Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 25.11.2017

oblačno
Ponoči se bo od zahoda postopoma pooblačilo, nekaj jasnine bo zjutraj še na severovzhodu. Tam bo ponekod pihal jugozahodnik. Najnižje jutranje temperature bodo od 0 do 6, na Primorskem od 7 do 10°C.
6°C | 12°C
nedelja, 26.11.2017
4°C | 4°C
ponedeljek, 27.11.2017
-3°C | 5°C
torek, 28.11.2017
-4°C | 6°C
sreda, 29.11.2017
2°C | 2°C
Opozorila
Petek, 24.11.2017 ob 17h
Dodatnega opozorila ni.
6°C
12°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Šport

Sončki na Poti skozi Zalo


ŠPORT, DRUŠTVA

| |
28.01.2014      18:49
A A

Sončki na Poti skozi Zalo


Zala, 21.01.2014 - Z Vrhnike smo se odpeljali po podlipski dolini, v Smrečju zavili proti Lučinam in mimo Golega vrha prispeli do domačije pr' Bukovc na Žirovskem Vrhu, kjer je bil začetek naše poti skozi Zalo.


 Sončki ob Zali (foto Tatjana Rodošek)
Sončki ob Zali (foto Tatjana Rodošek)
Deli:

Dne 21.01.2014 smo se Sončki napotili po tematski Poti skozi Zalo. Pot je zgodovinska in je nastala v okviru projekta »Duša tematskih poti«. Pohodnike vodijo zeleno-rumene markacije, smerokazi in animacijske table, ki so oblikovane v obliki ličnih kozolčkov. Na vsaki od šestih tabel je tridimenzionalni žig, na katerega se položi zgibanka in s pomočjo svinčnika se izrišejo slikice, ki skupno tvorijo  iz vseh 6 tabel sliko medveda. In na vsaki tabli so odlomki in risbe pripovedi iz knjige v Zali, ki jo je napisal naš pisatelj dr. Ivan Tavčar. Prvi  in zadnji del poti  poteka  po hrbtu Žirovskega Vrha, ki meji med občinama Žiri in Gorenja vas – Poljane, večji del poti pa vodi skozi gozd Zala, o katerem piše Tavčar v svoji povesti.

Pohod  smo pričeli pri najvišje ležeči  kmetiji v Žirovskem vrhu, po domače »pr' Bukovc« iz leta 1639, v kateri je bila najdena ena izmed dveh Dalmatinovih biblij v Sloveniji. S ceste smo kmalu zavili v gozd in prispeli v osrčje Zale. Pod najvišjo točko, vrhom Zale (899 m), smo nadaljevali mimo velikanskih mravljišč do lepe gozdne jase in naprej do Marijinega znamenja v Zali. Tam naj bi po pripovedi nekoč medved raztrgal nekega človeka. Nad Mrakovo domačijo se je odprl čudovit pogled na okoliške kmetije Žirovskega vrha in na Blegoš. Mladi gospodar domačije pri Mraku, nam je dovolil, da smo si ogledali rezbarije znotraj in zunaj hiše, ki jih je naredil prejšnji gospodar kmetije gospod Mrak Ciril. Razkazal nam je tudi  hlev in živino v njem. Pot smo nadaljevali navzdol mimo drugih domačij do Mlina, ki stoji ob živahnem potoku Zali. Nato smo se povzpeli po asfaltni cesti do domačije Žirovski Vrh 72, kjer so nas pogostili z domačim žganjem, kruhom in zaseko. Kdor je želel, si je dobrote lahko kupil tudi za domov. Nato smo se čez travnike povzpeli do ceste na grebenu Žirovskega Vrha in krenili vzporedno ob  Rupnikovi liniji nazaj proti izhodišču. Cesti smo se deloma izognili in krenili na gozdno markirano pot do kmetije Bukovc, kjer  so nas pričakali z aperitivom - domačim žganjem, orehovcem in z »žirovskarjem«, posebnim žganjem z zelišči, nabranimi na Žirovskem Vrhu. Postregli so nas z dobrim kosilom in kruhom, pečenim v krušni peči. Vse njihove dobrote smo lahko tudi kupili.

Prehojena pot ni bila težka, vreme nam je bilo naklonjeno,  uživali smo na svežem zraku in čudovitem pogledu na okoliške kmetije, ki so razporejene po hribih.

 

Zapisala: Jelka Koderman

Fotografije:
Povezave:Sončki
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vrhnika!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 453
Izšla: 30.10.2017

Prelistaj E-izdajo
Koledar dogodkov Preglej vse
November 25 26 27 28 29 30 1 2 3 4
25.11.2017 | Kultura
DVA NOVČIČA
26.11.2017 | Kino
Kino Vrhnika: KOKO IN VELIKA SKRIVNOST
26.11.2017 | Kino
Kino Vrhnika: ČUDO
27.11.2017 | Družabni dogodki
NEPRILAGOJENI
29.11.2017 | Kino
Kino Vrhnika: VINO IN VETER
03.12.2017 | Kino
Kino Vrhnika: IVAN
25.11.2017 | Kultura
DVA NOVČIČA
26.11.2017 | Kino
Kino Vrhnika: KOKO IN VELIKA SKRIVNOST
26.11.2017 | Kino
Kino Vrhnika: ČUDO
27.11.2017 | Družabni dogodki
NEPRILAGOJENI
29.11.2017 | Kino
Kino Vrhnika: VINO IN VETER
Pokaži več
Skrij

Bodite prvi pri oddaji mnenja.