Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 27.06.2017

pretežno oblačno
Zvečer bodo še krajevne nevihte, ponoči se bo vreme povsod umirilo in do jutra se bo zjasnilo. Po nekaterih nižinah bo nastala megla. Najnižje jutranje temperature bodo od 11 do 17, ob morju 19 stopinj C.
17°C | 31°C
sreda, 28.06.2017
18°C | 30°C
četrtek, 29.06.2017
18°C | 25°C
petek, 30.06.2017
15°C | 24°C
Opozorila
Nedelja, 25.6.2017 ob 18h
Zvečer bodo predvsem v jugovzhodni Sloveniji še možne krajevno močnejše nevihte z nalivi in sunki vetra.
17°C
31°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Šport

Sončki od Izole do Portoroža


ŠPORT, DRUŠTVA

| |
10.03.2014      14:03
A A

Sončki od Izole do Portoroža


Izola, 04.03.2014 - Pustni torek ni več kar je bil - razen "pustnih Sončkov" smo na vsej poti srečali le eno maškaro.


To so pa Sončki, ki so pustni torek vzeli zelo resno (foto Tatjana Rodošek)
To so pa Sončki, ki so pustni torek vzeli zelo resno (foto Tatjana Rodošek)
Deli:

Spet je bil prvi torek v mesecu, vendar to ni bil navaden torek, ampak pustni torek in Sončki smo se odpravili na slovensko obalo, na potep od Izole do Portoroža. Ker pa je bil PUST, so se pohodnikom pridružili še čarovnica, hipijevka, klovn, gradbišče, šef gradbišča, kmetica, ki smo jo klicali kar teta Pehta, Pika Nogavička, ptica in še nekaj drugih.

Pohod smo začeli v Izoli na avtobusni postaji, kjer smo se najprej malo posladkali, naši Vera in Majda sta spekli zelo dobro pecivo. Zvedeli smo, da se staro mestno jedro Izole nahaja na nekdanjem otoku, ki je danes povezan s kopnim. Pot od Izole do Portoroža poteka po zelo lepem delu naše obale, ki jo sestavljajo tri vrste kamenin. Najprej smo naleteli na apnenčaste skale v morju. Ob poti proti hotelu Delfin pa smo občudovali tudi številne jahte.

Ker je pihala rahla burja, so valovi butali ob obalo in jo ponekod celo poplavljali, kar pa nas ni motilo, zato smo krenili na pot proti Belvederu na vrh polotoka Ronek. Tu je krajinski park Strunjan, ki obsega celoten Strunjanski polotok od Simonovega zaliva do izliva Strunjanskega potoka, vključno z 200 metrskim pasom morja. Vključuje tudi notranji del Strunjanskega zaliva s Strunjanskimi solinami in z laguno Stjužo. Spotoma smo naleteli na drugo vrsto kamenin, na fliš, ki gradi strmo severno obrežje - Strunjanski klif. Prepadne stene, visoke do 80 m so zgrajene iz mehkih kamnin, ki jih morje, veter in dež stalno spreminjajo. Na rtu Ronek rastejo celo prave sredozemske rastline, kot sta mirta in jagodičnica. Pot nad Strunjanskim klifom je lepo urejena in nudi čudovit razgled na Tržaški zaliv in na severno obalo Strunjanskega polotoka. Najlepši pa je pogled na Mesečev zaliv ali zaliv Sv. Križa, nad katerim se dviguje kamniti Strunjanski križ. Od križa smo se spustili v Strunjan, kjer smo si v restavraciji na plaži privoščili kavico in malo klepeta ter uživali ob pogledu na Piranski zaliv.

Pot smo nadaljevali preko Strunjanskih solin, kjer smo se srečali še s tretjo strukturo tal, poplavno ravnico ob izlivu Strunjanskega potoka. Pri Strunjanskem kampu smo

videli največji drevored pinij pri nas, ob poti proti tunelu pa smo opazovali cvetoče mimoze in rožmarin ter visoke trave. Tunel je ostanek nekdanje Porečanke – Parenzane,  ozkotirne železnice, ki  je povezovala Trst s Porečom. Danes je po stari trasi speljana kolesarska pot. Na izhodu iz tunela se nam je pridružil še jamski človek in neverjetno, v svoji buči je nosil ravno tako suho sadje, kot ga imamo mi danes. 

Za konec smo se sprehodili še malo ob obali Portoroža, potem pa je po nas prišel avtobus in nas srečne in vesele odpeljal nazaj na Vrhniko.

 

Besedilo: Danica Kos

Fotografije:
Povezave:Sončki
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vrhnika!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 450
Izšla: 26.06.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Junij 26 27 28 29 30 1 2 3 4 5
26.06.2017
Danes ni dogodkov.
29.06.2017 | Kino
Kino Vrhnika: CHURCHILL
30.06.2017 | Družabni dogodki
Urbani vrt #6

Bodite prvi pri oddaji mnenja.