Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 23.07.2018

delno oblačno
Zvečer in v prvem delu noči se bodo še pojavljale krajevne plohe in nevihte, nekatere bodo lahko močnejše. V drugi polovici noči se bo vreme prehodno umirilo. Najnižje jutranje temperature bodo od 13 do 18, ob morju okoli 20 °C.
17°C | 29°C
torek, 24.07.2018
17°C | 29°C
sreda, 25.07.2018
16°C | 29°C
četrtek, 26.07.2018
16°C | 30°C
petek, 27.07.2018
17°C | 29°C
Opozorila
Sobota, 21.7.2018 ob 18h
Do sredine noči na nedeljo bodo možna krajevna neurja.
17°C
29°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Sosed sosedu

"Visok komunalni prispevek privablja elitne ......


SOSED SOSEDU

| |
29.08.2017      8:20
A A

"Visok komunalni prispevek privablja elitne investitorje"


Kot smo že bili seznanjeni s strani medijev, namerava japonska družba Sumitomo Rubber Industries v Sloveniji zgraditi visokotehnološko tovarno za izdelavo elastomerov za medicino, ki bo zaposlovala približno 200 ljudi.


Deli:

Naložba je po sporočilu spletnih Financ, ki so prve poročale o tej investiciji, vredna 34 milijonov evrov, zanjo pa bodo potrebovali okoli 30.000 kvadratnih metrov zemljišč, na katerih bodo zgradili tovarno, veliko 12.000 kvadratnih metrov, dodana vrednost na zaposlenega pa bo znašala več kot 100.000 evrov.

Po izjavi gospodarskega ministra gospoda Zdravka Počivalška bo začetna naložba v vrednosti 32 milijonov evrov, ki pa bo v treh letih narasla do 48 milijonov evrov brez DDV-ja.

In kje naj bi ta tovarna stala? Neuradno najverjetneje v sosednjem Logatcu, saj gre po mnenju župana občine Logatec za "idealno" lokacijo med Ljubljano, Luko Koper in Trstom.

Take informacije se lahko seveda le razveselimo, z vsem navedenim pa strinjamo. Konec koncev občina Logatec znatna sredstva namenja komunalnemu opremljanju zemljišč, ki jih nato pod ugodnimi pogoji prodaja domačim, pa tudi tujim podjetjem, ki lahko v tej občini nato uspešno poslujejo.

Seveda pa bi bili veliko bolj veseli, če bi bila verjetna lokacija za tako investicijo v občini Vrhnika, vendar je treba za kaj takega tudi kaj narediti.

Kot lahko preberemo v dopisu OOZ Vrhnika z naslovom "Mačehovski odnos do obrtništva in podjetništva", naslovljenim Občini Vrhnika, v katerem so žal zgolj in izključno le dejstva, je Občina Vrhnika zaradi kratkoročnega in nesistemskega pristopa postala spalno naselje in center "smetarjev", v kateri ni posluha za gospodarski razvoj in privabljanje novih investitorjev, saj s takim odnosom še teh, ki so s svojo uspešno dejavnostjo začeli na Vrhniki, ni uspela zadržati in so se zaradi prijaznejšega poslovnega okolja preselili v sosednji Logatec.

In zakaj? Ker jim Občina Logatec ponuja bistveno boljše, pa tudi drugačne možnosti za njihovo delo in  razvoj, tudi s ponudbo komunalno opremljenih zemljišč pod ugodnimi pogoji, ki se nahajajo v urejeni poslovno obrtni coni.

Ti ugodni pogoji pa so poleg ponudbe infrastrukturno opremljenih parcel po ugodni ceni tudi subvencioniranje komunalnega prispevka in znižanje nadomestila za uporabo stavbnih zemljišč v primeru, da podjetnik dejavnost ali investicijo odpre oziroma izvede v občini ter če s tem zaposli večje število občanov, kar je seveda dolgoročna korist za vse, za podjetje, ki svojo investicijo in dejavnost odpre v občini, ki mu za to ponuja ugodne in spodbudne pogoje, za občana, ki je pri njem zaposlen in za občino, ki tako podjetje pridobi v svoje okolje.

Žal vsega tega v naši občini ni. Ni ponudbe infrastrukturno opremljenih parcel po ugodni ceni, ki se nahajajo v urejeni poslovno obrtni coni, imamo pa visok komunalni prispevek in visoko nadomestilo za uporabo stavbnih zemljišč, ki sta ena najvišjih v tem delu notranjsko kraške regije.

»Treba je razumeti, da visok komunalni prispevek privablja elitne investitorje«, je na 3. redni seji Odbora za ekologijo in infrastrukturo izjavil aktualni župan občine Vrhnika po tem, ko sta se predstavnika Liste za razvoj vrhniškega podeželja in LO Slovenske ljudske stranke, oba občinska svetnika v Občinskem svetu Občine Vrhnika, pri obravnavi osnutka Odloka o komunalnem prispevku v občini Vrhnika in osnutka Odloka o programu opremljanja stavbnih zemljišč s komunalno opremo na območju občine Vrhnika, žal neuspešno zavzemala za način, ki bi v skladu s predpisi omogočal odmero komunalnega prispevka v višini, ki bi bila prijazna in sprejemljiva tako za občanke in občane občine Vrhnika, kot tudi za investitorje novih gradenj stanovanjskih in poslovnih objektov v občini.

Očitno tako razmišljanje ni prepričalo japonskega investitorja, da bi med verjetno lokacijo za svojo investicijo izbral občino Vrhnika. Upamo lahko samo, da bo v primeru, da bo svojo tovarno res zgradil v sosednjem Logatcu, ki ima za to očitno dovolj potrebnega potenciala, od predvidenih 200 delavcev izbral tudi kakšnega Vrhničana, za svojega poslovnega partnerja pa katerega podjetnika in obrtnika, ki še deluje na območju občine Vrhnika.

http://lista-za-razvoj-vrhniskega-podezelja.org

 

Lista za razvoj vrhniškega podeželja
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI Naš časopis? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Naš časopis
Tržaška cesta 25
Tel:(01) 750 66 38
Naš časopis
Številka: 461
Izšla: 02.07.2018
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Julij 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
22.07.2018
Danes ni dogodkov.
23.07.201 | Tečaji in delavnice
Počitniške Likovne Ustvarjalnice
23.07.201 | Tečaji in delavnice
Počitniške Likovne Ustvarjalnice

Bodite prvi pri oddaji mnenja.