Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 20.10.2017

pretežno jasno
Ponoči bo precej jasno, predvsem ponekod na Primorskem in na severovzhodu države bo nastala megla. Najnižje jutranje temperature bodo od 2 do 8, na Primorskem okoli 10 stopinj C.
8°C | 20°C
sobota, 21.10.2017
9°C | 20°C
nedelja, 22.10.2017
10°C | 13°C
ponedeljek, 23.10.2017
7°C | 15°C
Opozorila
Četrtek, 19.10.2017 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
8°C
20°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Sosed sosedu

Postopek ugotavljanja dejanskega stalnega ......


SOSED SOSEDU

| |
31.07.2013      10:43
A A

Postopek ugotavljanja dejanskega stalnega prebivališča


Temeljni namen Zakona o prijavi prebivališča (ZPPreb, Uradni list RS, št. 59/06–ZPPreb-UPB1, 111/07–ZPPreb-B) je v zagotavljanju pregleda nad stanjem in gibanjem prebivalstva in v ažurnem vodenju registra stalnega prebivalstva.


Deli:

Posamezniku je zato naložena prijavna obveznost, ki ni omejujoča, pač pa izhaja iz pravice posameznika, da prosto izbere prebivališče, vendar pa mora izbrano prebivališče registrirati. Za prijavo oziroma odjavo stalnega in začasnega prebivališča je pristojna upravna enota, ne glede na to, kje ima posameznik prijavljeno stalno ali začasno prebivališče. Posameznik mora spremembo prebivališča prijaviti pristojnemu organu, kadar se v nekem naselju naseli ali spremeni naslov stanovanja, v osmih dneh od naselitve, odjaviti pa pred odselitvijo, kadar se stalno odseli z območja Republike Slovenije.

 

Postopek ugotavljanja dejanskega stalnega prebivališča se uvede po uradni dolžnosti, če upravna enota podvomi, da posameznik stalno prebiva na naslovu, kjer ima prijavljeno stalno prebivališče, oziroma če je obveščena, da tam ne prebiva. Ta postopek se uvede tudi v primeru, če se je posameznik za stalno odselil z območja Republike Slovenije ali če nima prijavljenega stalnega prebivališča, čeprav v Republiki Sloveniji dejansko živi. Na podlagi dokončne odločbe, s katero pristojni organ ugotovi dejansko stalno prebivališče posameznika, vpiše v register stalnega prebivalstva novo stalno prebivališče oziroma odjavi stalno prebivališče v primeru stalne odselitve z območja Republike Slovenije. Če pristojni organ v postopku ne more ugotoviti, kje posameznik dejansko prebiva, na podlagi dokončne odločbe posameznika iz registra stalnega prebivalstva izbriše. Če posameznik na območju pristojnega organa dejansko živi in nima prijavljenega stalnega prebivališča, po določbah tega zakona pa ga tudi ni mogoče prijaviti, se za njegovo stalno prebivališče šteje naslov organa ali organizacije, kjer dobiva pomoč v materialni obliki, oziroma na naslovu tistega organa ali organizacije, ki je posamezniku dal zadnji pomoč.

 

Za prijavo, pa tudi ohranitev naslova stalnega prebivališča, je potrebna dejanska naselitev na naslovu. Postopek ugotavljanja dejanskega stalnega prebivališča predstavlja zgolj zakonski korektiv pri opustitvi prijavno-odjavne dolžnosti posameznika in je skladen z namenom ZPPreb, ki je v zagotavljanju skladnosti registra z dejanskim stanjem. Ugotavlja in registrira se zgolj dejansko stanje. V postopku se ne odloča o drugih pravicah in pravnih koristi, pač pa se zasleduje le temeljni namen zakona, ta je, da imajo posamezniki prijavljeno prebivališče tam, kjer dejansko živijo. Po dokončnosti izdane odločbe upravni organ le registrira nastalo posledico – naslov stalnega ali začasnega prebivališča, kjer se posameznik dejansko nahaja oziroma kjer prebiva. Ta registracija pa nima vpliva na druga pravna razmerja, še posebej ne lastninsko pravna razmerja. Lastniki nepremičnin imajo možnost, da svoje pravice in pravne koristi, ki izhajajo iz teh razmerij, varujejo na podlagi drugih materialni predpisov oziroma v civilno pravih tožbah.

 

 

Upravna enota Vrhnika   

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vrhnika!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 452
Izšla: 25.09.2017
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.