Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 30.06.2017

pretežno oblačno
Popoldne bo spremenljivo oblačno, občasno bodo še nastajale krajevne plohe in nevihte. Več sonca bo na vzhodu države. Pihal bo okrepljen jugozahodni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 20 do 27 stopinj.
15°C | 26°C
sobota, 01.07.2017
15°C | 26°C
nedelja, 02.07.2017
14°C | 26°C
ponedeljek, 03.07.2017
13°C | 26°C
Opozorila
Četrtek, 29.6.2017 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
15°C
26°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Šport

Sončki na Poti skozi Zalo


ŠPORT, DRUŠTVA

| |
28.01.2014      18:49
A A

Sončki na Poti skozi Zalo


Zala, 21.01.2014 - Z Vrhnike smo se odpeljali po podlipski dolini, v Smrečju zavili proti Lučinam in mimo Golega vrha prispeli do domačije pr' Bukovc na Žirovskem Vrhu, kjer je bil začetek naše poti skozi Zalo.


 Sončki ob Zali (foto Tatjana Rodošek)
Sončki ob Zali (foto Tatjana Rodošek)
Deli:

Dne 21.01.2014 smo se Sončki napotili po tematski Poti skozi Zalo. Pot je zgodovinska in je nastala v okviru projekta »Duša tematskih poti«. Pohodnike vodijo zeleno-rumene markacije, smerokazi in animacijske table, ki so oblikovane v obliki ličnih kozolčkov. Na vsaki od šestih tabel je tridimenzionalni žig, na katerega se položi zgibanka in s pomočjo svinčnika se izrišejo slikice, ki skupno tvorijo  iz vseh 6 tabel sliko medveda. In na vsaki tabli so odlomki in risbe pripovedi iz knjige v Zali, ki jo je napisal naš pisatelj dr. Ivan Tavčar. Prvi  in zadnji del poti  poteka  po hrbtu Žirovskega Vrha, ki meji med občinama Žiri in Gorenja vas – Poljane, večji del poti pa vodi skozi gozd Zala, o katerem piše Tavčar v svoji povesti.

Pohod  smo pričeli pri najvišje ležeči  kmetiji v Žirovskem vrhu, po domače »pr' Bukovc« iz leta 1639, v kateri je bila najdena ena izmed dveh Dalmatinovih biblij v Sloveniji. S ceste smo kmalu zavili v gozd in prispeli v osrčje Zale. Pod najvišjo točko, vrhom Zale (899 m), smo nadaljevali mimo velikanskih mravljišč do lepe gozdne jase in naprej do Marijinega znamenja v Zali. Tam naj bi po pripovedi nekoč medved raztrgal nekega človeka. Nad Mrakovo domačijo se je odprl čudovit pogled na okoliške kmetije Žirovskega vrha in na Blegoš. Mladi gospodar domačije pri Mraku, nam je dovolil, da smo si ogledali rezbarije znotraj in zunaj hiše, ki jih je naredil prejšnji gospodar kmetije gospod Mrak Ciril. Razkazal nam je tudi  hlev in živino v njem. Pot smo nadaljevali navzdol mimo drugih domačij do Mlina, ki stoji ob živahnem potoku Zali. Nato smo se povzpeli po asfaltni cesti do domačije Žirovski Vrh 72, kjer so nas pogostili z domačim žganjem, kruhom in zaseko. Kdor je želel, si je dobrote lahko kupil tudi za domov. Nato smo se čez travnike povzpeli do ceste na grebenu Žirovskega Vrha in krenili vzporedno ob  Rupnikovi liniji nazaj proti izhodišču. Cesti smo se deloma izognili in krenili na gozdno markirano pot do kmetije Bukovc, kjer  so nas pričakali z aperitivom - domačim žganjem, orehovcem in z »žirovskarjem«, posebnim žganjem z zelišči, nabranimi na Žirovskem Vrhu. Postregli so nas z dobrim kosilom in kruhom, pečenim v krušni peči. Vse njihove dobrote smo lahko tudi kupili.

Prehojena pot ni bila težka, vreme nam je bilo naklonjeno,  uživali smo na svežem zraku in čudovitem pogledu na okoliške kmetije, ki so razporejene po hribih.

 

Zapisala: Jelka Koderman

Fotografije:
Povezave:Sončki
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vrhnika!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 450
Izšla: 26.06.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Junij 29 30 1 2 3 4 5 6 7 8
29.06.2017 | Kino
Kino Vrhnika: CHURCHILL
30.06.2017 | Družabni dogodki
Urbani vrt #6
07.07.2017 | Kino
Kino Vrhnika: GIMME DANGER

Bodite prvi pri oddaji mnenja.