Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 20.09.2017

pretežno jasno
Popoldne se bo na zahodu delno zjasnilo, burja na Primorskem bo ponehala. Drugod bo pretežno oblačno. Na severovzhodu bodo rahle padavine ponehale, tam bo pihal zmeren veter severnih smeri. Najvišje dnevne temperature bodo od 12 do 16, na Primorskem okoli 19 stopinj C.
6°C | 21°C
četrtek, 21.09.2017
6°C | 21°C
petek, 22.09.2017
7°C | 22°C
sobota, 23.09.2017
9°C | 22°C
nedelja, 24.09.2017
11°C | 18°C
Opozorila
Sreda, 20.9.2017 ob 16h
Dodatnega opozorila ni.
6°C
21°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Šport

30 let ŠD Povž


ŠPORT

| |
29.12.2016      12:20
A A

30 let ŠD Povž


Stara Vrhnika, 23. december – Športna dejavnost je bila na Stari Vrhniki vedno prisotna, a v različnih organizacijskih oblikah. Ena zadnjih, a hkrati tudi najbolj uspešnih, je Športno društvo Povž, katerega obletnico ustanovitve so se spomnili s kulturnim programom in priložnostno razstavo.


Deli:

Športno ledino so pred vojno orali Sokoli, po vojni – od konca šestdesetih let dalje – pa lokalna mladinska organizacija. Preko nje so med mladimi in starimi popularizirali smučarske dejavnosti, kot so tek, skoke in slalom oziroma smuk. Leta 1976 je na Stari Vrhniki potekala celo mladinska olimpijada v različnih športnih panogah. Sodelovali so z društvom Partizan pri organizaciji teka na Ulovko, zaživel je tudi nogomet. Prelomni trenutek je bil konec leta 1986, ko je štirinajsterica posameznikov (Janez Kenk, Srečo Kenk, Anka Grom, Marjan Grom, Janez Grom, Jakob Susman, Stanka Velkavrh, Leon Plahutnik, Darko Potrebuješ, Franci Caserman, Franci Petkovšek, Janez Petkovšek, Andrej Krvina in Mesec Miran) ravno na božič ustanovila Športno društvo Povž. Hitro so zavihali rokave in že v naslednjem letu uredili košarkarsko igrišče, nato otroško igrišče in prostor za balinanje. Ko se je Slovenija osamosvajala so dokončali prizidek k domu krajevne skupnosti, leta 2004 pa so zgradili še travnato igrišče za nogomet na koncu Tankovske ceste.

Že od samega začetka pa je društvo seveda organizirali tudi različna tekmovanja in športna srečanja. Če se spomnimo najbolj odmevnih: leta 1987 je od Partizana prevzelo tek na Ulovko, ki je doživel 33 ponovitev; organizirali so 12 gorskih tekov na Planino in prav toliko tekov v Star maln. Smučarski teki in skoki so sicer šli počasi v pozabo, a spust s Kurena je doživel na desetine ponovitev, na koncu so ga premagale mile zime – nazadnje je bil leta 2013. Na smučarskem področju je društvo veliko sodelovalo s TK Coming, s katerim sta organizirala številne tekaške tekme na Pokljuki in v Logatcu. V društvu se je veliko kolesarilo, igralo košarko, nogomet, namizni tenis, odbojko, hodilo v hribe, balinalo… Nekateri športi živijo še danes, eni v tekmovalnem smislu drugi zgolj v družabnem oziroma rekreacijskem smislu, za kar jim je še kako prav prišel nov prizidek pri domu krajevne skupnosti, kjer so uredili vadbene površine. Glede na napisano ne preseneča, da je iz njihovih vrst izšlo nekaj športnikov, ki niso krojili samo vrhove lokalne športne scene, ampak celo državne ali svetovne. Naj spomnimo na plezalca Aljošo Groma, ritmičarko Mojco Rode, člana ekipe Petre Majdič Miho Plahutnika, jadralnega padalca Primoža Sušo, cheer-plesalko Ido Grom in na smučarja Štefana Hadalina.

Društvo danes združuje od 60 do 80 članov. Začetnih dvajset let jih je vodil Franci Petkovšek, pet let Bojan Mesec (2006-2011), sedaj pa društvu predseduje Anže Rode, ki je na prireditvi ob jubileju društva tudi predstavil društveno zgodovino. Jani Krvina, predsednik krajevne skupnosti, je ob tem dejal, da je bila Stara Vrhnika nekoč ena najbolj aktivnih vasi v občini ter se hkrati zahvalil vsem, ki so nekoč kakorkoli pomagali pri razvoju društva in izvedbi njegovih dejavnosti. Nedvomno je pri tem imel največ prstov vmes Franci Petkovšek, za kar mu je durštvo izroćilo posebno priznanje, krajevna skupnost pa podelila »zlatega povža«.

Po krajšem kulturnem programu, ki so ga oblikovali domači posamezniki in skupine, so si lahko zbrani ogledali razstavo predmetov iz društvene zgodovine: od fotografij in pokalov, do pomembnejših dokumentov in tekmovalnih dresov. Tem za pogovore v nadaljevanju druženja tako ni zmanjkalo…

 

Gašper Tominc, foto: GT
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vrhnika!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 451
Izšla: 28.08.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
September 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29
20.09.2017
Danes ni dogodkov.
21.09.2017 | Tečaji in delavnice
Krožek šole HOSTA na OŠ Ivana Cankarja
22.09.2017 | Družabni dogodki
Tarok turnir
22.09.2017 | Kino
Kino Vrhnika: KVADRAT
26.09.2017 | Šole in vrtci
Zbiralna akcija papirja
21.09.2017 | Tečaji in delavnice
Krožek šole HOSTA na OŠ Ivana Cankarja
22.09.2017 | Družabni dogodki
Tarok turnir
22.09.2017 | Kino
Kino Vrhnika: KVADRAT
23.09.2017 | Kino
Kino Vrhnika: KOŠARKAR NAJ BO
23.09.2017 | Kino
Kino Vrhnika: KINGSMAN: ZLATI KROG

Bodite prvi pri oddaji mnenja.