Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 17.12.2017

pretežno jasno
Ponoči se bo od severozahoda zjasnilo, marsikje po nižinah bo nastala megla. Najnižje jutranje temperature bodo od -8 do -2, ob morju malo nad 0.
-1°C | 2°C
torek, 18.12.2017
-4°C | 2°C
sreda, 19.12.2017
-4°C | 1°C
četrtek, 20.12.2017
-6°C | 2°C
petek, 21.12.2017
-3°C | 6°C
Opozorila
Sobota, 16.12.2017 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
-1°C
2°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Šport

Pohod Svizcev na Kokoš


ŠPORT, DRUŠTVA

| |
25.09.2013      16:11
A A

Pohod Svizcev na KokošNasmejani Svizci pred kočo na Kokoši
Nasmejani Svizci pred kočo na Kokoši
Deli:

19. septembra 2013. Ti presneta Kokoš! (Kraševci bi rekli k'kuš), Kako si se nam izmikala, pa si komaj vredna imena hrib, saj dosegaš le 674 m.

 

Po večkratnem prestavljanju je »kura« le prišla na vrsto. Vremenska napoved je bila končno dovolj obetavna, da so naši predstavniki napovedali ta pohod. Ko pa smo se zbrali na Vrhniki pri avtobusu, nas pogled v nebo ni prav nič pomirjal, a smo zaupali vremenski napovedi, ki je obetala razjasnitev na zahodu Slovenije. Vso pot do vasi Lokev, od koder naj bi jo peš mahnili cilju naproti, je deževalo. Pri Razdrtem se je celo vlila prava ploha. Dobre volje nam dež ni pokvaril –na zahodu se je rahlo svetilo. Bo, kar bo! Vodnica Sonja je imela v mislih že rezervni scenarij, če se dež le ne bi unesel. Pa se je!

 

V Lokvi smo postali le toliko, da se je večina podprla s kavico. Ker pa se je dež še vedno ponujal, smo si ogledali staro gotsko kapelico ob farni cerkvi in zunanjost obrambnega stolpa še izza turških časov, v katerem je sedaj vojaški muzej.  Dež je ponehal, pa smo jo pod vodstvom Sonje mahnili po markirani poti proti Gradišču.

 

Med potjo smo se ustavili za kratek počitek in malico ob zanimivem kalu, katerega posebnost je, da ima stalni, čeprav le »mezeč« dotok vode. Pravijo, da je nekoč pritekala topla voda in zato je dobil ime Vroče.


Danes je voda hladna, le mi smo se do tu že segreli, saj se nam je, v naše veselje, ponujalo sonce, ki nas je nato grelo in spremljalo do konca našega pohoda.

 

Od kala smo se povzpeli do nekdanjega gradišča – viden je še dokaj velik obroč ostankov nekdanjega obrambnega zidu. Zagrizli smo se proti vrhu vzpetine, ki nosi ime Veliko Gradišče, na vrhu ob kamnu smo prebrali, da je ta vrh višji od naše »kure« celo za 67 m. 

 

Krenili smo proti našemu cilju po prijetni stezi skozi gozdič in se dokaj hitro znašli pred kočo na Kokoši, kjer so nam prijazno postregli z dobro kraško joto in po želji s kavico.

 

Spočiti, siti in dobre volje smo se spustili po hribu navzdol do mejnega prehoda Lipica. Tu nas je že čakal avtobus. Med potjo je vodnica Sonja staknila nekaj zanimivih kamnov z dobro vidnimi fosilnimi ostanki drobnih lupinic živalic, imenovanih luknjičarke. Šli smo tudi mimo  stolpa, ki so ga do naše osamosvojitve uporabljali obmejni jugoslovanski stražarji.


Razšli smo se dobre volje z željo, da se v oktobru spet zberemo  vsaj v takem številu.


Pa še to: Zjutraj nas je z avtobusom namesto šoferja, čakala prijazna šoferka Katarina. Odlično je obvladala vozilo in nam nudila zelo prijetno vožnjo. Ženske smo bile nanjo kar ponosne. Bravo! 

 

Besedilo: Irena Velkavrh
Fotografije: Sonja Zalar Bizjak in Irena Velkavh
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vrhnika!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 454
Izšla: 27.11.2017
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.