Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 22.10.2017

oblačno
Ponoči in v jutranjih urah se bo postopno povsod pooblačilo. Zjutraj bodo na zahodu že možne rahle padavine, drugod bo še suho. Najnižje jutranje temperature bodo od 6 do 11, na obali do 15 stopinj C.
10°C | 13°C
torek, 23.10.2017
7°C | 13°C
sreda, 24.10.2017
4°C | 16°C
četrtek, 25.10.2017
7°C | 13°C
Opozorila
Sobota, 21.10.2017 ob 16h
V nedeljo popoldne bo na Primorskem zapihala zmerna do močna burja, ki bo do ponedeljka zjutraj oslabela. Na izpostavljenih mestih bodo najmočnejši sunki vetra dosegali hitrost od 100 do 120 km/h.
10°C
13°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Šport

Pohod Svizcev po logaških poteh


ŠPORT, DRUŠTVA

| |
29.11.2013      20:06
A A

Pohod Svizcev po logaških potehDeli:

Čeprav so nam vremenoslovci za četrtek, 21. novembra, napovedovali bolj deževno vreme, smo se SVIZCI pogumno in v velikem številu podali na pohod Po logaških poteh. Izstopili smo na avtobusni postaji v Gorenjem Logatcu in se počasi sprehodili po kraju. Izvedeli smo veliko zanimivosti iz zgodovine kraja ter o začetkih in razvoju šolstva v Logatcu.

 

Logatec je postal mesto 14. januarja 2006. Občinski praznik naša občina praznuje 20. septembra, ko je bilo na ta datum leta 1875 iz Planine v Logatec prestavljeno Okrajno glavarstvo, sodnija in davkarija.

 

Začetek šolstva na logaškem sega v leto 1814, ko je bila v Cerkovski vasi v Gorenjem Logatcu ustanovljena enorazrednica, ki je delovala v mežnariji. Obiskovali so jo učenci iz Gorenjega in Dolenjega Logatca. Z leti se je obisk pouka zelo povečal, zato je šola postala dvorazrednica. Zaradi prostorske stiske so učenci iz Dolenjega Logatca začeli obiskovati pouk v privatni hiši na Čevicah. Poleg pouka v mežnariji so tudi gorenjelogaški učenci imeli pouk Lenassijevi hiši, zato so kmalu pričeli z gradnjo novih šolskih poslopij. V Dolenjem Logatcu so novo šolo odprli 23. septembra 1883, v Gorenjem Logatcu pa 14. septembra 1884. Šola se je skozi zgodovino razvijala in spreminjala od enorazrednice preko šestrazrednice in osemletke do današnje devetletke. Danes ima Logatec dve osnovni šoli in Vzgojni zavod za fante, ki se je v Logatec preselil iz Bele krajine davnega leta 1953.

 

Pot nas je vodila skozi Gorenjo vas proti Ravniku, ki je bil naš tokratni cilj. Asfaltirana cesta je prešla v makadam in kmalu smo se pričeli vzpenjati po gozdni poti. Pozdravil nas je prvi dež, da smo odprli dežnike. Pa je kaj hitro tudi pojenjal. Prišli smo do vrha Meževnika in pot nadaljevali po kolovozu med gmajnami. Na Ravniku nas je presenetila kar gosta megla, zato se nismo povzpeli do cerkvice Sv. Barbare, od koder je v lepem vremenu razgled daleč naokoli. Slišali pa smo legendo o sveti Barbari. Ustavili smo se na kmetiji Urbanovc, kjer sta nas gospodinja in gospodar postregla s čajem,  kavo in šilcem krepkega. Okrepčani smo se odpravili nazaj v Logatec. Po lepi, z listjem postlani poti, smo se po gozdu spustili v Cuntovo grapo. Od tu dalje smo hodili samo še po ravnem. Spotoma je pričelo kar močno deževati in z odprtimi dežniki smo se vrnili nazaj v Gorenji Logatec, kjer nas je v gostilni Pod kostanji čakalo kosilo. Tu se je ob klepetu končal naš pohod. Za slovo je posijalo še sonce in zadovoljni smo se vrnili na svoje domove.

 

Besedilo: Majda Kavčič, Logatec

 

Fotografije: Sonja Zalar Bizjak
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vrhnika!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 452
Izšla: 25.09.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
PLESNA ŠOLA URŠKA VRHNIKA - PLESNI TEČAJ SALSE
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
PLESNA ŠOLA URŠKA VRHNIKA - PLESNI TEČAJ SALSE
27.10.2017 | Kino
Kino Vrhnika: TRD OREH 2
27.10.2017 | Šole in vrtci
Kino Vrhnika: THOR: RAGNAROK
28.10.2017 | Kino
Kino Vrhnika: MOJ MALI PONI
28.10.2017 | Kino
Kino Vrhnika: ŽAGA 8
29.10.2017 | Kino
Kino Vrhnika: MOJ MALI PONI
29.10.2017 | Kino
Kino Vrhnika: MILICE 2

Bodite prvi pri oddaji mnenja.