Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 24.10.2017

pretežno jasno
Danes bo pretežno jasno, v vzhodni Sloveniji občasno zmerno oblačno. Pihal bo okrepljen severni do severovzhodni veter, ki bo ponehal zvečer in v noči na sredo. Najvišje dnevne temperature bodo od 13 do 17, na Primorskem do okoli 19 stopinj C.
4°C | 17°C
sreda, 25.10.2017
3°C | 14°C
četrtek, 26.10.2017
3°C | 19°C
petek, 27.10.2017
6°C | 19°C
sobota, 28.10.2017
8°C | 15°C
Opozorila
Torek, 24.10.2017 ob 6h
Severni veter bo zjutraj in deloma dopoldne ponekod pod Karavankami in Kamniškimi Alpami ter v višjih legah v sunkih presegal hitrost 70 km/h.
4°C
17°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Sosed sosedu

...


SOSED SOSEDU

| |
25.04.2014      10:26
A A

»Opravičujemo se, a prosimo tudi za razumevanje«


Stara Vrhnika – Nekateri krajani Stare Vrhnike in bližnje okolice so se pritožili, ker jih motijo poki pirotehničnih sredstev tamkajšnjega podjetja Hamex. Za pojasnilo smo prosili direktorja omenjenega podjetja Aleša Hama, ki je pojasnil, da gre za testiranje njihovih izdelkov, mnenja o tem, ali gre za »nadležne poke«, pa so po njegovem subjektivna, saj so reakcije krajanov različne.


Aleš Ham
Aleš Ham
Deli:

Kot pravi Ham, so od najbližje hiše oddaljeni 700 metrov, kar je znotraj sprejemljive meje. »Testiranje je sestavni del proizvodnje pirotehničnih sredstev. Nekatere izdelke testiramo podnevi, ko opazujemo obliko efekta, kadar pa poleg oblike testiramo tudi barvo in trajanje, še svetlobni učinek, pa testiramo v mraku, torej med sončnim zahodom in najkasneje 30 minut po sončnem zahodu, saj smo se obvezali, na nočnega miru ne bomo kalili.« Kot pravi, so se nekateri občani pritožili tudi njemu. »Res je, dobil sem pritožbe, za kar se opravičujem, a hkrati prosim tudi za razumevanje. Za občane ni nobenih nevarnosti, delujemo znotraj vseh veljavnih zakonskih določb.« Odzivi niso samo negativni, nekateri so nad svetlobno pirotehniko tudi navdušeni. »Pred časom mi je pripovedoval domačin, da vedno že po prvem poku skoči iz fotelja na balkon občudovati ognjene rože. Ali pa druga zgodba izpred nekaj dni: po testiranju sta mimo izstrelišča prišla dva pohodnika, ki sta sestopala iz Planine. Dejala sta, da tako lepega spusta iz hribov še nista doživela v življenju.« Sogovornik še dodaja, da njihovo podjetje denarno in materialno podpira številne lokalne projekte in da nenazadnje zaposluje sedem ljudi, od katerih je večina domačinov. »Radi imamo to skupnost in želimo živeti v sožitju. A kot pravim, takšno dejavnost pač imamo. Načrtujemo tudi dan odprtih vrat, da se bodo lahko domačini prepričali na lastne oči kaj tukaj delamo in zastavili morebitna vprašanja.«
Aleš Ham je ustanovil družbo Hamex leta 1989, ko je zvezni zakon dopustil, da se s pirotehničnimi sredstvi lahko ukvarjajo tudi zasebniki. Najprej je šlo za uvoz pirotehnike iz Italije in Nemčije ter maloprodajo in veleprodajo le te na domačem trgu in trgih bivše Jugoslavije. Vzporedno s tem so začeli organizirati tudi ognjemete na javnih prireditvah. Ham pravi, da so jih včasih imeli tudi po 150 na leto - v vseh državah bivše Jugoslavije. Najbolj mu je ostala v spominu organizacija in izvedba ognjemeta za 5. hrvaško obletnico samostojnosti, kamor so se odpravili s tremi tovornjaki, osebno pa se mu je za opravljeno delo zahvalil hrvaški predsednik Franjo Tuđman. »Sredi devetdesetih smo začeli pirotehniko uvažati iz Kitajske, od koder smo v najboljših letih pripeljali tudi po 27 ladijskih zabojnikov letno.« Za njegovo dejavnost je bil prehod tisočletja odličen posel. »Takrat smo na silvestrovo imeli kar 26 ognjemetov in moram reči, da me je kar pošteno skrbelo. Najti toliko ekip, ki bodo znale upravljati z ognjemetom, namreč ni lahko. To je specifičnost našega posla: ko se leto približuje h koncu, potrebujemo veliko ljudi in ti morajo biti vešči svojega posla. Po prvem januarju pa potrebujem samo še ustaljeno ekipo. Takrat, ob prehodu v novo tisočletje, ni bilo enostavno zagotoviti 26 ekip.«
Po letu 2007 so se razmere na trgu močno spremenile. Na eni strani se je začela finančna kriza, na drugi so začeli tudi trgovski centri agresivno prodajati zabavno pirotehniko. Piko na i je dodala še evropska zakonodaja, ki je vnesla določene omejitve na kitajske izdelke. »Razmere so nas prisilile, da smo opustili množičen uvoz iz Kitajske in se podali v lastno proizvodnjo profesionalne pirotehnike.  Majhen del proizvodnje uporabimo na lastnih ognjemetih po Sloveniji, vse ostalo, približno 95%, pa prodamo  na zahtevne trge po Evropi. Velik poudarek je na zeleni liniji produktov, saj ne uporabljamo nobenih plastičnih materialov, pač pa samo naravne. Papir, lepenka, motvoz, škrobno lepilo, vse to se v naravi v kratkem času brez kakršnih koli posledic razgradi.« Hamexove ognjemete so občudovali že po celi Evropi - od Severnega morja do Sredozemlja. Pa ne samo na stari celini, nebesni svod so razsvetljevali tudi na Kitajskem, v Kanadi… Nekateri od teh so bili »poslovni«, drugi pa tekmovalnega značaja. Pirotehnična branža namreč pozna tako imenovani »piromjuzikl«, ko je ognjemet sinhroniziran z glasbo, ki se odvija v ozadju. Eden takih jih čaka konec julija v Canessu, kjer bodo nastopili s 30 minutnim programom. »V več dneh bo nastopilo šest ekip iz celega sveta, prireditev pa si bo ogledalo okoli 800 tisoč ljudi. Uporabili bomo izključno naše izdelke, ki slovijo po kvaliteti. Veste, s kitajskimi izdelki nimate tam kaj početi. Gre za vrhunski dogodek z izključno vrhunsko kvaliteto.«
Hamex je nastanjen na Stari Vrhniki na mestu, kjer je nekoč že bil objekt minskoeksplozivnih sredstev nekdanje JLA. Prostori po uvedbi proizvodnje pirotehničnih sredstev počasi postajajo premajhni, zato so začeli z gradnjo proizvodnega obrata, ki naj bi bil nared do poletja. »V veliko strokovno pomoč nam je dolgoletni dobavitelj iz Sicilije, katerega lastnik se je skupaj z ženo in sinom preselil na Vrhniko. Prinesel je veliko znanja, saj gre za skoraj stoletno družinsko tradicijo. Preselitev njihove proizvodnje na Vrhniko je ugodna tudi v logističnem in konkurenčnem smislu, kajti Slovenija se nahaja v srednji Evropi, Sicilija pa je »daleč« na jugu,« pojasnjuje Aleš Ham. Sicer pa bo Hamexov piromusical ponovno mogoče videti v kratkem tudi na Vrhniki, in sicer na Noči na Vrhniki v okviru letošnjih Argonavtskih dni.

Gašper Tominc, foto: gt 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vrhnika!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 452
Izšla: 25.09.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 24 25 26 27 28 29 30 31 1 2
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
PLESNA ŠOLA URŠKA VRHNIKA - PLESNI TEČAJ SALSE
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
PLESNA ŠOLA URŠKA VRHNIKA - PLESNI TEČAJ SALSE
27.10.2017 | Kino
Kino Vrhnika: TRD OREH 2
27.10.2017 | Kultura
Kojk je u Beukah fejst
27.10.2017 | Šole in vrtci
Kino Vrhnika: THOR: RAGNAROK
28.10.2017 | Kino
Kino Vrhnika: MOJ MALI PONI
28.10.2017 | Kino
Kino Vrhnika: ŽAGA 8
29.10.2017 | Kino
Kino Vrhnika: MOJ MALI PONI
29.10.2017 | Kino
Kino Vrhnika: MILICE 2
02.11.2017 | Kino
Kino Vrhnika: MOJ MALI PONI
02.11.2017 | Kino
Kino Vrhnika: BORG/McENROE
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
PLESNA ŠOLA URŠKA VRHNIKA - PLESNI TEČAJ SALSE
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
PLESNA ŠOLA URŠKA VRHNIKA - PLESNI TEČAJ SALSE
26.10.2017 | Kino
FILMSKO DOPOLDNE: LEDENA BABICA
26.10.2017 | Kino
FILMSKO DOPOLDNE: LEDENA BABICA
26.10.2017 | Kino
Kino Vrhnika: ŽAGA 8

Bodite prvi pri oddaji mnenja.