Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 16.10.2018

oblačno
Danes bo pretežno oblačno, nekaj manj oblačnosti bo v severni Sloveniji. Predvsem v južni polovici bodo občasno možne rahle krajevne padavine. Najvišje dnevne temperature bodo od 15 do 18, na Primorskem do 21 °C.
10°C | 18°C
sreda, 15.10.2018
10°C | 14°C
četrtek, 17.10.2018
11°C | 17°C
petek, 18.10.2018
11°C | 20°C
sobota, 19.10.2018
9°C | 21°C
Opozorila
Torek, 16.10.2018 ob 6h
Dodatnega opozorila ni.
10°C
18°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Šport

30 let ŠD Povž


ŠPORT

| |
29.12.2016      12:20
A A

30 let ŠD Povž


Stara Vrhnika, 23. december – Športna dejavnost je bila na Stari Vrhniki vedno prisotna, a v različnih organizacijskih oblikah. Ena zadnjih, a hkrati tudi najbolj uspešnih, je Športno društvo Povž, katerega obletnico ustanovitve so se spomnili s kulturnim programom in priložnostno razstavo.


Deli:

Športno ledino so pred vojno orali Sokoli, po vojni – od konca šestdesetih let dalje – pa lokalna mladinska organizacija. Preko nje so med mladimi in starimi popularizirali smučarske dejavnosti, kot so tek, skoke in slalom oziroma smuk. Leta 1976 je na Stari Vrhniki potekala celo mladinska olimpijada v različnih športnih panogah. Sodelovali so z društvom Partizan pri organizaciji teka na Ulovko, zaživel je tudi nogomet. Prelomni trenutek je bil konec leta 1986, ko je štirinajsterica posameznikov (Janez Kenk, Srečo Kenk, Anka Grom, Marjan Grom, Janez Grom, Jakob Susman, Stanka Velkavrh, Leon Plahutnik, Darko Potrebuješ, Franci Caserman, Franci Petkovšek, Janez Petkovšek, Andrej Krvina in Mesec Miran) ravno na božič ustanovila Športno društvo Povž. Hitro so zavihali rokave in že v naslednjem letu uredili košarkarsko igrišče, nato otroško igrišče in prostor za balinanje. Ko se je Slovenija osamosvajala so dokončali prizidek k domu krajevne skupnosti, leta 2004 pa so zgradili še travnato igrišče za nogomet na koncu Tankovske ceste.

Že od samega začetka pa je društvo seveda organizirali tudi različna tekmovanja in športna srečanja. Če se spomnimo najbolj odmevnih: leta 1987 je od Partizana prevzelo tek na Ulovko, ki je doživel 33 ponovitev; organizirali so 12 gorskih tekov na Planino in prav toliko tekov v Star maln. Smučarski teki in skoki so sicer šli počasi v pozabo, a spust s Kurena je doživel na desetine ponovitev, na koncu so ga premagale mile zime – nazadnje je bil leta 2013. Na smučarskem področju je društvo veliko sodelovalo s TK Coming, s katerim sta organizirala številne tekaške tekme na Pokljuki in v Logatcu. V društvu se je veliko kolesarilo, igralo košarko, nogomet, namizni tenis, odbojko, hodilo v hribe, balinalo… Nekateri športi živijo še danes, eni v tekmovalnem smislu drugi zgolj v družabnem oziroma rekreacijskem smislu, za kar jim je še kako prav prišel nov prizidek pri domu krajevne skupnosti, kjer so uredili vadbene površine. Glede na napisano ne preseneča, da je iz njihovih vrst izšlo nekaj športnikov, ki niso krojili samo vrhove lokalne športne scene, ampak celo državne ali svetovne. Naj spomnimo na plezalca Aljošo Groma, ritmičarko Mojco Rode, člana ekipe Petre Majdič Miho Plahutnika, jadralnega padalca Primoža Sušo, cheer-plesalko Ido Grom in na smučarja Štefana Hadalina.

Društvo danes združuje od 60 do 80 članov. Začetnih dvajset let jih je vodil Franci Petkovšek, pet let Bojan Mesec (2006-2011), sedaj pa društvu predseduje Anže Rode, ki je na prireditvi ob jubileju društva tudi predstavil društveno zgodovino. Jani Krvina, predsednik krajevne skupnosti, je ob tem dejal, da je bila Stara Vrhnika nekoč ena najbolj aktivnih vasi v občini ter se hkrati zahvalil vsem, ki so nekoč kakorkoli pomagali pri razvoju društva in izvedbi njegovih dejavnosti. Nedvomno je pri tem imel največ prstov vmes Franci Petkovšek, za kar mu je durštvo izroćilo posebno priznanje, krajevna skupnost pa podelila »zlatega povža«.

Po krajšem kulturnem programu, ki so ga oblikovali domači posamezniki in skupine, so si lahko zbrani ogledali razstavo predmetov iz društvene zgodovine: od fotografij in pokalov, do pomembnejših dokumentov in tekmovalnih dresov. Tem za pogovore v nadaljevanju druženja tako ni zmanjkalo…

 

Gašper Tominc, foto: GT
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vrhnika!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 463
Izšla: 01.10.2018
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25
16.10.2018 | Umetnost
Bela krizantema
19.10.2018 | Kino
Kino Vrhnika: CODELLI
19.10.2018 | Kino
Kino Vrhnika: Prvi človek
21.10.2018 | Kino
Kino Vrhnika: Mala noga
21.10.2018 | Kino
Kino Vrhnika: CANKAR
16.10.2018 | Umetnost
Bela krizantema
17.10.2018 | Tečaji in delavnice
KAKO NAJTI NOTRANJE RAVNOVESJE? - ZAČETEK CELOLETNE VADBE ZA ŽENSKE
18.10.2018 | Ostalo
ŠOLA ZA ŽUPANE BO TUDI NA VRHNIKI
19.10.2018 | Kino
Kino Vrhnika: CODELLI
19.10.2018 | Kino
Kino Vrhnika: Prvi človek

Bodite prvi pri oddaji mnenja.