanstvo je uresničeval z izobraževanjem ter moralno in versko vzgojo preprostih ljudi. Prvi je v slovenskem jeziku pisal o vinogradništvu, vinarstvu in kletarstvu, o uporabni kemiji,  astronomiji in o splošni svetovni zgodovini. Leta 1850 je izdal zbirko svojih pridig z naslovom Shodni ogovori. Slovstveni zgodovinarji utemeljeno domnevajo, da je Prešernu dal pobudo za Zdravljico, Petra Kozlerja pa je spodbudil k izdelavi Zemljevida slovenskih dežel, ki je izšel leta 1853. Matija Vertovec je bil že za časa svojega življenja cenjen in spoštovan zaradi svojega strokovnega dela in skrbi za majhnega človeka, njegove vsakdanje težave in pričakovanja.

Iz Jakulinov smo se napotili v Šmarje, kjer smo zaključili naš pohod. Sledila je še vožnja skozi Velike Žablje do Ajdovščine in čez Col proti domu.

 

Zapisala Majda in Franci Kavčič, Logatec

 

Fotografije: Sonja Zalar Bizjak
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vrhnika!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 461
Izšla: 02.07.2018
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Julij 23 24 25 26 27 28 29 30 31 1
23.07.201 | Tečaji in delavnice
Počitniške Likovne Ustvarjalnice
23.07.201 | Tečaji in delavnice
Počitniške Likovne Ustvarjalnice

Bodite prvi pri oddaji mnenja.